OKSde nüfus cüzdanı aranmayacak

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Sbs Bölümünden OKSde nüfus cüzdanı aranmayacak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  OKSde nüfus cüzdanı aranmayacak

  Reklam  OKSde nüfus cüzdanı aranmayacak

  Forum Alev
  OKS'de nüfus cüzdanı aranmayacak
  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 8 Haziran Pazar günü yapılacak Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı'na (OKS) girecek öğrencilerde, nüfus cüzdanında fotoğraf zorunluluğunun aranmadığını bildirdi.
  Bu yıl son kez yapılacak OKS'ye sayılı günler kala; bazı velilerin, çocuklarının sınava girebilmesi için fotoğraflı nüfus cüzdanı şartı arandığı düşüncesiyle nüfus idarelerinde kuyruklar oluşturduğu belirlendi.
  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Cihan'a yaptığı açıklamada, OKS'ye girecek öğrencilerde nüfus cüzdanında fotoğraf zorunluluğunun aranmadığını bildirdi.
  Sözkonusu duyumların kendilerine de ulaştığını belirten Genel Müdürlük yetkilileri; sınava girecek öğrencilerin yaş ortalamasının 13-14 olduğunu belirterek, "Nüfus cüzdanında fotoğraf zorunluluğu 15 yaşından sonra bulunuyor. Dolayısıyla, yasanın zorunlu tutmadığı bir şeyi bizim istememiz söz konusu olamaz" dedi.
  Sınava girecek adayların, Sınav Giriş Belgelerini yanlarında bulundurması gerektiğini vurgulayan yetkililer, "Bunun yanında adayın okul kimliği gibi özel bir kimlik belgesi de bulundurmasını istiyoruz ama bunun fotoğraflı nüfus cüzdanı olmasına gerek yok. Nüfus cüzdanında fotoğraf olup olmaması hiçbir şekilde tartışma oluşturmayacak" diye konuştu.
  Bugüne kadar, bu konuda hiçbir sıkıntı yaşanmadığını vurgulayan yetkiller, 15 yaşını geçmiş adaylarda da bu konuda bir sorun yaşanmayacağını belirtti.
  Yetkililer, Merkezi Sistem Sınav Yönergesi'nde, "15 yaşından küçük adayların nüfus cüzdanının fotoğraflı olma zorunluluğu aranmaz" ibaresinin yer aldığını da hatırlattı.
  Cihan 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: OKSde nüfus cüzdanı aranmayacak

  Reklam  OKS artık yapılmıyor.Onun yerine sbs var.Sınav sistemiyle bu kadar oynamak doğru değil.İnşallah en iyisi ve en doğrusunu bulup ondan sonra hiç değiştirmezler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi