İsveçte eğitim

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden İsveçte eğitim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  şeyda
  Üye
  Reklam

  İsveçte eğitim

  Reklam  İsveçte eğitim

  Forum Alev
  İsveçte eğitim almak isterseniz 2 tip eğitim olayı var, üniversiteler ve özel eğitim kurumları. Üniversitelerin hemen hepsi devlete bağlı ve ücretsizken özel eğitim kurumlarının verdikleri dersler ücretlidir. Yalnız üniversitelerin verdiği eğitimler akademik camiada geçerli iken Özel eğitim kurumlarının verdiği eğitimler sadece buradaki bazı işleri yapmanızda size faydası olacaktır.

  İsveç'e qitmenizin çeşitli yolları var bunları inceleyelim:

  1 – Bir üniversiteye direkt kayıt olmak : Öncelikle bu durumda kayıt olduğun üniversiteyi burada bitireceğini planlaman gerekmekte, yani yarsını burada okuyup Türkiye de bir üniversiteye yatay geçiş işi biraz zahmetli olabilir. Neler lazım : ÖSS belgesi lazım olmakla birlikte ÖSS sizde yani liseden mezun olduğun şeklin ile burada bir üniversiteye kayıt olabilirsin. Bu durum seçtiğin üniversitedeki Study Coordinator’ın kabulüne bağlı. Birde bugüne kadar okuduğun derslere ait transkript bilgilerinin İngilizcesini ayarlarsan burada okuyacağın bölümde o dersler veriliyorsa bir kısmını okudun deyip senden düşerler. Bu arada okulun ücretiz olacağını bilmende fayda var.

  2 – Bir üniversiteye yatay geçiş yapmak : Bu konuda ilgili üniversitenin international study coordinatörü ile konuşmanda fayda var , Açık öğretim bile okusan buraya yatay geçiş için başvurabilirsini ancak bunun kabulü kendini ne kadar iyi anlatabilmene bağlı. Buraya geldikten sonra ise eğitiminin kalanını burada sürdürürken üniversiteyi burada bitirmek için başvuru yaparsın, artık birazda şansına kalmış.

  3 – Üniversite falan hikaye hem askerden kaçayım hem de üniversite işiyle sonra ilgileniyim diyorsan buraya gelirsin bir kız bulursun (çok zor değil 3 5 ayda halledersin) onunla sambo yaşarsın (sambo birlikte yaşama) sambo olmak hemen hemen evlenmek gibi ve 4 yıl sambo kalırsan buranın vatandaşlık haklarını kazanıyorsun bu süreç içerisinde devlet size minimum existence ödemesi yapıyor (5.000 kron ayda 1 milyar) sende bir iş bulup çalışırsan süper geçinir gidersiniz. Arada üniversiteyede başvurabilirsin.

  Kalacak Yerler :

  Burada öğrenci yurtları özel ve devlet ortaklı bir şirketin studenstbostader isimli bu şirketin farklı opsiyonlarda yurtları var genellikle bunlar 8 odalı koridor odaları ve mutfak ortak artı mutfakta birde oturma odası bulunuyor. Aylığı en ucuz 2.500 kron (500 milyon). Onundışında ortalama ev kiraları 3.000 ile 15.000 kron arasında değişiyor. Örneğin ben 2 oda 1 salon evde 4.5000 kron kira veriyorum su ve ısınma dahil. Tüm evlerde su ve ısınma dahil ancak elektrik opsiyonel, örneğin biz ayda 100 kron elektrik veriyoruz yani 20 milyona geliyor. İnternet ise yurtlarda 100 kron bizde 300 krona gelmekte. Hayat burada pahalı çok dışarı çıkmayız filan dersen ortalama 5.000 kron ile en az 2 kişi aynı evde yaşayarak geçinebilirsiniz. (kişi başı ayda 1 milyar) ama biz 3 kişi kalırız derseniz dahada ucuzlar ve rahat edersiniz. 3 kişiyi bulmanız pekde zor değil internetten bulunuyor.

  İş İmkanları :
  Burada İsveççe bilmeden çok az iş bulabilirsiniz. Ancak genede bulabilirsiniz diyorum, örneğin sabahları saat 3 ile 5 arasında gazete dağıtma işi var haftada 1 gün izni olan bu işte ayda 5.000 kron kazanmak mümkün, hatta belki başka bir iş daha bulabilirsiniz ancak İsveççe bilmeden çokda iş bulamazsınız. İsveççe öğrenmek en az 1 yılınızı alır İsveççe bilirseniz ayda 15.000 krona kadar iş bulabilirsiniz (2 iş birden yaparsınız). Yaşama masraflarının da 5.000 kron olduğunu hadi çok hangırdadığınızı da düşünerek 8.000 kron olduğunu hesaplarsak biriktirmeniz için sizde 7.000 kron kalacaktır (1.400 milyon).

  Ancak burada öyle kafadan kalamazsınız muhakkak bir şekilde vatandaşlık hakları kazanmanız lazım ki buda en kolay olarak sambo yöntemiyle olacaktır.

  Önemli : Eğitim olayınıza ağırlık verin buradaki bölümleri tek tek size saymam mümkün değil ancak denklik olayını önemsemeyin ve üniversiteyi siz bulun. Ben size linköping üniversitesini tavsiye ederim ancak inanın ben bursda hangi okul iyi hangisi kötü bilmiyorum çünkü burada hangi okulu bitirseniz bitirin 1 yıl içinde iş buluyor ve iyi paralarla çalışıyorsunuz (İsveç vatandaşıysanız tabi). Ancak ekonomi işletme gibi bölümler için bir çok üniversite var. Önemli olan ilk adımı atmanız internetten aramaya devam edin ve her üniversitenin international study coordinatörüne mail atın emin olun cevap vereceklerdir. Hatta bir şablon hazırlayın aynı şablonu herkese gönderin. İsveç ve Almanyada eğitim bedava ancak Almanyada hocalar çok kaprisli İsveçte ise hocalarla arkadaş gibi olursunuz. Ayrıca başvuracağınız üniversitede derslerin İngilizce olup olmadığına bakın zira dersler başka bir dilde ise en az 1 sene o dili öğrenmeniz zaman kaybı oluşturur. Hayır zaten gittiğiniz yerin dilini öğreneceksiniz bunu böyle ayrıca ilk seneye yaymanın alemi yok. 2. 2
  burock1905
  Yeni Üye

  ????

  Reklam  ya sabah beri sana msj atmak için ugraşıorum bu konuyla ilgili yeni üye oldum ama nasıl kullanılır bu forum anlamadım birde sen bu kadar şeyi isveçle ilgili nerden biliosun ben kısa zamanda gidicem daha dogrusu yerleşicem oraya ama dil falan bilmiorum ne yapacagımda merak konusu sana zahmet bi yardımcı olur musun bana ;) bu arada bu sitede özel mesaj falan atılmıo mu ???+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi