Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Seçkin Forum Bölümünden Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sweettears
  Usta Üye
  Reklam

  Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

  Reklam  Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

  Forum Alev
  Küresel ısınma, insan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda, dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artışa verilen isimdir.

  50 yıldır saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır. Dünya'nın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyılda 0.6 (± 0.2) °C artmıştır. İklim değişimi üzerindeki yaygın bilimsel görüş, "son 50 yılda sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkiler oluşturduğu" yönündedir.
  Şu an bizim (Dünya insanları) için çok hayati bir önem teşkil eden küresel ısınma sorunu için toplumsal birliktelikle hareket etmemiz gereklidir. Dünyamızın son 50 yıl içinde gelmiş olduğu hale bakarsak geleceğimizden kaygılanmamız çok olasıdır.Küresel ısınmaya karşı çözüm yolları bulmak için hepemizi forumumuz olarak sesimizi yükseltemeye çağrıyorum. Katılın ben de varım diyin.


  1.sweettears
  2.kadir_46
  3.Börtecine
  4.oneHope
  5.€van€$c€nc€
  6.crayziso
  7. oneHope
  8.q_qizem
  9.'Red'
  10.Prens
  11.muamma.şair
  12.bluecloud
  13.>>myworld<<
  14.YapRock
  15.12aac
  16.murti
  17.crazy kadir
  18.gamzeeyldz
  19.fecr
  20.M.Acabay
 2. 2
  sweettears
  Usta Üye

  --->: Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

  Reklam  Küresel ısınmanın Türkiyeye etkileri

  2070’te Türkiye genelinde sıcaklıklar 6 derece kadar yükselecek, Karadeniz Bölgesi dışında yağışlar iyice azalacak. Ekosistem değişince, birçok canlı türü de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü, küresel ısınmasının, Türkiye üzerindeki etkilerine ilişkin bir senaryo hazırladı. Bu senaryoya göre, küresel ısınma aynı şekilde devam ederse, 2070’te Türkiye genelinde sıcaklıklar 6 derece kadar yükselecek. Ekosistem değişecek, canlı türleri yok olma tehlikesi yaşayacak.Prof.Dr. Nüzhet Dalfes, Türkiye’nin küresel ısınmayla mücadele karşısındaki tutumunu, “İlk defa bir yerde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bizden bilgi talep eder durumda oldu. Bu tabii bizi çok sevindirdi ama Türkiye bu açıdan geç kalmış bir ülke” sözleriyle eleştirdi.

  Çevre ve Orman Bakanlığı’nın isteğiyle, “Türkiye için iklim değişikliği senaryoları” başlıklı bir rapor hazırladıklarını söyleyen Dalfes, şu ana kadar elde edilen verilerin, 2070 -2100 yılları arasını kapsadığını açıkladı.

  Dalfes, çalışmayla en kötü durum için hazınlanmış bir projeksiyon yapıldığını dile getirerek, “Türkiye’yi hoş olmayan bir tablo bekliyor” dedi.

  Eldeki verilere göre küresel ısınma aynı şekilde devam ederse, yaz aylarında Türkiye’nin batısında sıcaklıklar 5 ila 6 derece, Orta ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 3 ila 4 derece yükselecek.

  Kış aylarında da sıcaklıklar 2 ila 3 derece yükselecek.

  Senaryoya göre, 2070 yılında Karadeniz Bölgesi’nde yağışlar yüzde 10 ila 20’lik artış gösterecek, güneyde ise yüzde 30’a kadar azalacak.

  Prof. Dr. Nüzhet Dalfes, iklim değişikliklerinin farklı şekillerde hissedileceğini, önümüzdeki on yıllarda iklimin değişikliğinin daha fazla hissedileceğini vurgulayarak şöyle diyor:

  “Kar yağdığı kışlar da olacak, daha az kar yağdığı kışlar da olacak. Türkiye’nin ekosistemlerinde ciddi sorunlar olacak ki bu ekosistemler de bir ülkeyi bir coğrafyayı ayakta tutan şeyler Böceğiyle, merasıyla, kurduyla, hayvanıyla canlılar etkilenecek, bir sürü canlı yok olacak”

  Dalfes, küresel ısınmayla mücadele konusunda, öncelikle, sera gazlarının yayılımının azaltılması gerektiğini vurguluyor.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmaların önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor 3. 3
  sweettears
  Usta Üye
  Tehlikenin farkında mısınız?

  Türkiye'de Gerçek Tehdit Sunulduğu Gibi Siyasi Değil Aslında. Gerçek Tehdidin Tarihi Sanılandan da Yakın. İşte, Önemli Çalışmalar Sonucunda Belirlenen, Türkiye'nin Su Darboğazına Gireceği Tarih.
  Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın verilerine göre Türkiye, 2030 yılında su fakiri ülke olacak. Dünyanın yüzde 20'sinin ciddi su kıtlığıyla karşı karşıya olduğu belirtilen araştırmalara göre, Türkiye de tehlike sinyali veren ülkeler arasında yer alıyor.

  Bilim adamları, kişi başına düşen su miktarının 1000-2000 metreküp olduğu ülkeleri su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında sayıyor. Şu anda Türkiye'de kişi başına düşen su miktarı 1430 metreküp, ancak 2030'da bu miktar 1100 metreküpe kadar gerileyecek. Su sıkıntısından etkilenecek dünyanın yüzde 20'sinin yaşadığı 30 ülke arasında Türkiye de yer alacak. Su kıtlığının en önemli nedeni küresel ısınma olarak gösterilirken, tarımsal sulamanın yüzde 88'inin neredeyse vahşi olarak adlandırılan yüzeysel yöntemle yapılması da kıtlıkta etkili oluyor. Hem tarımsal sulama hem de kentsel su kullanımında kaçak oranı neredeyse yüzde 50'yi bulurken, ilerlemiş batı ülkelerinde bu oran yüzde 20'ye kadar geriletildi.

  Konya Havza'sının kurumasında kaçak su kuyularının büyük etkisi var. Tahminler bu kuyuların yarısının izinsiz olduğu yönünde. Belediyelerin sadece yüzde 10'u su arıtma tesisi kullanıyor. Sanayide de yoğun kaçak su kullanımı var ve 58 organize sanayi bölgesinin sadece 16'sında arıtma tesisi bulunuyor. 2025'te yağış miktarında yüzde 25 azalma beklentisi ise bu senaryoyu büsbütün kabul haline getiriyor. 4. 4
  sweettears
  Usta Üye
  Küresel Isınma Nedir Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?

  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor.

  Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor. Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

  Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.
  Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
  Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

  2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.

 5. 5
  Kadir
  Özel Üye
  bu gidiş nerey kadar olur kim bilir ama fazla iyi bir gidişat olmadığı belli

 6. 6
  Börtecine
  Emekli
  Küresel ısınma hakkında elbette mücadele veriyoruz, sesimizi kendi çapımızda duyurmaya çalışıyoruz Türkiye bildiğim kadarıyla atmosfere az miktarda zararlı gaz veren nadir ülkelerden biri ama bildiğim kadarıyla yanlışta olabilir, ama bunu hareketi Ülkelerede aşılamak lazım en büyük örnek ABd Kyoto anlaşmasını hala imzalamadı :S

  Bende varım bu oluşumda benide yaz kardeş:) umarım bizim oluşumumuz tüm dünyada ve ülkelerdede vardır ve büyüyerek olur, yoksa dünyamız her geçen gün ölen insanlık gibi ölecek :S

 7. 7
  €van€$c€nc€
  Üye
  dünyanın yavaş yavaş yok olmasına izin vermeyelim

 8. 8
  crayziso
  Usta Üye
  Aracınızı hortumla değil de kova su ile yıkayın.
  En azından bunu yapabiliriz.. Sanırım
  Beni de bu listeye eklerseniz sevinirim.


 9. 9
  sweettears
  Usta Üye
  Duyarlılıkları için tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

 10. 10
  P®ens
  !! Cümle Mühendisi !!
  Ahir Zaman Küresel Isınma

  Son yıllarda insanoğlu zamansız hava olayları karşısında şaşkına dönüyor. Küresel ısınma nedeniyle Avrupa’nın yarısı aşırı ısınırken, diğer yarısında kar görülebiliyor. Romanya iklim açısından en büyük şoku yaşayan ülkelerden biri oldu. Geçtiğimiz sene 22 kişinin aşırı sıcaklar nedeniyle öldüğü bir haftanın ardından, dolu fırtınası yaşandı ve 4 kişi de yıldırım sonucu hayatını kaybetti. Almanya’nın bazı bölgelerinde hava sıcaklığı (–6) dereceye kadar düştü, kar kalınlığı ise 10 santimetreyi buldu.

  Aynı tarihlerde Almanya’nın hemen güneyinde Makedonya’da, aşırı sıcak sebebiyle 15 kişi öldü. Yunanistan ise, Olimpiyatlar öncesi solunum ve kalp sorunu olanlara evde kalın çağrısı yaptı. Yine aynı tarihlerde dünyanın diğer ucunda kuraklıkla mücadele eden, dünyanın en kalabalık kenti Pekin, sağnak yağmurlarla iki saat içinde göle döndü, evler çöktü, uçuşlar iptal edildi.[ 1 ]

  Peru’da Aşırı Soğuklar, Güney Asya’da Seller

  Geçtiğimiz yıl Peru’da son 30 yılın en soğuk kış mevsimi yaşanırken And Dağları’nda 46 çocuk donarak öldü. Peru hükümeti, 158 bin kişinin soğuktan etkilendiğini belirterek bazı bölgelerde olağanüstü durum ilan etti. Tüm bu olaylar üzerine BM yardım kuruluşları ise bölgeye 745 bin dolar yardım gönderme kararı aldılar. Yardım kuruluşu yetkilileri ise bu tür ağır kış koşullarının yaşandığı fakir bölgelere yardım edilmezse durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulundular.

  3 Hafta İçinde 550’den Fazla Can Alan Seller

  Yine geçtiğimiz yıl Güney Asya’da son 15 yılın en şiddetli sel felaketi yaşandı. Hindistan, Nepal ve Bangladeş’i etkisi altına alan şiddetli muson yağmurları ve seller, 3 hafta içinde 550’den fazla kişinin ölümüne yol açtı. Seller ve nehir taşkınları yüzünden milyonlarca kişi evsiz kaldı.

  Seller yalnızca Asya’yı değil, Balkanlar’ı da vurdu. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki Varna kentinde şiddetli yağmur ve fırtınadan yaşam felç oldu. Elektrik ve haberleşme kesilirken otomobiller yolları basan sulara gömüldü. Bangladeş’te meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 400’ü geçti.

  Küresel Isınma Raporu Korkutucu

  Küresel ısınma artık bir komplo teorisi olmaktan çıktı, insanoğlunu tehdit eden ciddi bir tehlike olarak karşımızda duruyor. Bu tehlike artık insanoğlunu somut olarak tehdit etmeye başladı. Tüm dünya iklim değişikliklerinin yarattığı felaketlerle boğuşuyor.

  SKY Türk Meteoroloji Mühendisi yetkilileri küresel ısınmanın ilk belirtilerini yaşamaya başladığımıza dikkat çekerek, önümüzdeki yıllardan itibaren artık insanların aşırı sıcak geçen bir günün ardından gelen, aşırı yağışlı hava ve sellere hazır olmaları gerektiğini, önümüzdeki beş yıllık bir dönemde küresel ısınmanın etkilerini daha çok hissetmeye başlayacağımızı belirtiyorlar. Küresel ısınma ile birlikte önümüzdeki 50 yıllık bir dönemde Türkiye'yi daha kurak, daha sıcak, ani yağışların ve sellerin meydana geleceği bir iklimin beklediğini de ekliyorlar.

  Küresel ısınmanın meydana getirdiği doğal afetler, sadece can kaybı değil, küresel ekonomiye de öngörülemeyen etkilerde bulunuyor. Britanya Sigortacılar Derneği (ABI) iklim değişiminin sigorta endüstrisi üzerindeki etkileri hakkında bir rapor yayımladı. Raporun sonuç noktası, iklim değişiminin etkilerinin şu anda bile hissediliyor olduğu ve toplumun giderek artan sıcaklık, fırtına ve sel risklerine karşı hazırlıklı olması gerektiğiydi. Doğal afetlerin neden olduğu finansal kayıplar son 40 yıl içinde yedi kat artarken, rapora göre hava felaketleri riski yılda yüzde 2'den yüzde 4'e yükseldi. Bu, küçük bir artış gibi görünebilir, ancak 2050'de Londra'yı vuracak büyük bir kıyı selinde, sadece sigorta tazminat taleplerinde 40 milyar pound fark demektir. ABI raporu, küresel ısınmayı yaz mevsiminin uzaması olarak görüp sevinme eğilimi gösterenlerin keyfini kaçıracak. Bu rapor aynı zamanda sıcaklık stresi, cilt kanseri, gıda zehirlenmesi, sıtma gibi egzotik hastalıklar ve kıtlık anlamına da geliyor.

  Terörden Bile Öncelikli

  Araştırmada, iklimsel değişikliklerin beklenmeyen çevresel felaketlere neden olabileceği, bu çerçevede küresel ısınmanın doğurduğu sonuçların, terörizmden bile daha öncelikli olarak 21. yüzyılın en önemli güvenlik konusu haline geleceği vurgulanıyor. İklim uzmanlarına göre, küresel ısınma sonucu olarak, geçen 30 yılda artmaya başlayan iklimsel değişiklikler, önümüzdeki yıllarda da hızlı bir artış gösterecek. Deniz seviyesindeki yükselme, buzullardaki erime devam ederken, şiddetli fırtınalar, hortum, sıcak hava dalgaları, sel gibi doğal afetler daha sık hale gelebilecek.

  İklimle Bağlantılı Bu Felaketler Neyin Habercisi?

  Bütün bu gelişmelere “doğa olayları ve neticeleri” olarak bakıp felaketlere bir an için üzülüp bu haberi geçebilirsiniz. Peki size bütün bu olayların aslında sizi ve tüm evreni ilgilendiren çok önemli bir olayın işaretleri olduğunu söylesek?
  Peygamberimiz (sav)'in Ahir Zaman'la ilgili verdiği haberlerden birisi şu şekildedir:

  Büyük şehirler dün sanki yokmuş gibi helak olur.
  Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyyil Ahir Zaman, s. 38

  Sanayi, zararlı ve istenmeyen bir yan ürün olan küresel ısınmaya sebep olmakta, giderek ısınan dünya atmosferindeki dengeler bozulmakta ve böylece iklim değişiklikleri meydana gelmektedir. Son yıllardaki kasırga, fırtına, tayfun ve hortum gibi felaketler başta Amerika kıtası olmak üzere dünyanın birçok yerinde yıkıcı zarara neden olmuştur. Bunlara ek olarak seller de bazı yerleşim merkezlerinin sular ve çamur altında kalmasına yol açmıştır. Ayrıca depremler, volkanlar ve tsunami dalgalarının yaptığı büyük tahribatlar da unutulmamıştır. Sonuç olarak, tüm bu afetlerin "büyük şehirlerde" sebep olduğu yıkımlar önemli birer işaret olmuşlardır. 20. yüzyıl için en çok kullanılan tanımlama "felaketler yüzyılı"dır. Gerek depremler, kasırgalar ya da seller gibi doğal afetler, gerek iç savaşlar ve çatışmalar, gerekse de büyük deniz ya da uçak kazaları çok sayıda insanın ölümüne yol açmıştır. Yok olan şehirler, tarihten silinen halklar kıyametin hadislerde haber verilen alametlerindendir. Allah Kuran’da şöyle buyurur:

  “Artık onlar, kıyamet-saatinin kendilerine apansız gelmesinden başkasını mı gözlüyorlar? İşte onun işaretleri gelmiştir…” (Muhammed Suresi, 18)

  Allah'a samimiyetle iman eden müminler kaderi izlediklerinin bilincinde olarak, asırlar boyunca kıyamet alametlerinin çıkışını büyük bir merak ve heyecanla gözlemişlerdir. Ayet ve hadislerdeki işaretler üzerinde derin derin düşünmüşler, Ahirzaman'ın ilk dönemindeki fitne ve belalara karşı hazırlıklı olmaya gayret göstermişler, bununla birlikte müjdelendikleri Altınçağ'da yaşamayı da yürekten arzu etmişlerdir. İçinde bulunduğumuz çağ kıyamet alametlerinin büyük bir kısmının tam anlamıyla meydana geldiği bir dönemdir. Günümüz dünyası, söz konusu İlahi işaretlerin art arda ve tam tasvir edildiği şekilde ortaya çıkmaya başladığına, dünya tarihinde benzeri görülmeyen gelişmelerin ilk defa yaşandığına şahit olmaktadır. Hiç şüphesiz bunlar Peygamberimiz (sav)'in döneminden sonra yaşanan en önemli gelişmelerdir. İşte küresel ısınma da bu gelişmelerden biridir. Bu İlahi işaretlerin ön yargıyla değerlendirilmesi, görmezlikten gelinmesi veya yalanlanması ise böyle düşünenler için büyük bir kayıptır.

  Öyle anlaşılmaktadır ki, 21. yüzyıl dünya tarihinde yepyeni bir dönemin başlangıcı olmaktadır. Allah'ın vaadi kesin bir gerçektir. O'nun vaatlerini değiştirebilecek veya engelleyebilecek hiçbir kimse yoktur. Her konuda olduğu gibi, bu noktada da en hikmetli ve en güzel söz Kuran'dadır. Allah şöyle buyurmaktadır:
  “Ve de ki: "Allah'a hamdolsun. O size ayetlerini gösterecektir, siz de onları bilip tanıyacaksınız..." (Neml Suresi, 93)

 11. 11
  g_gizem
  Üye

  --->: Küresel Isınmaya Karşı Sesimizi Yükseltelim

  Reklam  uyarmaya çalışıyorum her gördüğüm insanı ama o kadar duyarsızlar ki..Bu dünya bizim..Yokediyoruz kaynaklarımızı sonumuz ne olacak kim bilir gerçekten çok üzülüyorum ben..

 12. 12
  'Red'
  Üye
  Duyarlı kişileri görmek beni bir nebze olsun umutlandırdı.Beni de lsiteye ekleyebilir misiniz?
  Ama şu da bir gerçek her kontağı çevirme eylemi atmosfere antropojenik bir baskı yapıyor.Bununla birlikte 200 senede meydana gelebilecek ısınma günümüzde 50 yılda gerçekleşiyor.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi