Unutulan isimler...

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Unutulan isimler... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tuanamlk
  Usta Üye
  Reklam

  Unutulan isimler...

  Reklam  Unutulan isimler...

  Forum Alev
  İnsanların en sevdikleri kişilerin kendileri olduğu gibi en sevdikleri isim de kendi isimleridir.

  Öyle ki çoğu kimse kendi adını taşıyanlara ‘adaş’ diyerek onlara ayrı bir ilgi ve ihtimam gösterir. Bu yüzden insanlarla yüz yüze olsun, telefonla veya yazıyla olsun isimleriyle hitap etmek iletişimin sağlıklı ve kaliteli olmasında çok önemli bir yer tutmaktadır.

  İnsanlar isimleriyle seslenildiği zaman kelimeyi duyuyor, kendilerinin fark edildiğini ve değer verildiklerini hissederler.

  Peki; ya tam tersi olursa?

  Kaşımızdaki kişilere başka bir isimle veya mevcut isimlerini yanlış telaffuz ederek hitap ettiğimiz zaman, iletişim baştan tehlikeye giriyor. Böyle durumlarda kişinin hemen soğuk, bazen de sert bir tavırla ismini söylediğine ve düzelttiğine şahit oluyoruz. Bu yüzden çevremizdekilerle iyi bir iletişim kurmak için isimleri belleğimizde tutmamız gerekmekte. Bazı politikacıların yıllar önce tanıştığı bir köy muhtarına ismiyle hitap ettiğinde nasıl bir olumlu tepki uyandıracağını düşünebiliyor musunuz?

  Fakat bütün isimleri akılda tutabilmek kolay olmadığından herkesin kendine göre bir sistem geliştirebilmesi lazım. Mesela ben de hafızamda isim tutma konusunda problem yaşayanlardan biriyim. Bu yüzden fihristten, kartvizit arşivi ve e-maillerden yararlanıyorum. Önemli bir görüşme öncesi o kişilerin isimlerini ve geçmişlerini araştırıyor, not defterime kaydediyorum. Resmi görüşmelerde aldığım kartviziti hemen okuyabileceğim şekilde masaya koyuyor, karşımdaki kişilere de kendi kartvizitimi vererek kendimi tanıtıyor, onlara da bu konuda yardımcı oluyorum.

  Başarılı yöneticilere baktığımızda çalışanlarına isimleriyle hitap ettiklerini görürüz.

  Üst düzey yönetici yetiştiren bir okulda geçen bir olay bize konuyla ilgili önemli mesajlar veriyor :

  ‘’Okulda öğrenim gören yönetici adayları altı aylık, onlarca dersten oluşan yorucu olduğu kadar, yoğun bir eğitim ve öğretimin sonunda sınava tabi tutulur. Sınav salonuna giren profesör soruları sormaya başlar:

  “Birinci soru olarak altı aydır eğitim gördüğünüz bu okulda her gün sizin bulunduğunuz katın temizliğini yapan ve size hizmet eden kişinin adını yazın “Bu soru seksen puandır” der.

  İkinci soru olarak da gördükleri derslerden bir konuyu sorar. Salonda bir uğultu başlar, öğrencilerden biri “O kadar ders, o kadar konu gördük, bu soru seksen puan olur mu?” der.

  Tecrübeli profesör şöyle cevap verir: “Burada size altı aydır hizmet eden bir kişiye bunca zamandır selam vermediyseniz, adını öğrenmediyseniz, yönetici olarak görev yapacağınız kurumlarda başarıyı yakalamanız mümkün olamaz.”
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Unutulan isimler...

  Reklam  Unutkanlık çoğu zaman sorun haline gelmiştir. Kısa süre önce tanıdığımız birinin ismini sonraki karşılaşmada unutabiliyor olmak kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Yapılması gereken geçici hafızaya değil kalıcı hafızaya kodlayabilmektedir.+ Yorum Gönder
unutulan isimler,  unutulmuş erkek isimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi