Satrancı Okumak Ve Yazmak

+ Yorum Gönder
Oyun Arşivi ve Satranç Bölümünden Satrancı Okumak Ve Yazmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Satrancı Okumak Ve Yazmak

  Reklam  Satrancı Okumak Ve Yazmak

  Forum Alev
  1. Bol bol satranç oynamak güzeldir ama daha çok zevk alabilmek için satranç hamlelerini yazmayı ve okumayı öğrenmeniz gereklidir. Bunu öğrenmenizi istememde başka iyi bir sebep daha var. Her karenin bir ismi vardır. "At f6'da" demek "At Şahın yanındaki Filin önündeki Piyonun önünde" demekten daha kolaydır. Beğenmiyorsanız siz bilirsiniz!

  2. Satranç hamlelerini okumayı öğrenirseniz satranç kitaplarının ve dergilerinin şaşırtıcı dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

  3. Hamleleri yazmayı öğrenirseniz bütün oyunlarınızı kaydedebilirsiniz. Bunu şu sebeplerden yapmalısınız.

  1.Çocuklarınıza ve torunlarınıza göstermek üzere oyunlarınızı toplayabilirsiniz.
  2.Oyunlarınızı nerelerde hata yaptığınızı görebilmek için tekrar edebilirsiniz (mümkünse daha kuvvetli bir oyuncuyla)
  3.Eğer iyi bir oyun kazanırsanız ne harika olduğunuzu arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz.
  4. 50 hamle kuralından veya üç kez konum tekrarından dolayı berabere iddia edebilirsiniz.
  5.Eğer tahtadan bir taş düşerse onun nerede olduğunu bulabilirsiniz.
  6.Siz yokken rakibiniz taşların yerini değiştirip sizi kandıramaz.
  7.Önemli turnuvalarda hamlelerinizi yazamak zorundasınızdır.

  4. Bazı insanlar hamleleri yazmanın sıkıcı olduğunu düşünürler ama buna alışırsanız satrançta çok daha iyi ilerlersiniz. Büyük olasılıkla en iyisi 1 sene oynamak sonra yazmaya başlamaktır.

  5.İşte bir satranç tahtası. Dikkatliyseniz kenarlardaki numaraları ve harfleri farketmişsinizdir. Her yatayda A'dan H'a kadar harfler vardır. Ve her dikeyde de 1'den 8'e kadar sayılar vardır.
  6. Satranç tahtasındaki Her KARENİN bir ismi vardır. Bu kareler dikey ve yataydaki harf ve sayıların kesişiminden ortaya çıkmaktadır. "Amiral Battı" oynadıysanız bu size yabancı değildir.


  7. İşte başlangıç konumu. Dikkat edin ki BEYAZ TAŞLAR 1 ve 2 numarada başlarlar.Ve SİYAH TAŞLAR 7 ve 8 numarada başlarlar.BEYAZ ŞAH nerededir? e1'de. SİYAH ATLAR NEREDEDİR? b8 ve g8'de BEYAZ PİYONLAR a2 b2 c2 d2 e2 f2 g2 ve h2'dedir SİYAH VEZİR d8'dedir.

  8. Her taş türü için bir harf vardır. Şah için 'Ş' Vezir için 'V' Kale için 'K' Fil için 'F' At için 'A'. Ya Piyonlar? Onlar ufak taşlardır ve herhangi bir harf almazlar. Dikkat edin ki aletler için BÜYÜK HARF kareler için KÜÇÜK HARF kullanılır.

  9. Hamleleri yazmak için iki yol vardır. UZUN YOLDA önce aletin harfi yazılır sonra bulunduğu kare sonra da gittiği kare yazılır. KISA YOLDA taşın nereden geldiğini yazmazsınız sadece gittiği yeri yazarsınız. Daha kolay derslerimizde UZUN YOLU kullanacağız. Örneğin Eğer Atı g1'den f3'e gidersek Ag1-f3 yazarız veya Af3 Piyon sadece kareler kullanarak yazılır. e2-e4 veya sadece e4

  10. Alışları ifade etmek için x harfini kullanırız. Eğer f3'deki bir At e5'deki bir piuonu ALIRSA Af3xe5 yazarız veya sadece Axe5. Eğer e4'deki piyon d5'den birşey alırsa exd5 yazarız kısa hali de exd5'dir. Eğer şah çekersek hamleden sonra + işareti koyarız: Ff1-b5+. Mat için # işaretini kullanırız: Vh5xf7# Şah kanadına rok atarsanız 0-0 Vezir kanadına rok atarsanız 0-0-0 yazarız.

  11. Bu bilgilere eklenmesi gereken birkaç şey daha var ama şimdilik bunlar yeterli. 2. 2
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye

  Cevap: Satrancı Okumak Ve Yazmak

  Reklam  Vallahi bunu hala kavrayamıyorum Nedense 2 yıldı Profesyonal olarak külüpte satranç oynuyorum bölgesel yarışmalara katıldım ordada çok zorluklarla geçtim çunki Aklım bu yazmak konusunda karışıyor oysa okumakta bir zorluk çekmiyorum 3. 3
  antibiyotiq
  Yeni Üye
  Kavraması gerçekten zor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi