Eylemleriyle Rusları Çılgırtan Mücahid;Şamil Basayev

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Şehitlerimiz Bölümünden Eylemleriyle Rusları Çılgırtan Mücahid;Şamil Basayev ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  fecr
  Özel Üye
  Reklam

  Eylemleriyle Rusları Çılgırtan Mücahid;Şamil Basayev

  Reklam  Eylemleriyle Rusları Çılgırtan Mücahid;Şamil Basayev

  Forum Alev
  Eylemleriyle Rusları Çılgırtan Mücahid;Şamil Basayeva


  1965 yılının Ocak ayında Çeçenistan’da Vedeno köyünde dünyaya geldi. 1987 yılında Moskova’da mühendislik eğitimine başladı. Öğrencilik yıllarında devrimci kişiliği ile ön plana çıkmıştı. Moskova’da odasının duvarında Che Guevera’nın posterinin asılı olduğunu verdiği bir demeçte dile getirdi.  Mezun olduktan sonra Sovyet ordusunda askerlik yaptı. 1991 Ağustosunda Moskova’daki hükümet darbesi sırasında Yeltsin taraftarları arasında yer alarak Beyaz Saray’ın savunulması hareketine katıldı.

  Sovyetlerin dağılması üzerine bağımsızlığını ilan eden, ülkesi Çeçenistan’a dönerek Rus gizli örgütleri ile mücadele etmek üzere kurulan özel birlikleri yönetti.
  Adını ilk defa Çeçenistan’da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara’ya indirdiğinde duyurdu.


  1992 yılında Cahar Dudayev’in emri ile Abhazya’ya gönderilen Çeçen birliklerin komutanı iken, Abhazya’nın Gürcü işgalinden kurtulmasında birinci dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi.

  Abhazya’nın ardından Çeçenistan’a dönerek Dudayev’e karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili oldu.


  1994 yılı aralık ayında Rus güçlerin Çeçenistan’ı istila etmesiyle Çeçen komutanların en önemlilerinden biri haline geldi ve uzun süre Vedeno cephesini kumanda etti. Bu sırada Rus savaş uçakları şamil’in Vedeno’daki evini bombalayarak ailesinden 11 kişiyi şehid ettiler.

  Rus güçlerin sivillere karşı giriştikleri katliamların en üst seviyelere ulaştığı Haziran 1995’de, yaşananları dünya kamuoyuna duyurabilmek için 150 savaşçının Budennovsk kentine düzenlediği eylemi yönetti.


  1996 yılı Nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığına getirildi. Ve Rus güçleri Çeçenistan’ı boşaltmaya mecbur eden Cahar-Kale (Grozni) operasyonunu komuta etti. 1996 Aralık ayında Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevinden ayrılarak adaylığını koyduğu başkanlık seçimlerinde oyların %23.5’ini alarak ikinci oldu. 1997 Nisan’ında Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov tarafından Başbakanlığa getirildi.


  Ancak bir süre sonra Başbakanlıktan istifa ederek 26-28 Nisan 1998 de Cahar-Kale’de yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresi’nde Başkan seçildi.Ve Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999’da kurulan ıslam şura’sının başkanlığına getirildi.  Çeçen komutan, 10Temmuz 2006 günü İnguşetya'nın Ekajev köyünün yakınında, içinde patlayıcılar olan bir kamyonetin tesadüfen ve kendiliğinden patlaması sonucu hayatını kayb etti. Onunla birlikte diğer üç mücahit de şehid oldular
  Efsane Komutan Şamil Basayev'i Unutmadık! Unutmayacağız!


  Davasına devam diyenlerin gözlerinde kalıtsal bir hüzün barınır...
  Tortulaşmış bir isyan barınır damarlarında,
  Zulme ve tuğyana...
  Bakışlarındaki vakarla savaşır,
  Bilinci nasırlaşmış, asrın tağutlarıyla.
  Bir'e boyun eğmenin binlere baş kaldırı olduğunu bilirler.
  Bir' e teslim olmak, binlere firari olmaktır kabullenirler.
  Ölürken gülümser,
  ölürken özümserler cenneti...
  bu bilinçle Kafkaslar inler,
  bu bilince şeyh şamil yol verir,
  zaman değişir o yolda ne şamiller verilir...
  gün gelir çeçen dağlarında laleler yeşerir...
  gün gelir güle mübtela,
  gözyaşına aşina,
  çelik bilekli, iman dolu yürekli erler yetişir...
  gün gelir hayat sıvısını, yeşertmeye azmettiği lalelere kurban eder
  yiğitler.
  ki bilirler,
  kızıldır yetişen tüm laleler...
  bilirler kızıl bir laledir tüm şehitler...
  ve bilirler,
  bitmez Kafkaslarda şamiller!!!
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Eylemleriyle Rusları Çılgırtan Mücahid;Şamil Basayev

  Reklam  Haksızlıklara karşı mücadele eden biriydi. Haksızlıklara gelemeyip en zor şartlarda bile kendini düşünmek yerine haksızlığı gidermek ve mazlumların imdadına koşmak için mücadele etmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi