Hz Osman Nasıl Vefat Etti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sahabeler ve Alimler Bölümünden Hz Osman Nasıl Vefat Etti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Hz Osman Nasıl Vefat Etti

  Reklam  Hz Osman Nasıl Vefat Etti

  Forum Alev
  Hz Osman şehadeti

  Müslüman Olmadan Yaşamı; Hz Osman taifte dünyaya geldi yaz aylarında mekkeli zenginlein yaptığı gibi kendiside Taife giderdi. Hz osman ra peygamberimizden 7 yıl küçüktür.ümeyyeoğulları soyundandı bu soy zengin bir soydu. babası genç yaşında iken ticaret yolculuğunda ölmüştür.

  babasından kalan mirasla işini devam ettirmiş ve böylece zenginliğide sürmekteydi.


  islam ile tanışması islamı kabul etti ve tüm malını hıyır yolunda harcamıştır. suriye ticaretinden dönerken Muhammed sav kendisine islamı açıklar ve En yakın arkadaşı Hz Ebu bekr ile konuşur daha sonra müslüman olur.

  kendisinin müslüman oluşunu duyan ümeyyeoğulları olumsuz şekilde kendisini karşılamışllardır. Üvey kız kardeşi ve teyzesi kendisini desteklediler ve Rasulullahın kızı Rukiye ram ile evlendi.

  Hz Ömer Ra den sonra haliife olarak seçilmiş ve kendisine beyat etmişlerdir.


  Hz Ali ra taraftarı Hz Osmandan memnun olmamaları; Hz osman halifelik sırasında valiliklere kendi akrabalarını vermesi ve kendilerine aşırı bağlılığı bunların hepsi birer iddia ve Hz Ali nin tavrına nail oldu ve aralarında görüş ayrılıkları olmuştur.

  Basra,Kufe ve Mısırdan Hz osmanın halifeliini kabul etmeyen isyancı gurup medine yakınlarında buluştular.


  Hz osman ra isyancıarın yanına Hz Ali ra gönderdi Hz Ali bu olumsuzlukların düzeleceğini onlara bildirmiştir. ve isyancı guruplar mısara gitmek için yola çıkmışlardı.

  yolda bir adama rastlarla ve üzerinden bir mektup çıkar bu mektupta isyancıların öldürülmesi gerektiği yazmaktaydı. ve isyancılar geri medineye dönerek mektubu Hz Aliye söylediler. Hz Ali bu mektubu Osman ra haber verdi ve bu mektuptan haberinin olmadığını söylemiştir. bu gönderilen mektubu kuzen ve damadı mervan ın yazdığı bilinmiş oldu.

  Hz Ali arabuluculuğa devam etmekteydi ve evine gitti. bu zamanda isyancılar Hz osmanın evinin yanına gelmiş ve kendisine halifelikten çekilmesini veyahutta mervanın kendilerine verilmesini istediler. bu teklifleri kabul etmemesi üzerine evini kuşatmış oldular.

  Hz Osman ra kuşatılmayı Hz talha,Hz Ali Hz Zubeyr ve Hz Aişe ye heber verdi. Hz Ali onların yanına geldi ve onlara karşı durdu, bu yapılanların kafirlere dahi yakışmadığını söylemiştir.

  Hz Ali ra oğulları Hz Hasan ve Hz Hüseyin ve Köleler ile birlikte Hz osmanı kurumaları istenmiştir, ve herşey yolundayken isyancılar komşu evlerden çatıdan atladı Hz osmanı şehit ettiler.


  Hz Osman Ra şehadet edildiği zaman dahi kurandan asla vaz geçmedi ve O kadar hayalıydıki eşinden kendisine ayaklarının tümünü kaplayacak bir giysi istemiştir, olurda öldürüldükten sonra beni atların arkasından sürüklemek isteyeceklerdir üzerim açılmasından dahi haya etmişti bu büyük insan.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Hz Osman Nasıl Vefat Etti

  Reklam  Çok değişik ve bide oruçluymuş ozaman Hz Osman 3. 3
  AYKIZ
  Bayan Üye
  Hz Osman Nasıl Vefat Etti; şehit olacak ya llah nasip etmiş birşekilde onu öldürenin vay haline hz hasan ve hüseyinin korumasında iken gerçeklemiş bu olar+ Yorum Gönder
hz osman nasıl öldü,  hazreti osman nasıl öldü,  hz osman nasıl öldü özet,  hz osman nasil vefat etti,  hz osman nasıl vefat etti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi