Uzmanlar Öksürme şekli hastalığı ele veriyor Dİyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Uzmanlar Öksürme şekli hastalığı ele veriyor Dİyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Uzmanlar Öksürme şekli hastalığı ele veriyor Dİyor

  Reklam  Uzmanlar Öksürme şekli hastalığı ele veriyor Dİyor

  Forum Alev
  Dahiliye uzmanı Dr.Serdar Altın, öksürüğün basit bir soğuk algınlığının habercisi olabileceği gibi astım, boğmaca ve krupta gibi hastalıklarında belirtisi olabileceğini kaydetti. Öksürüğün boğazı ve solunum yollarını temizleyen bir refleks olduğunu ifade eden Altın, "Basit soğuk algınlığına bağlı öksürükler bir kaç gün içinde kesilir. Ancak uzun sürek öksürük bronşit, zatürre, astım ve krupta gibi hastalıklarda görülülür. Eğer öksürüğünüz ara arada olsa 1 aydan fazla sürüyorsa ihmal edilmemeli mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır" dedi.

  Öksürük şekillerinin kişinin hangi hastalığa yakalandığını ele verdiğini dile getiren Altın "Hastalığa bağlı olarak çeşitlii öksürük şekilleri vardır. Ancak en sık görülen öksürük şekilleri havlama tarzı, iç çeker gibi ve göğüste ötme şeklinde görülen öksürüklerdir. Bu öksürük tarzları ciddi hastalıkların belirtisi sayılır. Havlama tarzı şeklindeki öksürük krupta, iç çeker gibi öksürük boğmaca, göğüste ötmeyle birlikte görülen öksürük ise astımın habercisi olarak kabul edilir." şeklinde konuştu.

  Çocuklarda öksürüğün ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Altın şu uyarılarda bulundu: "Çocuklarda sık görülen ve bir nefes borusu iltihabı olan kruptaya dikkat edilmemeli. Çoğunlakla virüslerin neden olduğu soğuk algınlığının ses kutusu ve nefes borusan indiği taktirde yetişkinlerde ses kısıklığı, gıcık ve öksürüğe yol açıyor. Çocuklarda ise nefes borularının daha dar olması nedeniyle ödem, iltihap ve daralmaya sebep oluyor. Bu sebeple çocukların bir an önce tedavilerinin yapılması ve ihmal edilmemesi çok önemlidir."

 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Uzmanlar Öksürme şekli hastalığı ele veriyor Dİyor

  Reklam  Bazı öksürmeler bir kaç gün içinde etkisini kaybetmektedir. Önemli bir hastalığın habercisi olan öksürükler ise boğazı acıtan keskin bir şekli ve sesinden de az çok anlaşılabilen öksürüklerdir.+ Yorum Gönder
Öksürme,  oksurme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi