Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  >>myworld<<
  Usta Üye
  Reklam

  --->: Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

  Reklam



  Küresel ısınma, Amazon ve Endonezya Ormanları'ndaki bitki ve hayvan türlerini etkileyecek, bölgedeki insanları göçe zorlayacak



  Dünya'daki iklim bölgelerinin, küresel ısınma yüzünden 2100 yılına kadar tamamen yok olabileceği bildirildi.
  Amerikan Bilimler Akademisi'nce yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, küresel ısınma nice bitki ve hayvan türünü de tehdit ediyor.
  Wisconsin üniversitesi uzmanlarının araştırması, özellikle Amazon ve Endonezya ormanlarını kapsayan nemli tropikal bölgelerin, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek yerler olduğunu gösteriyor.
  Araştırmaya göre, buralarda yaşayan hayvan türleri iklim değişikliğine ayak uydurmakta çok zorlanacak.
  Uzmanlar, bu alt üst oluşun insanları da büyük göçlere zorlayacağını tahmin ediyor.
  En karamsar tahmîne göre, yeryüzünün yüzde 39 ilâ 48'i 2100'e kadar ciddî iklim değişikliğine uğrayacak.



  Küresel ısınmanın, etkisi ortaya çıkmaya başladı! Yüzlerce canlı türünün eski yayılma alanları değişti, ekosistemler bozulmuş durumda



  BM Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporuna göre, küresel ısınmanın planktonlardan kutup ayılarına, dünyanın en güney noktasından en kuzeyine kadar, yeryüzündeki canlılar üzerinde beklenen ciddî etkisi ortaya çıkmaya başladı.
  IPCC tarafından açıklanması beklenen ve 100'den fazla ülke hükümetinin tâyin ettiği 2000 dolayındaki bilimcinin katkılarıyla hazırlanan raporda, "iklimdeki değişiklikler artık bütün kıt'alarda fizîkî ve biyolojik sistemleri etkiliyor" denildi.
  "Yüzlerce canlı türünün eski yayılma alanları değişmiş, ekosistemler bozulmuş durumda" denilen rapora göre kuzey ve güney kutuplarındaki hayvan ve bitkiler dahil canlı türlerinin yaşam biçimlerinde çok büyük değişiklikler başladı.
  Yükselen deniz suları kıyılarda canlı türleri için yaşama alanı teşkîl eden sulak alanları tahrip ediyor. Isınan deniz suları da çeşitli türlerin zengin bir uyum içerisinde yaşadıkları mercan resiflerinin beyazlaşmasına ve ölmesine yol açmaya başladı. Isınan sular ayrıca, denizlerdeki türleri kutuplara doğru yönlenmeye zorladı, Afrika göllerindeki balık miktarlarında da düşüşler oldu.
  Rapora göre, yeryüzünün ortalama sıcaklığı 1-2 santigrat derece daha artarsa yeryüzündeki türlerin üçte biri yayılma alanlarını değiştirecek veya tükenecek.




  Dünya, küresel ısınma yüzünden daha hızlı dönmeye başladı, günler de gittikçe kısalacak


  Bilim adamları küresel ısınma yüzünden dünyanın daha hızlı döndüğünü açıkladı.
  Merkezi Hamburg’da bulunan Max Planck Enstitüsü’nden Jeofizik uzmanı Felix Landerer ve ekibi küresel ısınmanın yol açtığı ısı ile dünyadaki suların ısınıp genleştiğini dolayısıyla da su seviyesinin arttığını belirterek bu genleşmenin dünyadaki su dağılımına ne gibi bir etkide bulunacağını anlatmak için bir model geliştirdi.
  Bu model üzerinden açıklamada bulunan Felix Landerer; dünyanın kendi etrafındaki normal dönüş hızının 23 saat 56 dakika sürdüğünü fakat dönüş hızının küresel ısınmaya bağlı olarak 200 yıl içinde 0.12 mil daha hızlı olacağını söyledi.
  Zaman içinde dünyanın dönüş eksenine yakın olan kutuplardaki yoğunlaşan kütlenin dünyanın daha hızlı dönmesine neden olacağını belirten Landerer şunları söyledi: 'Kollarınızın vücudunuza yapışık olduğunu ve bu halde döndüğünüzü düşünün. Bir de kollarınız açık bir şekilde döndüğünüzü. İlk pozisyondaki dönüşünüz çok daha hızlı olacaktır'.

  ForumAlev --->: Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

 2. 14
  bluecloud
  Usta Üye
  benide eklersen sevinirim sweettears...

  gerçekten çok büyük bir tehlike altındayız ve bunu değiştirmek şu anda elimizde iken duyarsızlık yapıp bu güzel şansı kaybetmeyelim...

  herkezin bu güzel çalışmayı faaliyete geçirmesi dileğiyle.. iyi forumlar....







 3. 15
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Gökhancım Bende Varım ; Listeye Kendi Adımı Ekledim :)







 4. 16
  sweettears
  Usta Üye
  Alıntı YapRock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gökhancım Bende Varım ; Listeye Kendi Adımı Ekledim :)
  Canımsın ;) . Duyarlı arkadaşım benim

 5. 17
  murti
  Usta Üye
  bende varım benide listeye eklermisiniz**??

 6. 18
  fecr
  Özel Üye


  küresel
  ısınmanın, yüzde doksandan da yüksek bir olasılıkla, insan faaliyetleri yüzünden meydana geldiği sonucuna varıldı.

  Benide Eklermisin ?


  Teşekkür Ederim

 7. 19
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Ekleme Talebinde Bulunan Arkadaşım Fecr ..

  İsminiz Listemize Eklenmiştir .


 8. 20
  M.Acabay
  Emekli
  Evet ana haberlerde her gün duyuruluyo ama kimseyi enterese etmıyo dıkkate alanlara dıkkate almayanlar yüzünden haksızlık edılıyor..Benide eklermisin?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi