Bir Nargile 100 Sigaraya Bedel !!!

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Bir Nargile 100 Sigaraya Bedel !!! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Bir Nargile 100 Sigaraya Bedel !!!

  Reklam  Bir Nargile 100 Sigaraya Bedel !!!

  Forum Alev
  Bir Nargile 100 Sigaraya Bedel !!!
  ANKARA (ANKA)- Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Recep Akdur, bir nargilenin 100 sigaraya eşit olduğunu bildirdi.
  Bir Nargile 100 Sigaraya Bede.jpg

  Recep Akdur ANKA'ya yaptığı açıklamada, son yıllarda kullanımı artan nargilenin, sanıldığı gibi sigaradan daha az zararlı olmadığını belirtti. “Her şeyden önce nargile içimi sırasında ciğerlere sigaraya göre çok daha fazla tütün dumanı çekiliyor. Nargileden bir nefes çekmek bir adet sigara içmeye bedel. Yani bir içimde 40 nefes çeken kişi 40 adet sigara dumanına eşit miktarda bir dumanı ciğerlerine çekmiş oluyor” diyen Akdur, bir nargile içiminin ortalama 100 çekim olduğunu anımsattı. Akdur, “Bu nedenle nargile içimi sırasında sigaraya göre çok yüksek ve tehlikeli miktarda karbondioksit, karbonmonoksit, nikotin, katran arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun solunmuş olur. Daha açık bir anlatımla, nargile içimi sırasında sigaraya göre hem kanser yapıcı maddelerden hem de karbondioksit ve karbon monoksit ile çok daha fazla solunur” dedi.

  Nargilenin kışın kapalı mekanlarda içilmesi nedeniyle ortamdaki dumanlı havanın sürekli solunduğuna işaret eden Akdur, bunun vücuda daha çok zarar verdiğini belirtti.
  Akdur, “Bunlardan daha da önemlisi aynı ağızlığın kullanılması, verem, hepatit gibi ciddi hastalıkların yanında nezle ve gribin bulaşması için de çok uygun bir ortam oluşturuyor” dedi. 2. 2
  Gölge Adam
  Usta Üye

  --->: Bir Nargile 100 Sigaraya Bedel !!! 'Nargile hastalık da bulaştırır'

  Reklam  'Nargile hastalık da bulaştırır'

  Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, gençlerin zararları konusunda bilgi sahibi olmadıkları nargilenin, hastalık bile bulaştırabileceği uyarısını yaptı.

  Nazmi Bilir Ankara’da nargile kafelerde, nargile içen ve yaşları 14 ile 44 arasında değişen 273 kişi ile görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarını ANKA’ya açıkladı. Nargile içenlerin yüzde 55’inin 18 ile 24 yaş arasında olduğunu bildiren Bilir, çoğunlukla nargile kafelere gençlerin gittiğini, grubun yüzde 45’inin nargile içmeye son iki yıl içinde başladığını ifade etti.

  Bilir’in verdiği bilgiye göre, nargile içenlerin yüzde 80’i nargile içmek için her defasında 1 saat veya daha fazla zaman harcıyor. Nargile içenlerin yüzde 60’ının merak, yüzde 35’inin de arkadaş etkisiyle nargile kullanmaya başladığı belirlendi. Nargile kullananların yüzde 80’inin aromalı türleri tercih ettiği, yüzde 45’inin nargilenin zararları konusunda bilgisi bulunmadığı, yüzde 18.4’ünün ise nargilenin sağlık için "zararsız" olduğu görüşünü taşıdığı anlaşıldı.

  Bilir, araştırmaya katılanların yüzde 85’inin nargileden bazı bulaşıcı hastalıkların geçebileceğini bilmediklerini belirtirken, grubun yüzde 55’inin nargilenin bağımlılığa neden olmadığını düşündüklerini kaydetti.

  Bilir, grubun yüzde 90’ının nargile kullanmayı bırakmayı düşünmediğini, yüzde 72’sinin ise nargileyle birlikte sigara da kullandığına dikkat çekti.

  Bilir, bir nargile içimi sonucu alınan nikotin miktarının 50 tane sigara içilmesiyle alınan nikotin miktarına eşit olduğunu söyledi. 3. 3
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Nargile içenlerin yüzde 41'i 18-21 yaş arasında...
  Gençlerin yüzde 90'ı aromalı çeşitleri tercih ediyor.
  Yüzde 89'u bu keyiften vazgeçmeyi hiç düşünmüyor.
  Sigara içenlerin yüzde 62.2'si nargilenin daha az zararlı olduğuna inanıyor.
  Nargiledeki nikel, kobalt ve kurşun oranı, sigaradan yüksek.
  Sigara dumanında 34-85 ng (miligramın binde biri) kurşun bulunurken, nargilede bu oran 6 bin 870.


  AĞIR METALLER ÇOK FAZLA
  Nargile dumanındaki zehirli maddeler de korkutucu boyutta. Araştırmanın danışmanlığını yapan Prof. Dr. Nazmi Bilir nargiledeki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarının, sigara dumanındaki miktarlara göre çok yüksek olduğunu söylüyor. Örneğin, sigara dumanında 40-120 nanogram (miligramın binde biri) arsenik varken nargile dumanında bu miktar 165 ng. Bunun yanı sıra nargilede 6 bin 870 ng kurşun bulunuyor! Sigaradaki kurşun oranı ise 34-85 ng. Bu maddelerin tümü topraktan tütün bitkisine geçen ağır metaller. Ve hepsi "gerçek" birer zehir. Prof. Dr. Nazmi Bilir bu şekilde oran yapılırsa, nargilenin sigaradan 50 kat zararlı olabileceğini vurguluyor: "Çoğu kişi nargile dumanı sudan geçtiği için, suda 'süzüldüğü' gibi bir avuntuya kapılıyor. Bu filtreli sigara kandırmacası gibi. Filtrede sarı bir renk kalıyor ve tüm zehrin orada kaldığı zannediliyor. Nargilenin suyunun rengi de belli bir zaman sonra değişiyor. O yüzden zararlı maddeler suda kalıyor, ciğerlere çekilen 'duman' temiz diye düşünülüyor. Suda çözünen 5-10 madde olduğu doğru ama suda kalmayan daha binlerce madde var." Nargilenin bir başka çekici özelliği ise içimi uzun sürdüğü için sohbet etme imkanı tanıyor olması. Bu da nargilenin bir çeşit sosyalleşme yarattığını gösteriyor. Nargile kafelerin otantik bir havada dekore edilmesi, gençlere çekici geliyor.

  ÜNİVERSİTELİLER ÇOĞUNLUKTA
  Nargile kafelerin müdavimlerinin demografik özelliklerine bakıldığında neredeyse yarısının üniversite öğrencisi olduğu göze çarpıyor. Bunu yüzde 18'lik oranla lise öğrencileri ve yüzde 16'lık oranla üniversite mezunları izliyor. Ayrıca katılımcıların yarısı günlük hayatlarında sigara içmeyen kişiler. Biz de nargile kafeleri dolaştığımızda bu mekanlara sıklıkla gelenlerin çoğunun, aslında sigara içmeyen kişiler olduğuna tanıklık ettik. Müdavimlerden bazıları otantik ortamı beğendikleri için geldiklerini söylerken bazıları ise burada sohbet etmeyi çok sevdiğini dile getirdi. Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra nargile kafelere gelmeye başlayanlar da yok değil. Nargile içen gençlerin yarısı, aslında nargilenin bir tütün mamulü olduğunun farkında. Bunun da akciğer kanseri, kalp damar hastalıkları, gırtlak kanserine neden olduğunu ve hamilelikte bebeğe zarar verdiğini biliyor. Yine de tamamına yakını, yani yüzde 89'u nargileyi bırakmayı düşünmüyor. Kimisi ise içtiğinin bir tütün mamulü olduğunun bile farkında değil. Nargilenin şimdiye kadar gözardı edilmiş bir zararı daha var. O da, bir nargileyi yüzlerce hatta binlerce kişinin kullanması... Her ne kadar nargilenin ağızlığı ve suyu kişiden kişiye değişse de, dumanın geçtiği boru değişmiyor. Böylece nefes yoluyla bazı hastalıkların bulaşması mümkün. Uzmanlara göre nargile içen bir kişinin nefes yollarında bir mikroorganizma varsa, o nefes alıp verme sırasında boruya yerleşir ve bir sonraki kişiye geçer. 4. 4
  Berrak
  Üye
  Araştırmadan-soruşturmadan biraz özentilik biraz da arkadaş ortamının etkisiyle içiyorlar işte..
  Allah ıslah etsin.:rolleyes:


 5. 5
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Nargilede büyük tehlike  Aman nargile deyip geçmeyin!..

  Bugün başlayan sigara yasağının önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Sigara gibi uyuşturucuyla da mücadele edilmesi gerektiğini belirten Doç. Nesrin Dilbaz, 'Nargile deyip geçmeyin. Aromatik ürünlerle cazip hale getirilen nargile ile başlanıp esrara kadar gidilebiliyor' dedi.

  Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu'na bilgi veren Ankara Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) Direktörü Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, Türkiye'de uyuşturucu madde bağımlılığına ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu. Dilbaz, ailelerinin yanında yaşayan 18 yaş altındaki çocuklarda uçucu madde bağımlılığının sokakta yaşayan çocuklardan daha fazla olduğunu söyledi.

  Dilbaz, nargilenin esrar kullanımını sevdirdiğine dikkat çekti. Dilbaz'ın verdiği bilgilere göre, "Bağımlılık kronik bir hastalık, şeker hastalığı gibi. Bağımlılığı tümüyle ortadan kaldırılmasını beklemek çok ütopya çünkü dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok."

  ÖNCE DENEYSEL KULLANIM
  At yarışlarının da bir tür bağımlılık olduğunu ifade eden Doç.Dilbaz, "Bağımlılık dediğimizde, sadece esrar, eroin gibi yasa dışı maddeler yok. At yarışları var, lotolar, kumar... Kumar da bir bağımlılık. Sigara, alkol, kafein var. Kahve ve kolanın içinde de kafein var. Bunların hepsi de bağımlılık yapıcı maddeler" diyor. Gençlerin keşfetme sürecinden sonra, sosyal kullanıma geçtiğine dikkat çeken Dilbaz şunları söylüyor:

  "Bazı reklamlar tehlikeli. Bunlar gizli reklamlar ve gençleri özendirmeye yönelik, işte cinselliği ve yakınlaşması aradaki bir extasy hapıyla yapabileceklerini söylüyorlar. Müzik grupları var 'extasy' adı adında. Nargile bile bu iş için kullanılabilir. Nargilenin içindeki tütünlerin aromatik olduğunu biliyorsunuz. Karpuzlu, kavunlu. Şimdi beynimiz öyle çalışıyor ki, koku merkezimizle ilgili. Bakın, yeni bir çalışma var, aromatik bira diye çıkıyor. Şimdi alkolsüz bira bitti, aromatik biralar başladı."

  GÖRSEL TAT VE KOKU
  Doç. Dilbaz şunları söylüyor: "Bir şeyi cazip hale getirebilmek için görsel, tat ve kokusunun iyi olması lazım. Bu anlamda tütün böyle aromatik hale getiriliyor ve o tütünün içine 'ot' dediğimiz esrarın çok kolaylıkla karıştırılmasını sağlıyor. Yani önce nargile olarak başlıyor, kokulu olduğu için çok hoş hâle getiriyor. 55 yaşında teyze var kullanıyor. Nasıl başlamış? Romatizma ağrılarına iyi gelecek diye, Afyon sakızıyla başlamış, sonra eroinle devam ediyor

 6. 6
  ozan765
  Üye
  Bağımlılık Yapmadıktan Sonra Sorun Yok BANA GÖRE Sigarayıda Geçen hafta bıraktım Bağımlılık Yapıyo Die Ama Nargileyi İçerim Ara SIra

 7. 7
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Kısaca anlatımla ; Nargile ucunda ölüm var

+ Yorum Gönder
nargilenin zararları,  hamilelikte nargile içmek,  nargile hamileye zararlimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi