Engelli İnsan (Reklam Filmi)

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Engelli İnsan (Reklam Filmi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tuanamlk
  Usta Üye
  Reklam

  Engelli İnsan (Reklam Filmi)

  Reklam  Engelli İnsan (Reklam Filmi)

  Forum Alev
  Engelliler İçin Eşit Bir Yaşam Ve Olanaklar


  • Türkiye Sakatlar Derneği ve Boyner Holding’in işbirliğiyle hazırlanan bir kısa film, kent yaşamının engelliler için ne kadar eşitlik getirdiğini sorguluyor
  • Gönüllü sanatçıların rol aldığı, gönüllü sinemacıların hazırladığı bu kısa filmle engelli sorununa farklı bir bakış açısı getiriliyor
  Ülkemizde milyonlarca engelli insan yaşıyor. TÜİK verilerine göre, nüfusun yüzde 12,29'unu engelliler oluşturuyor. Bu sayıya sürekli hasta olanlar ise dahil değil. Ancak bizler günlük yaşam içinde sokaklarda, meydanlarda, okullarda, kültür merkezlerinde ve daha bir çok ortak yaşam alanında engelli vatandaşlarımızı göremiyoruz.
  Neden diye sorgulamak ise kimsenin aklına gelmiyor, çünkü, göremediğimiz bir olgu için kafamızda soru işareti oluşturamıyoruz. Oysa engellileri yaşamdan koparan, onların yaşama katılmasını engelleyen hemen bir çok şeyi bizler yaratıyoruz.
  Farkında olmadığımız engellileri, farkında olmadığımız “küçük” ayrıntılarla evlerinden çıkamaz hale getiriyoruz. Toplum olarak, engellileri farkında olmadan toplumdan ayırıyor ve açık bir şekilde “insan hakları ihlali” yapıyoruz.
  Türkiye Sakatlar Derneği, herkesin eşit koşullarda olduğunu sandığı birçok yerde, aslında nasıl bir eşitsizliğin olduğu kısa bir filmle sergiliyor.
  “Eşitlik” başlığını taşıyan ve “eşit bir yaşam ve olanaklar için...” sloganı ile sunulan kısa film, bugün yürüyebilen ama yarın kullanmak zorunda kalabileceği bir tekerlekli sandalyenin kent sokaklarındaki serüvenini anlatıyor.
  Filmde, ülkemizde tanınan sinemadan tiyatroya, spordan müziğe uzanan farklı alanlarda tanınmış kişiler rol alıyor.
  Aylin ASLIM, Tuncay ŞANLI, Nedim SABAN, Azra AKIN, Ezel AKAY'ın gönüllü olarak rol aldıkları, Ali POYRAZOĞLU'nun seslendirdiği film, birkaç dakika içinde bizi farklı bir dünyanın içine çekiyor.
  Projenin kreatif gelişimini ve filmin yönetmenliğini Ariel GOLDENBERG, yapımcılığını Selin ARAT, görüntü yönetmenliğini ise A. Burak TURAN yaptı. Filmin müziği Rahman ALTIN tarafından bestelendi. Film, Türkiye Sakatlar Derneği ve Boyner Holding'in işbirliği, 8mm, Fono Film, FPS Productions ve Orion Işık & Kamera'nın katkılarıyla gerçekleştirildi.
  Bu filmle,
  • Ülkemizde engelliler gerçeğinin farkına varılmasına,
  • Kentlerimizin, çevremizi belirleyen koşulların herkesi eşit kılacak biçimde düzenlenmesine,
  • Hakların erişilebilir ve kullanılabilir olduğu zaman anlamı olduğuna
  dikkat çekilmek isteniyor.
  Çok şey değil, yalnızca eşit bir yaşam talebiyle, engellilerin de insan olduğu ve haklarını kullanabilmeleri için olanakların yaratılması konusunda hepimizin sorumluluk üstlenmemiz gerektiği vurgulanıyor.
  Not=video açıldıktan sonra biraz beklemeniz lazım:p

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Engelli İnsan (Reklam Filmi)

  Reklam  toplumumuzda herkes bi şekilde engelli aslında kime engelli diyoruz sakat olanamı bi uzvu olmayanamı pek çoğumuzun davranış bozukluğu var bu bir engel değilmidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi