Çeçen Lider Cevher Dudayev !

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Şehitlerimiz Bölümünden Çeçen Lider Cevher Dudayev ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  fecr
  Özel Üye
  Reklam

  Çeçen Lider Cevher Dudayev !

  Reklam  Çeçen Lider Cevher Dudayev !

  Forum Alev
  Cevher Dudayev kimdir ?


  Çeçenistan'ı özgürlüğüne kavuşturan Cahar Dudayev
  Cevher Dudayev.jpg


  1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan'ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz Rus baskısı ile tanıştı. 23 Şubat 1944'te Sibirya'ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti. Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini burada tamamladı. 1962 yılında Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu'ndan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisi'ni de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis ünvanını kazandı. S.S.C.B. hükümeti tarafından kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi. Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri'nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

  Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. 1989'da Estonya'da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığı'nda görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova'dan emir aldı. Ancak bu emri "yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam" diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev'e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni'ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu "isyancı" komutanın önderlik edeceği birçok olaya gebeydi.

  Kasım 1990'da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı'na davet edildi ve sonradan "Çeçen Ulusal Kongresi" adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.
  19-21 Ağustos 1991'de Gorbaçov'a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Akabinde, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümeti'ni düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991'de yapılan seçimlerde %85 oranında aldığı oyla Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı'na seçildi.Rusya'nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan'a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı Cahar Dudayev, "Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz" diyerek, halkına "Cihad" emrini verdi.Dudayev'in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden şanlı bir istiklal mücadelesi verdi. Sonunda Mayıs 1996'da Çeçenistan Ruslardan temizlenerek, Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi.


  Bu özgürlük lideri, 21 Nisan 1996'da bir suikast sonucu şehid edildi.
 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevher Dudayev

  Reklam  Rusların anlayamadığı husus, Çeçen bağımsızlık mücadelesi şahıslara bağlı bir mücadele değildir. Bu mücadele topyekün bir özgürlük savaşıdır.  Roketli saldırıdaki son anı

  Cevher Dudayev son hali.jpg 3. 3
  MuhammeTR
  Üye
  Fecr bu tür konularda bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler. 4. 4
  Mirkan38
  Aktifleşmemiş Üye
  Ben küçükken bizede gelmişlerdi çeçenler ruslarda bizde türklerle kürtler gibiler ne kalmış toprak size herkes bir olsun hepimiz ademoğllarıyız çerkez türk kürt ingiliz fransız arap rus çeçen farketmez dünyanın bilinçlenip herkesin kardeş gibi farklı din ırk renk hiçbirşeyi değiştirmez bizim babalarımızın babaları ortaktır dünyayı kurtarmak için bundan sonra hepimiz elele vermemiz lazım ama bunu bir takım kişiler yada ülkeler bozuyor bunlara mani olmamızı bilinçlenmemizle olur bu da eğitimle şimdiki eğitim sisteminde neden ihl mezunlarının önünü kapattılar bir takım din ayrımcı insanlar başı kontrol ediyor artık herkesin uyanması lazım bundan sonra yeni bir ülke değil yeni bir kardeşliğin ortaya çıkması gerekir

 5. 5
  MuhammeTR
  Üye
  Kardeş konudan konuya atlayıp olayı gelmeyecek merhalelere getirmişsin, tüm dünya kardeşliği denen zırvalama yalan ve imkansızdır.Tarih ve insan bilimleri bunun en büyük kanıtı..

+ Yorum Gönder
cahar dudayev,  cevher dudayev,  dudayev,  cevher dudayev suikasti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi