Araç tutması nedir - araç tutmasında ne yapabilirsiniz - araç tutmaması için öneriler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Araç tutması nedir - araç tutmasında ne yapabilirsiniz - araç tutmaması için öneriler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  Araç tutması nedir - araç tutmasında ne yapabilirsiniz - araç tutmaması için öneriler

  Reklam  Araç tutması nedir - araç tutmasında ne yapabilirsiniz - araç tutmaması için öneriler

  Forum Alev
  araç tutması nedir - araç tutmasında ne yapabilirsiniz - araç tutmaması için öneriler
  Bazı kimseler, uçakta, arabada, dönme dolaplarda bulantı hisseder hatta kusarlar. Birçok kişi botta, gemide aynı rahatsızlığı yaşar. Araç tutması, çoğunlukla sadece can sıkıcı bir durum olarak ortaya çıkar ve altında önemli bir hastalık yoktur; bazı yolcular ise kendilerini bu durumlarda hiçbir şey yapamayacak kadar kötü hissedebilir, hatta bu hisleri yolculuktan birkaç gün sonraya kadar sürebilir.

  Ne Yapabilirsiniz ?

  * o Seyahat ettiğiniz araçta, vücudunuzun ve iç kulağınızın hissettiği yönü görmeye çalışınız. Arabada önde oturunuz ve ileriye, yola bakınız; gemide güverteye çıkarak ufka bakınız; uçakta pencere kenarına oturarak dışarıya bakınız. Uçakta, hareketin nispeten en az olduğu kanat üzerinde oturunuz.
  * o Araç tutmanız varsa, seyahat ederken okumayınız ve gidiş yönünün tersi yönde oturmayınız.
  * o Araç tutması olan yolcuya bakmayınız ve onunla konuşmayınız.
  * o Seyahatten hemen önce veya seyahat esnasında, size dokunan, sert kokulu, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden sakınınız. Halk arasında itibar gören "soda, gazoz, buzlu kola" gibi içeceklerin faydalı olduğu henüz tıp bilimince ispatlanmamıştır.
  * o Hekiminizin size tavsiye ettiği, araç tutması için olan ilaçlardan yolculuğa başlamadan önce alınız.

  Unutmayınız:
  o Araç tutması vak'alarının çoğu, hafif ve tedaviye cevap veren türdendir. Fakat, ağır ve gitgide kötüleşen vak'aların, bu konuda uzman, kulak, burun, boğaz, denge ve sinir sistemi ile ilgilenen hekimlerden yardım alması gerekir.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: araç tutması nedir - araç tutmasında ne yapabilirsiniz - araç tutmaması için öneriler

  Reklam  Araç tutması yaşayan kişilerde yolculuğun kısa ya da sürmesi bir şeyi değiştirmemektedir. Çok kısa bir yolculukta bile mide bulantısı ile seyahat çekilmez hale gelebilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi