Metallica Röportajı

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Metallica Röportajı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Metallica Röportajı

  Reklam  Metallica Röportajı

  Forum Alev
  Metallica 2003’te “ST- Anger”’ı piyasaya çıkardığında doğru bir zamanlamayla Belçika’yı ve bir çok Avrupa ülkesini ziyarete geldi. Geçen beş yıl içerisinde “Antwerps Sportpaleis” ve toplam üç sefer olmak üzere Rock Werchtes’da sahne aldılar. 9. albümün piyasaya çıkmasıyla Pukkelpop’un geniş çayırlık konser alanında performanslarını sergileyecekler. Ülke sırrı gibi korunan ve uzun süredir beklenen bu “release” versiyon dinleyici kitlesini bir yandan şaşırtırken, aynı zamanda sürpiz olmayacağı Metallica’nın 25 yıldır yarattımış ve yaratmakta olduğu projelerden rahatlıkla anlaşılıyor. Ayrıca albüm ve çalışmalar hakkında özel olarak dizayne edilmiş website’ta düzenli informasyon bulmak mümkün.
  Metallica; 25 yıldan sonra İrond Maiden’la birlikte Heavy metal dünyasının birinciliğini en güçlü şekilde göğüsleyip temsil ederken, tüm dünyada 100 milyonu aşkın albümde de, görüldüğü gibi metallicanın ve heavy yaşam tarzı, hayat felsefesi başta “Some Kind of Monster” olmak üzere defalarca ortaya konulmuş şarkı sözlerinde de izah edilmiştir.
  Fakat Metallica açısından gelecek; basistin bulunmaması ,grubun kalp adamı olan James Hetfield’in alkol bağımlığı ile savaşması ve grubun bataristi Lars Ulrich’in eşi benzeri bulunmayan sanat eserlerinin ihracıyla uğraşması müziklerini geliştirmekte engel olduğundan pek parlak görünmüyordu.
  Psikolojik ve rehabilitasyon destek sonrası açılan yaralar kapatılmış, kırılan yok olan parçalar bulunup yerlerine yapıştırıldıktan sonra Bob Rock prodüktörlüğünde “ST- Anger” 2003’te piyasaya çıkartılmıştı.

  Grubun Bateristi Lars Ulrich süreci şöyle açıklıyor:


  Baterinin Ortodoks dışı müzik tonu ve çemberi yaran gitar soloları herkes tarafından yeterince ilgiyle karşılanmamıştı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?


  Lars: Herşey o zamanlar tek boyutluydu. “ST- Anger” hayatın acımasızlığından, bunun getirdiği hırs ve kızgınlıktan ortaya çıkmıştı. Albümde bu duygular işlenmişti. Bu zorlayıcı dönemden silkelenerek kurtulmamız gerekiyordu ve bunu da müzisyenler olarak müzikle gerçekleştirebilirdik. Bizim için kimi zaman duygularımızdan yola çıkarak hazırlamış olduğumuz bu ezgiler harikalığın emsaliyken ayrıntıları bilmeyenler, işin dışında kalanlar için ilgi çekici olmadığı gibi verilen mesajlarda çoğu zaman doğru anlaşılmıyordu. Yeni albüm piyasaya sakin ve doğru konumda çıktı. Şimdi olmak istediğimiz yerde, kendi kabuğumuzdayız ve orda harikayız. Bu diğerlerinden farklı bir sonuç çıkartıyor.


  Yeni bir başlangıcın temellerini atmak gibi bir düşünceniz vardır mutlaka. Örneğin Exit Bob Rock, Enter sihirbaz prodüktör Rick Rubin gibi?..


  Lars: Rick’le çalışmak kendini düellonun içinde bulmak gibi bir şey . Hiç bir şekilde stres, gerginlik sözkonusu değil. Bob’a karşı bir kızgınlığı da yok. Fakat çalışma biçimi, yöntemleri tamamen farklı. Rick hep bizim kendi enerjimizden yola çıkmamızı istemiştir. Söz konusu yapmamız gereken Metallica’yı yeniden keşfetmemiz değil, iyi olduğumuz alanda kendimizi geliştirmektir. Rick bize bunlarla ilgili bir ödev vermişti. “Master of Puppets” dinlemeliydik. Yeni albümdeki bütün şarkılar aşağı yukarı planlı, projeli oluşturuldu. Toplam hazırlamış olduğumuz 26 parçadan 11’i kayda alınmıştı. Biri de çalışmalar sırasında listeden düşecekti zaten.


  Bu arada tüm dünya yeni parçaların rifflerini merak ediyor. Bu konuda bizimle neler paylaşabilirsiniz?


  Lars: 80’li yıllarımıza, yani o parlak başarılı, yükselişte olduğumuz günlere geri döndük sanki. Tabiki riffler eskilerdeki gibi değil. Daha dinamik ve daha can alıcı. Yeni Metallica albümünde bir çok değişiklik var. Hızlı kısımlar, melodik geçişler, hatta fanlar gerçek hardcore metalide bu albümde tadacaklar.


  www.missionmetallica.com sayesinde fanlar albüm müzik marketlerinde yerini almadan hakkında bir çok informasyon bulabiliyorlar. Neden bu tarz bir projeyi işleyişe koydunuz?


  Lars: günümüzde ehemniyetsiz DVD’lerin tüm bu tarz CD’lere refakat etmesininden daha alternatif bir yola benziyor. İnternet aracılığıyla artık adım adım takip etmek, ulaşmak daha kolay. Gelecek showlarda “backstangepassen; pratik öğrenim gözlemleme kombinasyonu” kazanmak, yeni ringtone indirmek müzik marketlerinde LP’lerde (uzunçalarlar) şarkıları duymak mümkün. Bu versiyon tarihine geri sayım olarak da değerlendirilebilinir.


  Ve tabiki internetin lanetleyebileceği bir albüm de olabilir aslında...


  Lars: Herşeyin bir biriyle ilgisini yakalaman gerekir. Gelecek üzerine düşünüyoruz. Çünkü bu bizim zorunlu, kontratlı son albüm. Ayrıca site aracılığıyla canlı showlarımızın MP3’lerine satıyoruz. 10 yıl içerisinde bir çok şey değişti. Parçaların indirilmesi değil, bunun yapılış tarzı beni rahatsız eden. Sonuçta haklıda çıktık. Fanlar tarafından şarkıların ödemeli indirimi, dünyanın en normal olayıymış gibi alışılmış bir hal kazandı. Gelecekte albümleri kitlelere ulaştırma biçimimizi yeniden dizayn etmemiz gerekecek. Bir çok serbest seçim ve öncelikler var. Madonna’nın Live Nation’la yapmış olduğu pazarlıktaki gibi kendimizi satmayı sevmiyoruz. Aksine, bu bizi uzaklaştırıyor. Radiohead’in ve Nine Inch Nails’ın

  Trent Reznor’unun yaptığı gibi çalışmaları gönüllü ödemelere karşı çıkmaksızın kitlelere sunmak, takdim etmek Metallica’ya hitap eden bir olay. Sadece biraz erken. Metallica’nın yeni albüm çalışmalarının tarihini belirlemek zor olduğundan bu süreç içerisinde tamamen farklı, enteresan önerilere de açığız. Önemli olan doğru albümle gerçek fana hitap etmek.

  Daha önceleri Red Hot Chill Peppers, Slipknot ve Audioslave birlikte çalışan, ayrıca Rick Rubin’in gözdelerinden Greg Fidelman’ın da Metallica’nın eylülde çıkacak olan 9. mix’inde emekleri olduğu biliniyor. Avrupa metal dünyasında verilecek olan konserlerde Metallica’nın yeni parçalarından da duymak mümkün mü?


  Lars: Canlı show sırasında yeni materyaleri paylaşmaktan mutluluk duyarız. Bunu denemeye çalışacağız. Fakat böyle birşey sözkonusu olmazsa, şikayetlerinizi rahatlıkla bildirebilirsiniz.


  LONG LİVE HEAVY METAL!
 2. Alev
  Özel Üye

  Metallica Röportajı Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi