Vertigo hastalık değil hastalık belirtisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Vertigo hastalık değil hastalık belirtisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Liothé__*
  Bayan Üye
  Reklam

  Vertigo hastalık değil hastalık belirtisi

  Reklam  Vertigo hastalık değil hastalık belirtisi

  Forum Alev
  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esor Balkan, baş dönmesi olan bilinen vertigonun bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğunu belirtti.

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Vertigo Poliklinikliği Sorumlusu, Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esor Balkan, baş dönmesinin genel adı olan vertigonun, toplumda zaman zaman hastalık olarak dile getirildiğini, ancak vertigonun hastalık olmadığını ancak bir hastalığın belirtisi olduğunu söyledi.
  İnsan vücudunda dengeyi sağlayan sistemler bulunduğunu, bunların başında da beyincik, iç kulak ve gözlerin geldiğini ifade eden Balkan, ''Tüm bunların dengeli çalışmasıyla dengemizi buluyoruz. Bunlardan biri bozulduğunda baş dönmesi oluyor ve buna vertigo deniliyor'' dedi.
  Baş dönmesinin yaygın bir sağlık sorunu olduğunu ve hastaların büyük bölümünün önce dahiliye servisine başvurduğunu ve burada tanı konulamayan hastaların çeşitli servislere gönderildiğini vurgulayan Balkan, bu nedenle üç yıl önce Akdeniz Üniversitesi'nde vertigo polikliniği açtıklarını bildirdi. Balkan, şöyle konuştu:
  ''Bu polikliniğin açılmasının nedeni, hastanın vertigoya neden olan hastalığını bulup onu tedavi etmektir. Bir hastanın, iç kulağına, beyincik fonksiyonlarına, derin duyularına ve gözlerine bakıyoruz. Eğer bizim branşımızla ilgiliyse biz tedavi ediyoruz değilse tanımızı koyarak ilgili branşa gönderiyoruz. En çok kulak, nöroloji, dahiliye, göz, psikiyatri ve fizik tedavi tanılarına rastlıyoruz.''
  Vertigo polikliniğine, kurulduğundan bu yana 7 bine yakın kişinin baş dönmesi şikayetiyle başvurduğunu kaydeden Balkan, bunlardan yüzde 90'ının hastalığının tedavi edildiğini, yüzde 10'luk kısmın ise tedavilere devam etmeyen hastalar olduğunu ifade etti.
  Balkan, ''Türkiye'nin her yerinden merkezimize gelen hastalar var. Hastaları takip ediyoruz ve hastalar merkezden çok memnun. 40 senedir başı dönen hasta vardı, hastalığını bir dakika içinde geçirdik. Hastalar birbirine söyleyerek böyle bir merkezin olduğu duyuluyor. Ekonomik ve zaman kaybını önlemek amacıyla daha çok hastanın bilmesi gerekli. Biz diğer bölümlerdeki yoğunluğu da bu merkez sayesinde azalttık. Başı dönen hasta başka poliklinikleri gezmeden direk buraya geliyor'' diye konuştu. 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Vertigo hastalık değil hastalık belirtisi

  Reklam  Vertigo, halk arasında bir hastalık olarak bilinmektedir. Fakat bir hastalık belirtisidir. Beyin kulak ve gözlerden birinin işlevinde bir sorun olması ile ortaya çıkmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi