Ermeni Soykırımı İddiaları & Hocalı Katliamı

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Ermeni Soykırımı İddiaları & Hocalı Katliamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kuto
  Yeni Üye
  Reklam

  Ermeni Soykırımı İddiaları & Hocalı Katliamı

  Reklam  Ermeni Soykırımı İddiaları & Hocalı Katliamı

  Forum Alev
  Konu: Hocalı Katliamı Basın Açıklaması
  Sayı : 2008/5
  Tarih: 26.02.2008

  HOCALI KATLİAMI BASIN AÇIKLAMASI  26 Şubat günü Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla siyah bir sayfadır. Türk Milletini "Sözde Ermeni Soykırımı" yapmakla suçlayanlar asıl Ermeni'lerin dün Anadolu'da, bugün Azerbaycan'da yaptıklarına bakmaları gerekmektedir. 1992 senesinin 25 Şubatını 26 Şubata bağlayan gecesi, ağır silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile Hankendi'nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366'ncı Rus Motorize Alayı, Hocalı 'ya saldırarak tarihin en vahşi katliamlarından birini yaptılar. Hocalı 'nın işgali sonucu sivil, eli silahsız, Azerbaycan Türkleri çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan Ermeniler tarafından katledilmiştir.

  Resmi verilere göre, o gece 613 kişi hunharca katledilmiş; bunlardan 83 çocuk, 106 bayan acımasız yöntemlerle işkence yapılarak öldürülmüştür. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralanmış ve 1275 kişi ise rehin alınmış, geri kalan nüfus da bin bir zorlukla caninin kurtarmıştır. 26 çocuk tamamen ve 130 çocuk ise kısmen penissiz kalmıştır. Ermeniler şehitleri acımasızlıkla, gözlerini oyarak, kafataslarının derisini soyarak ve vücutlarının farklı organlarını keserek öldürmüştür. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları yırtılmış ve insanlarımız diri diri toprağa gömülmüştür. Hatta şehitlerin bir çoğunun cesetleri yakılmıştır. Ermeni'lerin 1992 yılında Hocalı 'da yaptığı vahşete ne ad verilmeli?

  Bu katliam, Ermeni'lerin Türklere karşı yaptıkları ilk katlim değildir. 1905 ve 1920 yılları arasında Azerbaycan'ın Baku, Şamahı, Guba, Karabağ bölgelerinde yine Rus askerlerinin desteği ile büyük katliamlar yaparak binlerce insanımızın katline sebep oldular. Yakın tarihimizde Ermeni terör örgütü ASALA'nın 37 Türk diplomatını katletmesine, Türkleri soykırım yapmakla suçlayanlar neden sessiz kaldılar? insan hakları savunucuları bu olayları görmüyor mu? Ya Ermenistan'ın Azerbaycan'ın %25 topraklarının işgalini niye kimse görmek istemiyor? Türkiye'yi 'Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları ile köşeye sıkıştırmak isteyen ülkelerle karşılıklı çıkar ilişkisi içinde olan Ermenistan, dış politika hedefinin 'Sözde Ermeni Soykırımı' iddialarını Türk Devletine kabul ettirmek olarak belirlemiştir. Ermenistan'daki okul duvarlarında asılan haritalarda ülkemizin 12 ili de yer almaktadır. Ermenistan'ın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağının resmi de vardır, Ermenistan Milli Marşında "topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün öldürün" denmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ermenistan politikasına ilişkin vereceği her kararın kardeş ve dost Azerbaycan'a hiçbir şekilde zarar vermeyecek, incitmeyecek ve rencide etmeyecek kararlar olmasını ummaktayız. Bu katliamda şehit olan soydaşlarımıza Yüce Mevladan rahmet diliyor, kardeşlerimizin bir gün Karabağ'da, kendi topraklarında özgürce yaşabilmesini umut ediyoruz.


  -------------------------------------------------------------------------------

  Resmi Web Sitesi:

  http://www.human.az/

  Dikkat: 18 yaşından küçüklerin bu siteye girmesi sakıncalı olabilir. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Ermeni Soykırımı İddiaları & Hocalı Katliamı

  Reklam  Çok şükür günümüzde katliamların sorumluları ve yapılanmalar deşifre oluyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi