Beylikdüzü

+ Yorum Gönder
Eğlence ve Şehir ve İlçeler Bölümünden Beylikdüzü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Beylikdüzü

  Reklam  Beylikdüzü

  Forum Alev
  Beylikdüzü, Büyükçekmece
  İstanbul'un Büyükçemece' ilçesine bağlı olan bir beldeydi. Ama alınan kararla bir ilçeye dönüştü. Migros, Real, Acedemia Center, Beylicium gibi birçok alışveriş merkezine ev sahipliği yapar. TÜYAP burada bulunur. T.C. İçişleri Bakanlığı'nın İstanbul için düşündüğü, yeni ilçeler uygulaması kapsamında çıkarılacak ilçelerden biridir.Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 122.452'dir.1990'da 2.000 dolayında olan nüfusu 2000'de 39.884'e, 2007'de 112.131'e çıkmıştır.


  Beldenin ilk ve tek anadolu lisesi Büyükşehir'de konuşlanmış Büyükşehir Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi'dir.

  TARİHİ

  Beylikdüzü'nün eski ismi Garden (bahçe) idi. Beldede yakın zamanda birçok medeniyet barındıysada özellikle 1924 yılına kadar Rumların izleri görülmektedir.Burada yaşayan Rumlar Kurtuluş Savaşından sonra Yunanistan'da yaşayan türklerle nüfus mübadelesine tutulmuşlardır. Daha sonra buraya mübadele ile gelen Türkler gelmiştir. Burada yaşayan Türkler genellikle tarım, hayvancılık ve balıkçılıklar uğraşmışlardır. Bölgeden Rumların ayrılması üzerine buraya yeni bir isim verilmiştir. Bölgede ikliminde etkisiyle yoğun olarak yetişen kavak ağaçları nedeniyle Kavaklı adı verilmiştir.
  µBu köy 1988'de Büyükçekmece'nin ilçe olmasıyla buraya dahil edilmiştir. Daha sonra belediye hizmetlerini Gürpınar'dan almıştır.İsminin Beylikdüzü olarak değiştirilmesiyle yeni bir belediye kurulmuştur. Bu bölgeye ilk yüksek binaları BEYKOOP ve Altınyıldız Kooperatifçiliği (Altınyıldız Sitesi) yapmıştır. Bölgede ilk güvenlikli site EM-KA Sitesidir. Başkanı Vehbi ORAKÇI'dır.
  Yakuplu ilçesine bağlı Reşit Paşa Çiftliği bulunmaktadır.Eski ismi Angurya Çiftliğidir.İsmi eskiden rumların barınmasından ötürü Rumca kökenli isimdir. Bir zaman Reşit Paşa rahatsızlanmıştır. Doğayla her yerden uzak ve daha sağlıklı bir bölgede şifasını bulması için Angurya çiftliğine getirilir.Şuan da Reşit Paşa mirascılarından [Yükseloğulları]([Yükseloğlu])yaşamaktadır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Beylikdüzü

  Reklam  teşekkür ederim+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi