Korsan İle Orijinali Nasıl Ayırırsınız?

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Korsan İle Orijinali Nasıl Ayırırsınız? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Korsan İle Orijinali Nasıl Ayırırsınız?

  Reklam  Korsan İle Orijinali Nasıl Ayırırsınız?

  Forum Alev
  Korsan İle Orijinali Nasıl Ayırırsınız ?
  Kültür ve Turizm Bakanlığı, korsan ve orijinal kitap, CD, VCD ve DVD’leri birbirinden ayırmak için internet üzerinde kılavuz yayınladı.

  Korsanla orijinal arasındaki farklar şöyle: Orijinal CD veya filmin üzerinde hologram bulunurken korsanda bu yok. Görüntüsü son derece temiz, sesi net, başında fragman bulunan orijinal VCD ve DVD’lere karşılık korsanlar takılma ve atlama yapıyor, görüntüde sürekli renk değişimi oluyor. Orijinal CD gümüş, korsan mavimsi, sarımtırak ya da yeşil renkte. Korsan kitabın baskısı kötü, sayfaları eksik, kapağı ince oluyor...

  Hemen her sokak arasına kurdukları tezgahlarda çeşit çeşit filmi, kitabı satan, yakalanan materyalin iki katını yeniden piyasaya süren korsan yayıncılarla mücadele eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, şimdi de “korsan” ve “orijinal” kitap, CD, VCD ve DVD’leri birbirinden ayırmak için kılavuz hazırladı.

  Bakanlığın “kulturturizm.gov.tr” adresindeki internet sitesinde yayınlanan kılavuz, özellikle korsan yayınları ele geçiren emniyet güçlerine korsanla orijinal yayını birbirinden ayırt etmek için altın ipuçları veriyor. Her ne kadar korsan yayıncılar artık orijinaline çok yakın ürünlerhazırlasalar da bu kılavuz aracılığıyla farkı anlamak mümkün oluyor.

  İşte korsan ve orijinal kitap, CD, VCD ve DVD’yi birbirinden ayıran farklar:

  MÜZİK CD’Sİ, VCD, DVD:

  Orijinal CD’nin ön ve arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi yüksek, renkleri canlı, görüntü net iken korsan CD’de flu görüntü hakim. Orijinal kapak haricinde kapak kullanılan korsan CD’lerde kağıt kalitesi de düşük.
  Orijinal CD’nin ön kapağında sanatçıyı tanıtıcı bilgiler, şarkı sözleri, bestecilerin, söz yazarlarının prodüktör ve yapımcılarının, film ise yönetmenin, yapımcının, rol alan oyuncuların isimleri gibi bölümlerden oluşan tanıtıcı kitapçık yer alırken, korsan CD’de bulunmuyor. CD kapağının resimli bölümün dışında kalan arka kısmı genelde beyaz ve boş.

  Orijinal CD’nin göbek kısmında üretici firmanın lazerle yazılmış ismi, albümün kod numarası ve ismi bulunurken, korsanlarda albümün kapak baskısı genelde bulunmuyor. Bazı korsan CD’lere fotokopiyle kağıttan etiket yapıştırılsa da bu da çıplak göz ve el temasıyla kolayca anlaşılıyor.
  Orijinal CD’nin ön ve arka kapağına yapımcı şirketin logo ve markaları basılırken, korsan çalışmalarda bu olmuyor. Fakat nadir olarak bazı korsan üretimlerde bu isimlerin aynısı veya değiştirilmiş benzerlerine rastlanabiliyor.
  Orijinal CD’nin kaydedilebilir kısmı gümüş renginde, korsanların ise yeşil, mavimsi veya sarımtırak renkte oluyor. Gümüş renginde korsan baskı yapılmış ürünlere de piyasada rastlanırken bunların çoğu yurtdışı çıkışlı kopyalar.

  Orijinal CD’ler kabında, korsanlar jelatin içinde satılıyor.

  Orijinal film CD’lerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınmış bandrol ve bazen de CD’nin çoğaltma hakkına sahip şirketin logosunu havi hologram bulunuyor. Korsanlarda bu olsa bile hemen anlaşılıyor.

  Görüntüsü son derece temiz, sesi net, başında fragman bulunan orijinal VCD ve DVD’lere karşılık korsanlar takılma ve atlama yapıyor,görüntüde sürekli renk değişimi oluyor. Bununla birlikte DVD’den çevirim programları yardımıyla MPEG formatına çevrilerek kaydedilen görüntü ve ses kalitesi yüksek korsan ürünlere de rastlamak mümkün.
  DVD içerisinde bölge kodu bulunurken, korsanlarda bu yer almıyor.

  KORSAN KİTABA DİKKAT!

  Orijinal kitabın baskı tekniği birinci sınıfken, korsanlarda kötü.
  Korsan kitaplarda kötü ciltleme nedeniyle kitap okunduktan sonra parçalara ayrılıyor.
  Korsan kitapta üçüncü kalite hamur kağıt kullanılır.

  Orijinal baskıda kapak kağıdı kalın ve renkler netken, korsan kitapta kapak kağıdı ince, renkler bozuk.

  Korsan kitapta kesim hataları ve eksik sayfalar mevcut.

  Orijinal kitaplarda silik sayfalar bulunan ürünler yanlışlıkla satışa sunulsa bile iade edilirken, korsan kitaplarda bol bol baskı hatası ve silik sayfalar bulunuyor.

 2. 2
  sado66
  Üye

  --->: Korsan İle Orijinali Nasıl Ayırırsınız?

  Reklam  bence korsan daha iyiii korsan olmasa naparızzz 3. 3
  firari_49
  Yeni Üye
  kitabların orjinallerini almak gerekiyor aslında hani sanata ve sanatçıya saygı diye.
  ama ben bir öğrenci olarak bir kitaba 25-30 milyon vermek istemem.
  bu parayla o kitabın korsanını alır,artan parayla başka kitaplar alırım.
  mesela yayın evleri aynı kitabı üç kere basalar.biri 35-40 milyonluk sadece merakları için olan kitablar.
  ikincisi 20-35 milyonluk orta kesim insanlar için .
  üçüncüsü 7,5-20 milyonluk sadece okumak için alanlar. sanırım buna benzer uygulamalar dış ülkelerde var. 4. 4
  koyboy92
  Emekli
  Alıntı sado66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bence korsan daha iyiii korsan olmasa naparızzz
  arkadaş katılıyorum orjinalale kim okadar para veririki

 5. 5
  death-girl
  Üye
  orjinaller korsanlara göre daha pahalı olabilir.....ama sanatçının emeğinin hakkı nerde... sitede konu açıldıktan sonra kimse bişi yazmayınca nasılda emek emek diye söylüyorsunuz... emek istiyorsanız bunlardada emek var .....

 6. 6
  Ziyaretçi
  Madem orijinale o kadar para vermek istemiyorsunuz ikinci el kitap satan bir sürü yer var gidip oralardan alabilir ya da halk kütüphanelerini tercih edebilirsiniz orijinal kitabın pahalı olması korsan kullanmayı haklı çıkarmaz emek denen bir şey var sonuçta

+ Yorum Gönder
yasal ve korsan ürünlerin ayırt edilmesi,  korsan cd nasıl anlaşılır,  yasal ve korsan ürünleri nasıl ayırt ederiz,  orjinal dvd nasıl anlaşılır,  korsan kitap nasıl olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi