ÖSS heyecanı bitti ama gerilim devam ediyor

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden ÖSS heyecanı bitti ama gerilim devam ediyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BERFİN
  Üye
  Reklam

  ÖSS heyecanı bitti ama gerilim devam ediyor

  Reklam  ÖSS heyecanı bitti ama gerilim devam ediyor

  Forum Alev
  ÖSS heyecanı bitti ama gerilim devam ediyor
  1 milyon 537 bin 433 adayın aylardır devam eden üniversite sınav heyecanı dün sona erdi ama sonuçlar gelene kadar gerilim sürecek. Çünkü yaklaşık 900 bin aday üniversite dışında kalacak.

  ÖSS'de (Öğrenci Seçme Sınavı) binlerce aday sınavda, velileri ise okul bahçelerinde ter döktü. Saat 09.30'da başlayan ÖSS, Türkiye'de tüm iller ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 5 bin 23 binada gerçekleşti. Sınavda 78 bin 135 salonda 1 milyon 537 bin 433 aday, 200 bini örgün öğretim olmak üzere 600 bin kontenjan için yarıştı. Sınavda 230 bin 505 kişi görev yaptı. Sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri binalara velileri ve yakınlarıyla gelen adaylar, saat 08.50'den itibaren kimlik ve güvenlik kontrolleri
  yapılarak salonlara alındı. Bazı merkezlerde kız ve erkekler, ayrı ayrı sıraya girerek içeri alındılar. Adaylar arasındaki 700 bin öğrenci, ilk kez sınava girdi. Öğrencilerin sınava alınmasıyla birlikte aileleri de dışarıda heyecanlı bir bekleyişe girdi. Kimi dualar okurken, kimileri ise örgü örüp gazete okuyarak vakit geçirmeye çalıştı. Bazı adayların yakınlarının ise evlerinden masa ve sandalye getirerek tavla oynadıkları gözlendi.

  İLK KEZ TUVALET MOLASI
  Adaylara, görevliler tarafından sınav kuralları hatırlatıldıktan sonra soru kitapçıkları ve cevap kağıtları dağıtıldı. Saat 09.30'da başlayan sınavda adaylar, bu yıl ilk kez ÖSS'deki yeni sistemle tanıştı. Eski sisteme göre 15 dakika fazla süren sınavda, ön lisans programlarına girmek isteyen adaylar 4, lisans programlarını tercih etmek isteyenler 6 test yanıtladı. Her bir testte 30 soru yer aldı. Adaylar, bu yıl ilk kez ÖSS'de tuvalet izni de kullandılar. Bayan adayların bayan görevliler, erkek adayların da erkek görevliler eşliğinde tuvalete gitmelerine izin verildi. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar ise, 25 Haziran Pazar günü Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) girecekler. Sınav, tek oturumda 3 saat 15 dakika sürdü.

  600 BİN KONTENJAN
  Sınava bir milyon 537 bin 433 aday, 200 bin 2 yıllık, 200 bin 4 yıllık fakülte, 200 bin açıköğretim kontenjanı için yarıştı. Sınava 1500 engelli aday da katıldı. Engelli adaylardan görme özürlüler için bir okutman, bir tanede formu işaretleyen görevli bulunduruldu. Görme engelliler, tek kişilik adalarda sınava alındı.

  SINAV SİNEMADA
  Bu arada binlerce öğrencinin her yıl yaşadığı sınav heyecanı "Sınav" adıyla sinemaya yansıyor. GORA'nın yönetmeni Ömer Faruk Sorak'ın yönettiği Altan Erekekli, Kadir Çöpdemir ve Hümeyra'nın da oynadığı filmin çekimleri, İstanbul Üniversitesi önünde yapıldı. Gerçek heyecanı sinemaya aktarmaya hedeflediklerini belirten Yönetmen Sorak, "Film hayatın içinden korkuları ve heyecanları konu alıyor" dedi.

  SORULAR ZORDU
  Öğrenciler, soruların zor olduğunu söylediler. Öğrenciler özellikle matematik ve geometri sorularından yakındı. Öğrencilerin bir bölümü ise "Tuvalet molası dikkat dağıttı" dediler. Sınav sonuçları, 15-20 Temmuz arasında açıklanacak.

  SORUNSUZ TAMAMLANDI
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sınavın sorunsuz tamamlandığını bildirdi. Yarımağan, sadece sınavda başkasının yerine girmeye çalışan 2-3 kişiyle ilgili ihbar yapıldığını anlattı. Yarımağan, sınav evrakının TIR'lara yüklenerek ÖSYM'ye ulaştırılacağını, ülke genelinden 48 TIR'ın ÖSYM'ye evrak taşıyacağını belirtti. Sınav değerlendirme çalışmaları, en geç 21 Haziran Çarşamba günü başlayacak. 2. 2
  BERFİN
  Üye
  Reklam  Sınavdan Notlar

  Cezaevinde sınav: Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda sekiz, E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nde ise dört hükümlü ve tutuklu sınava girdi. F Tipi'nde sınava giren hükümlüler arasında terör, çete suçlularının bulunduğu öğrenildi. F tipinde sınava giren adaylara öğretmen Beytullah Temel, kurum öğretmeni Bahar Türkmenoğlu ve infaz koruma memurları gözetmen oldu. Kimlik kontrolü yapıldıktan sonra kütüphanelerde sınava alınan cezaevindeki ÖSS adaylarının heyecanlı oldukları gözlendi.

  Stres bayılttı: Şanlıurfa
  Harran'da sınavdan mide bulantısıyla çıkan Sedef Önder daha sonra bayıldı. Erzurum'da Haluk Dalmış sınavın başlamasından yaklaşık yarım saat sonra bayıldı ve hastaneye kaldırıldı.

  Polis telsizle uyardı: Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, telsizle polis birimlerini uyarıp dikkatli ve duyarlı olmalarını isterken, ambulansların da zorunlu olmadıkça siren çalmamalarını istedi. 3. 3
  BERFİN
  Üye
  'İki sorunun cevabı yanlış' iddiası

  UĞUR Dershanesi Fizik Bölüm Başkanı Alparslan Alemdar, 2006 ÖSS II. Bölüm Fen Bilimleri-2 testinin 12'nci sorusunun (fizik sorusu) cevabının basına "B" şıkkı olarak verilmesine rağmen, doğru cevabın C şıkkı olduğunu iddia etti.

  İki fen sorusu yanlış iddiası

  Uğur Dershanesi Fizik Bölüm Başkanı Alparslan Alemdar, 2006 ÖSS II. Bölüm Fen Bilimleri-2 testinin 12'nci sorusunun (fizik sorusu) cevabının basına "B" şıkkı olarak verilmesine rağmen, doğru cevabın C şıkkı olduğunu iddia etti. Final Dergisi Kimya Bölüm Başkanı Refik Koçak ise ayrıca Fen Bilimleri-2 testinin 15'inci sorusunun (kimya sorusu) cevabının "C" seçeneği olarak açıklandığı, ancak doğru cevabın "A" seçeneği olması gerektiğini öne sürdü. ÖSYM yetkilileri iddialara ilişkin şu anda değerlendirme yapmadıklarını bugün konuyu inceleyeceklerini
  söyledi.

  TERCİH SONUÇLARDAN SONRA
  Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra, tercihler yapılacak. Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksekokullarını, Açıköğretim ön lisans programlarını, Açıköğretim lisans programlarını ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Bu puanlar ayrıca, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yükseköğretim programlarına Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Ticaret ve Turizm Eğitimi Fakültesi, İlahiyat Fakültesi; Eğitim fakültelerinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Okul Öncesi, Anaokulu, Zihin Engelliler, Görme ve İşitme Engelliler öğretmenlikleri; Sağlık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu ve bu türdeki okullara yerleşmek amacıyla kullanılacak. Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik ortaöğretim mezunlarının kendi alanlarındaki ek puanla girilen yükseköğretim programları ile Açıköğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak. Dil puanı yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan programlar için geçerli. Soru ve cevaplar, "http://yayin.osym. gov.tr" adresinde... 4. 4
  BERFİN
  Üye
  Puanınızı siz hesaplayın

  1 milyon 537 bini aşkın adayın yarıştığı ÖSS'nin sonuçları 15 Temmuz'da açıklanacak. Bu tablo ile bugünden, puanınızı ve tercihlerde alanlarınıza göre kaç adayla yarışacağınızı hesaplayabilirsiniz.

  Puan hesaplama formülü

  Müfredata paralel soruların yer aldığı ÖSS'de genel değerlendirme iyi hazırlık yapan ve dersleri takip eden öğrencilerin başarılı olacağı yönünde. Sınava girenlerin yaklaşık üçte biri bir üniversiteye girme şansına sahip.

  Y-ÖSS puanları ÖSS puanlarına ağırlıklandırılmış Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ile hesaplanacak. OBP, kendi alanlarında tercih yapılanlar için 0.8, diğer alanlarda tercih yapanlar için 0.3 katsayı ile çarpılacak. Ayrıca meslek lisesi mezunları kendi alanlarında tercih yaptıkları halinde ek puan uygulaması yapılacak. Bunun katsayısı da 0.24.

  1/3'Ü YERLEŞTİ
  Geçen yıl ÖSSS'ye giren 1 milyon 851 bin 618 adaydan 607.994'ü bir yükseköğretim programına yerleştirildi. Bunlardan 198.509'u lisans, 180.221'i ön lisan, 143.950'si açıköğretim fakültesi (AÖF) lisans, 85.314'ü açıköğretim ön lisans programlarına girdi. Lisans programlarına girenlerin 168.182'si devlet üniversiteleri, 20.645'i vakıf üniversiteleri, 7.513'ü KKTC üniversiteleri, 2.169'u diğer üniversitelere yerleşti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi