Alaplı hakkında genel bilgiler

+ Yorum Gönder
Eğlence ve Şehir ve İlçeler Bölümünden Alaplı hakkında genel bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  halogen
  Üye
  Reklam

  Alaplı hakkında genel bilgiler

  Reklam  Alaplı hakkında genel bilgiler

  Forum Alev
  ( ZONGULDAK/ALAPLI ) A) TARİH : Alaplı’nın bilinen ilk tarihi Cenevizlilere dayanmaktadır. Orman içinde demir madeni damarları olması nedeni ile o zamanki adı “Son Maden Kolları” anlamına gelen “Somokol”dur. 1326 yılında o zaman ki adı “Hereklea” olan bugünkü Kdz.Ereğli’nin Osman Gazi tarafından alınmasıyla Osmanlı-Türk egemenliğine geçmiştir. Alaplı halkının Karamanoğulları’ nın kıvırcık boyundan olduğu bilinmektedir. İlçenin ilk halkının Oğuz Türklerinin “Alayanutlu” Türkmen Oymağından olduğu ve bu ismin zamanla değişerek “Alaplı” şeklini aldığı sanılmaktadır. Bir diğer rivayete göre ise 1326 yılında Hereklea’nın (Kdz.Ereğli) Orhan Gazi tarafından fethedilmesinde kullanılan atların “AL”olduğu bu nedenle “ALATLI” denildiği, giderek Alaplı’ya dönüştüğüdür. Rivayete göre, İlçenin bugünkü Kılçak Köyüne Kıpçak Türklerinin yerleştiği bu nedenle bu köye Kılçak denildiği, Orhan Gazi’nin Okçularının yine bugünkü Okçular Köyünde konakladıklarından Okçular olduğudur. II.Abdülhamit zamanında Geliboludan gelen Yazıcıoğulları Alaplıyı bir ticaret ve yerleşim merkezi olarak kurmuştur. O zaman ki hükümete yakınlığı ile bilinen Rumlar, Kayseri ve Sivas yöresinden getirilerek bölge ticaretini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla buraya yerleştirilmiştir.
  B) COĞRAFİ DURUMU :Alaplı, 1 nci deprem kuşağında 41/53 Kuzey enlemi ile 31/25 Doğu boylarında yer almaktadır. Genellikle dağlık ve engebeli olan arazi iç kısımları gittikçe yükselir. Karadeniz kıyılarında ilk yüksek kıyılara burada rastlanır. Alaplı-Ereğli arası hemen hemen kesintisiz tepelerden oluşur. Çevredeki dağlar Ereğliye doğru birbirinden ayrılarak tepecikler ve tepe dizinlerini oluşturmaktadır. Ee önemli yükselti Aladağ’dır. Buradan Çile tepesine ayrılan bir kol Ereğli sınırında üç kola ayrılır. Batıya uzanan kol Kızıltepe (1486 m), Kantar Tepe, Orhan Tepe (920 m) adlarını alır. İkinci kol, denize ilerleyen merkez dağ sinsilesidir. Ormanlarla kaplıdır. Dik yükseltileri vardır. Ereğli içinde alçalıp yükselerek denize varır. Üçüncü kol, Devrek ilçesi boyunca ilerleyip Zonguldak merkezine kadar varır. İlçenin en yüksek tepesi 1637 m ile Bacaklıyayla Tepesidir. En önemli akarsuyu Alaplı Çayıdır. Ereğli-Ormanlı Beldesinin güneyinden 710 m yükseltili Atyaylası Tepesi yakınlarından doğar, geniş bir vadide basamaklar yaparak akar. Akışı oldukça düzensiz olup İlkbaharda bol su taşır. Sık sık yatak değiştirir. İlçeyi adeta ikiye bölerek İlçe merkezinden denize dökülür. Kavukkavlağı, Kocaman ve İnciver diğer önemli derelerdir.
  C) NÜFUS DURUMU : 22 Ekim 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımının kesin olmayan sonuçlarına göre; İlçe Merkezi 19.308, Gümeli Beldesi 2.374, köyler 23.683 olmak üzere toplam nüfusu 45.365’dir. Toplam nüfusunun %23’ünü öğrenciler, %12’ni emekliler oluşturmaktadır. Nüfusa göre, ilk beş köy, Aşağıdağ 1.178, Çay köyü 1.122, Çatak köyü 1.079, Hasanlı köyü 1.030, İsafakılı köyü 935. Son beş köy ise; Ahatlı 209, Sofullu 198, Çengelli 169, Doğancılar 149 ve Kocaman 129’dur. İlçe merkezinde yaşayanların yarısından fazlası yabancı nüfustur. 2. 2
  alicanavar
  Özel Üye

  --->: alaplı hakkında genel bilgiler

  Reklam  Alaplı'dan fotoğraflar


  Alaplı'dan fotoğraflar
  Alaplı'dan fotoğraflar


  Alaplı'dan fotoğraflar


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi