OKS'de boş yerler, 19 Ağustos'ta ilân edilecek

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Sbs Bölümünden OKS'de boş yerler, 19 Ağustos'ta ilân edilecek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  OKS'de boş yerler, 19 Ağustos'ta ilân edilecek

  Reklam  OKS'de boş yerler, 19 Ağustos'ta ilân edilecek

  Forum Alev
  OKS'de boş yerler, 19 Ağustos'ta ilân edilecek


  Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Nizami Aktürk, Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) birinci yerleştirme sonuçlarına göre okullara kayıtların yarın sona ereceğini belirterek, "Boş kontenjanlar 19 Ağustos 2007 tarihinde ilân edilecek. İkinci yerleştirme için 20-24 Ağustos 2007 tarihleri arasında başvurular alınacaktır. Herhangi bir okula kayıt hakkı kazanmış olsun veya olmasın; bu yerleştirmeye girmek isteyen bütün adayların mezun oldukları ilköğretim okuluna başvurmaları zorunludur, aksi takdirde bu yerleştirmede yer alamayacaklardır" dedi.
  Aktürk, 20-24 Ağustos 2007 tarihleri arasında yapılacak ikinci yerleştirmeye, birinci yerleştirme sonucuna göre kesin kayıt hakkı kazandığı halde kaydını yaptırmamış olanların, birinci yerleştirme sonucu kesin kayıt hakkı kazanıp kaydını yaptıranların, birinci yerleştirme sonucu kesin kayıt hakkı kazanıp, kaydını yaptırdığı halde kaydını geri alanların, birinci yerleştirme sonucu OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden 160 ve üstü puan alıp herhangi bir okula yerleşemeyen adayların başvurabileceklerini belirtti.

  Aktürk "Birinci yerleştirme sonucu herhangi bir tercihini kazanamayan adayların ikinci yerleştirme için başvuru yapmalarına gerek var mı? Yoksa bu durumdaki adaylar otomatik olarak ikinci yerleştirmeye dahil edilecekler mi?" sorusuna, "Birinci yerleştirme sonucu herhangi bir tercihini ister kazanmış olsun, isterse kazanmamış olsun, ikinci yerleştirmeye katılmak isteyen tüm adaylar başvuru yapmak zorundadırlar" diye yanıt verdi.

  Tüm adayların tercihlerinin 11-28 Temmuz 2007 tarihleri arasında, en fazla 20 adet ve sadece bir kere olmak üzere alındığını hatırlatan Aktürk, "Adaylar ikinci yerleştirmeye başvurmaları durumunda daha önce yaptıkları tercihler dikkate alınarak yerleştirme işlemine tabi tutulacaklardır" diye konuştu.

  Aktürk, ikinci yerleştirmeye başvuran adayların, birinci yerleştirme sonucu kazandıkları haklarını kaybedeceklerini ve sadece ikinci yerleştirme sonucuna göre hareket edebileceklerini de belirtti.

  Özel Fen Liseleri, Özel Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi Programı Uygulayan ve sınavla öğrenci alan Özel Öğretim Kurumları ve Özel Anadolu Meslek Liselerinin ikinci yerleştirmeye dahil olmayacağını belirten Aktürk, "Bu da birinci yerleştirme sonucu bu okullardan birini kazandığı halde ikinci yerleştirmeye başvuran adayların başka bir tercihini kazanmaları durumunda, kazandıkları bu okulu birinci yerleştirmede kazanan adayların daha alt tercihlerine gitmelerine ya da açıkta kalmalarına sebep olabilir" dedi.

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: OKS'de boş yerler, 19 Ağustos'ta ilân edilecek

  Reklam  Her sınav sonucunda olduğu gibi okullar tam olarak kontenjanlarını dolduramayabiliyor Bu nedenle ek yerleştirme dönemi belirlenerek yerleşemeyen öğrencilere bir şans daha verilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi