Gözümüz Kaç Megapiksel?

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Gözümüz Kaç Megapiksel? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Gözümüz Kaç Megapiksel?

  Reklam  Gözümüz Kaç Megapiksel?

  Forum Alev

  Gözünüz Kaç Megapiksel?


  Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" dediğimiz bile olur. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde olduğunu ortaya koyuyor.

  Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmış anlık çekimleri yakalayan bir fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareket eder ve etrafımızdaki detayları beyne yansıtmak için sürekli kendisini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz, çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördüğümüz şeyin etrafında hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayı, göz ve beyin birlikteliği, retinadaki foto-alıcıların sayıca fazlalığı sayesinde,bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi sağlar. Aşağıda verilen eşdeğer megapiksel değerler, insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklayan bilimsel bir detaydır.

  Yukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan veriler ışığında,şimdi önce küçük bir örnekle başlayalım: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

  90 derece x 60 arc-dakika/derece x 1/0.3 x 90 x 60 x 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

  Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:

  120 x 120 x 60 x 60 / (0.3 x 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

  İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz ki çok daha fazla çözünürlüğe tekabül eder. Bu yapıdaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım.

  Şimdi teorik bilgiyi bir kenara bırakıp , sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor. Eğer görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

  Böyle bir teknoloji harikası olan gözünüze gözünüz gibi bakın.
 2. 2
  overspeed
  Yeni Üye

  --->: Gözümüz Kaç Megapiksel?

  Reklam  güzel bi analiz herkesin bunu bilmesi gerek ki nsıl bir vücuda sahip olduğumuzu anlayalım. emeğin için saol 3. 3
  kemankeş
  Yeni Üye
  çok teşekkürler arkadaşım.
  bizde arkadaşlar arasında konuşurduk acaba gözümüz kaç megapiksel diye.
  bunu da öğrenmiş olduk. 4. 4
  FeuENO
  Üye
  gerçekten bi mucize ilginç

 5. 5
  fecr
  Özel Üye
  Allah bizi en güzel şekilde yaratmış...:)
  şükür şükür şükür

 6. 6
  MUSTAFA
  Usta Üye
  Benım Gozlerım 324 Mp. + 10 x Dıgıtal Zoom :D

 7. 7
  elmetu
  Yeni Üye
  çok güzel paylaşım dostum.ellerine sağlık ve Allaha şükür.

 8. 8
  bozkurt92
  Yeni Üye
  kardeşler ben bişey sorcam ben bu resme kendi resmimi koyucamda o işi nasıl yapıcam?

 9. 9
  erudemud
  Üye
  oley mp cok bnim ve herkesin:D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi