Dünyada Neden Mavi Renkli Meyve Yoktur

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Dünyada Neden Mavi Renkli Meyve Yoktur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DüşlerVadisi
  Üye
  Reklam

  Dünyada Neden Mavi Renkli Meyve Yoktur

  Reklam  Dünyada Neden Mavi Renkli Meyve Yoktur

  Forum Alev

  "Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları, düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler, ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir. Bunun da ötesinde, meyveler aslında bitkinin üreme amacıyla oluşturduğu yapılardır ve kırmızı-sarı arası tonlar en fazla dikkat çeken renkler olmaları nedeniyle meyve yiyici canlıların ilgisini yeşil-mavi tonlarından daha fazla cezbeder.
  Çiçek yaprakları, meyvelerden çok daha küçük ve ince yapılı olmaları nedeniyle mavi renk tonlarında görülebilirler. Ancak, yukarıdaki nedenlerden ötürü mavi renk ve tonları, bitkinin meyve ve sap gibi daha büyük ve kalın organlarında görülmez. Bu nedenle de, yaban mersini, erik ve patlıcan gibi meyvelerde (patlıcan da bir meyvedir) söz konusu renklerin tonlarını görebilmemize karşın, gerçek anlamda mavi meyve bulunmamaktadır."

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyada Neden Mavi Renkli Meyve Yoktur

  Reklam  Mavi renk dışında neredeyse tüm renklerde meyve bulunmaktadır. Mavi renge yakın olanlar kimyasalı fazla ve sağlık açısından zararlı olmaktadır. Bunun dışındakiler kimyasal etkisi az olduğu için farklı renklerdedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim cok yardimci oldunuz :D+ Yorum Gönder
dünyaya benzeyen meyveler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi