Abdurrahman b. Sahr kimdir - islamd kedi sevgisi - kedicik babası kimdir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sahabeler ve Alimler Bölümünden Abdurrahman b. Sahr kimdir - islamd kedi sevgisi - kedicik babası kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Abdurrahman b. Sahr kimdir - islamd kedi sevgisi - kedicik babası kimdir

  Reklam  Abdurrahman b. Sahr kimdir - islamd kedi sevgisi - kedicik babası kimdir

  Forum Alev
  Abdurrahman b. Sahr kimdir - islamd kedi sevgisi - kedicik babası kimdir

  GERÇEK ADI, Abdurrahman b. Sahr olduğu halde, Peygamber Efendimiz’den (asm) pek çok hadis nakleden, Suffa ashabının göz bebeği bu büyük sahabiyi, Müslümanlar Ebu Hureyre olarak tanırlar. Ebu Hureyre, “Kedicik babası” demektir.
  Abdurrahman b. Sahr’a, böyle bir lakap verilmesi ve kedilere baba ilan edilmesi boşuna değildir. Bakın bir rivayette, kendisi bu ismin hikâyesini nasıl anlatıyor:
  “Bir kedi bulmuştum, onu elbisemin yeninde taşırdım; bundan dolayı Ebû Hureyre lakabı ile çağrılır oldum.” Bu kedisever sahabinin adı, ondört asırdır kedilerle birlikte anılıyor.
  Her ne kadar, İslâm Dini, yeryüzündeki tüm canlıların hayatları konusunda zulme asla yol vermeyecek emir ve yasakları belirtmiş olsa da; (Bu ayrı bir yazı konusudur) kedilere karşı gösterilen bu hususî alâka, Müslümanlar içinde, bu küçük canavarcıklara karşı özel bir yakınlığın oluşmasına sebeb verdi.
  Öyle ki, eskiler: “Hubbül hurrede min’el iman” (kedi sevmek imandandır) demişler.
  Hüseyin Emiroğlu
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Abdurrahman b. Sahr kimdir - islamd kedi sevgisi - kedicik babası kimdir

  Reklam  bu önemli şahsiyet değerli bir müslüman olmasının yanısıra hayvan sevgisi ilede anılmaktadır kedileri çok sevdiği kolladığı içinde kediciklerin babası lakabıyla tanınmaktadır+ Yorum Gönder
abdurrahman b. sahr
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi