Yeşilay ile ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Yeşilay ile ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yeşilay ile ilgili kompozisyon

  Reklam  Yeşilay ile ilgili kompozisyon

  Forum Alev
  Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon Sayfa 1 Toplam 3
  Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur ve her yıl mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay derneği ilk olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş, daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak yeşil anlamına gelen “ahder”, ay anlamına gelen “hilal” sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur.
  Bu derneğin ve bu haftanın amacı insan sağlığına zararlı olan alkol, uyuşturucu, sigara gibi maddeler hakkında toplumu bilinçlendirmek, bu maddelerin kullanımını önlemektir. Sigara ağız kokusu yapar, diş ve dişeti rahatsızlıklarına yol açar, kansere neden olur, cilt yapısını bozar, beyin, kalp ve damarlarda tıkanıklığa neden olur. Alkol, beyin ve sinir hücrelerini uyuşturur, görme bozukluklarına neden olur, kalp hastalıklarının başlıca sebeplerindendir, kanser riskini artırır. Eroin, kokain, extacsy gibi uyuşturucu maddeler beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler, bu etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez, bulantı, kusma, mide spazmlarına yol açar, maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbrekler zarar görür, görme bozuklukları meydana gelir, nefes darlığı, felç ve ölüm bu maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelebilir. Bu sayılanlar sadece olayın sağlık yönünü oluştururken sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının birçok alanda olumsuz etkileri vardır. Toplumsal huzuru bozan madde kullanımı, kişiyi, ailesini, herkesi etkiler, toplumsal ilişkilerin bozulmasına, maddi külfete neden olur, ardından tamir edilemeyecek yaralar bırakır.
  Yeşilay Haftası süresince toplumu ve bireyleri bilinçlendirecek, yönlendirecek toplantılar, sempozyumlar düzenlenir, madde kullanımı önlenmeye çalışılır, madde kullananlara zararları gösterilerek bırakmaları, kullanmayanların ise hiç başlamamaları için çalışmalar yapılır.

  Sema Özbek -

 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: yeşilay ile ilgili kompozisyon

  Reklam  Yeşilay derneğinin amacı, kişiye ve kişiden başlayarak topluma doğaya zarar veren her şeyden insanları uzaklaştırmak, bilinçlendirmek ve zararlı alışkanlıklarını bırakmak için yardım etmektir.+ Yorum Gönder
yeşilay ile ilgili kompozisyon,  yeşilayla ilgili yazı,  yeşilayla ilgili kompozisyonlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi