Ziynet Sali

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Ziynet Sali ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Ziynet Sali

  Reklam  Ziynet Sali

  Forum Alev
  29.04.1975 tarihinde Kıbrıs´ta dünyaya geldi. Doğduktan hemen sonra babasının görevi dolayısı ile gittiği ve 6 yaşına kadar kaldığı İngiltere'de İngiliz vatandaşlığı hakkına sahip oldu. 1981 yılında döndüğü Kıbrıs´ta ilk, orta ve lise tahsilini başarıyla tamamladı. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik çalışmalarına ilk adımı lise tahsili sırasında KKTC Kültür Bakanlığı TSM korosunda görev alarak başladı. 1994 yılında İTÜ Konservatuarı Türk Sanat Müziği bölümünü kazanarak İstanbul´a geldi. 1999 yılında konservatuardan 4. olarak mezun oldu.

  Konservatuar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne alarak hem tecrübe ve hem de okul harçlığını çıkartacak kadar para da kazanmaya başladı. İşte tam bu sıralarda bir arkadaşının aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik´le tanıştı. Bu şirkette bir yıl süre ile müzik sektörüyle ilgili muhtelif çalışmalarda bulundu. Sonra bir gün tatil için Kıbrıs´a gittiğinde Yunan radyolarında sık sık duyduğu ve çok beğendiği Yunanca "A.PA-PA" isimli şarkıyı şirket yetkililerine dinletti.
  Şirket kendisine bir single yapmaya karar vermişti. Sonradan BA-BA isimli bir albüme dönen bu single projesi sanatçının müzik sektöründeki ilk profesyonel deneyiminin başlangıcı olmuştur... Albüm piyasaya çıkmış BA-BA şarkısı tanınmış ve oldukça da ses getirmişti, ama gerek ekonomik krizin tam ortasında piyasaya çıkmış olması, gerekse diğer bazı olumsuz etkenler nedeniyle istenen satış trajı yakalanamamıştı. Ziynet'in bu albümde BA-BA isimli şarkı'nın REMIX versiyonunu Rumca-Türkçe olarak seslendirmesi ve bu remiksin beğenilmesi ise sanatçının Grek müzik yolculuğunun başlangıcı olmuştu. Önce MICHAEL KUYUCU'yla konuşulmuş ve hemen derslere başlanmıştı. 8 ay sonra Grek müziğin önemli şarkılarından oluşan 100 şarkılık bir repertuar tamamlamış bir taraftan da kısa süreli de olsa Yunanca alt yapı için gramer derslerine de gitmişti. Sadece grek müzik değil bir taraftan da grek kültürü eğlence tarzından yemeğine, zeybeğinden sirtakisine geniş bir yelpazede incelemeye başlamıştı.

  2002 Mart - Nisan - Mayıs aylarında 3 aylık ilk Grek Müzik denemesini Beyoğlu Zindan BAR'da başarıyla tamamlamıştı. Sonra ZORBA geceleri başlamıştı. Ziynet Sali 500-600 civarında Yunanca, 2000 civarında Türkçe repertuarı ile ZORBA'da tam 4 sene dolu dolu gecelerle canlı müzikte son yılların çalışma REKOR'una imza atmıştı. Ziynet SALİ'nin; BA BA – AMMAN KUZUM ve MOR YILLAR isimli 3 adet albümü mevcuttur...  ZİYNET SALİ HAKKINDA...

  -------------------------------------------------------------------------------

  Burcu / Yükselen Burcu : Boğa / Aslan

  Boy / Kilo : 1,62 m. / 52 kg.

  Kullandığı Enstrüman : Kanun

  En Sevdiği Ülke / Şehir : Türkiye ve Kıbrıs / İstanbul ve Girne

  Özel Zevkleri : Müzik dinlemek, kitap okumak, spor yapmak ve seyahat etmek

  Son Okuduğu Kitaplar : Ferrarisini Satan Bilge, Da Vinci'nin Şifresi, Tanrılar Okulu

  En Çok Etkilendiği Film : Titanic

  Dinlemeyi Sevdiği Müzik Tarzları : Meditasyon Müzikleri, Grek Müzik, Jazz, Latin ve Güzel olan her tür müzik...
  EN BEĞENDİKLERİ

  -------------------------------------------------------------------------------

  Yerli Artist (Bay / Bayan) : Kadir İnanır / Türkân Şoray

  Yabancı Artist (Bay) : Tom Cruise, Kevin Costner, Al Pacino, Robert De Niro

  Yabancı Artist (Bayan) : Nicol Kidman, Meg Ryan

  Yerli Şarkıcı (Bay / Bayan) : Tarkan / Sezen Aksu

  Yabancı Şarkıcı (Bay / Bayan) : Usher / Jennifer Lopez, Beyonce

  Yunanlı Şarkıcı (Bay / Bayan) : Parios / Aleksiu, Anna Vissi

  Tiyatro Sanatçısı (Bay / Bayan) : Gazanfer Özcan / Ayla Algan

 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ziynet Sali

  Reklam  kıbrıslı olan sanatçı müziklerinde yuna melodilerini kullanmakla tanınır güçlü bir sesi olan ziynet sali pop müzik yapmaktadır birçok ünlü beste ve söz yazan sanatçılarla çalışmıştır+ Yorum Gönder
ziynet sali ozel zevkleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi