Kıl dönmesi kansere yol açar mı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Kıl dönmesi kansere yol açar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kıl dönmesi kansere yol açar mı?

  Reklam  Kıl dönmesi kansere yol açar mı?

  Forum Alev
  Ne gibi riskleri var?  Tıp dilinde Pilonidalsinüs hastalığı olarak bilinen kıl dönmesinin, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Söğütlü, hastalığın kronik dönemlerde nadiren de olsa kansere yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Kıl dönmesinin hastaya verdiği rahatsızlık ve iltihaplanma riskinin yanı sıra çok az da olsa kronik dönemlerde kanserleşmelere neden olabileceğini açıklayan Doç. Dr. Söğütlü, bu tarz hastaların zaman geçirmeden sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini söyledi. Kıl dönmesi tedavisinde iki ana tedavi yöntemi uygulandığını ifade eden Doç. Dr. Söğütlü, "Tedavi yönteminin ilki ameliyat diğeri ise fenol ile yakarak iyileştirme yöntemidir. Kıl dönmesi tedaviden sonra tekrarlayabilir. Yapılan operasyona göre nüksetme ihtimali yüzde 10'lara kadar görülebilir. Fakat fenol uygulamasının etkinliği ise yüzde 90'ların üzerindedir" diye konuştu.
  Fenol yöntemi ile hem kronik pilonidal hastalık hem de akut apse tedavisinin yapılabileceğini belirten Doç. Dr. Söğütlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Akut apsenin önce drenaji gerekir. Bu yöntemde sinus ağzı genişletilerek içindeki tüm kıllar temizlenir. Daha sonra çevredeki cilt korunarak 2- 3 cc sıvı fenol (yüzde 80'lik) ve arkasından da kristalize fenol sinus içine uygulanır. Fenol, sinus traktini sterilize eder ve o bölgeye gömülmüş olan kılların da temizlenmesini sağlar. Nüksetme ihtimali, diğer uygulanan cerrahi yöntemlerden fazla değildir."


  Habertürk
 2. 2
  dark.water
  Asker Üye

  --->: Kıl dönmesi kansere yol açar mı?

  Reklam  Burda Arkadaslarımın çoğunda dönmüş. Hava değişimine gitmişlerdi (yatış :)), yaklaşık bir ay. Sivilde bu hastalığı nadir duyuyordum ama burda nadirlikten çıktı, artık dua ediyolar bir kılda bizde dönse diye :)) 3. 3
  ceydalım
  Emekli
  Uzmanlarla birebir konuşma fırsatı buldum ve ayriyetten ameliyatınada çoğu kez girdim .. tekrarlama riski en az yüzde elli , hiç kolay bir rahatsızlıkta değil pilonidal sinüs.. hemen hemen her hastalığın olduğu gibi bununda azda olsa var kansere dönme riski..
+ Yorum Gönder
kıl dönmesi nelere yol acar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi