Şifalı bitkiler yararları ve kullanış yöntemleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Şifalı bitkiler yararları ve kullanış yöntemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZEYCANSU
  Emekli
  Reklam

  Şifalı bitkiler yararları ve kullanış yöntemleri

  Reklam  Şifalı bitkiler yararları ve kullanış yöntemleri

  Forum Alev
  AĞIZ YARALARINA
  * Sirke ve susam yağı karışımı ile gargara yapılabilir.
  * 1'er çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, hünnap, mercimek ve sinirli yapraktan oluşan karışımı kaynatıp, ılıkken gargara yapabilirsiniz.
  * Kuru üzüm, anason ve balı aynı ölçüde karıştırıp, yaraların üzerine sürebilirsiniz.
  * Bol kekik çiğnemek de oldukça faydalıdır.

  AKCİĞER RAHATSIZLIĞINA
  * Isırgan tohumu, karabiber, mürsafi, bal ve hardal eşit miktarda karıştırılır ve sabah akşam 1'er çorba kaşığı yenilebilir.

  APANDİSİTE
  * Böğürtlen çayı, rahatlatıcı bir etki yaratabilir.


  Ihlamur maskesi
  SOĞUK kış günlerinin vazgeçilmez içeceği ıhlamur, kadınlar için de mucizeler yaratıyor. Ihlamurdan yapacağınız maskeyle siz de sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Büyükçe bir tutam ıhlamuru bir cezvede demleyip soğumaya bırakın. Sonra 1 çorba kaşığı demlenmiş ıhlamuru 2 kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayın. Bu maske yüzü nemlendirerek kırışıklıkları önler.

  Sivilceye Yol açan tüylere limon suyu
  BAZI kadınların bacaklarındaki tüyler tam olarak çıkmaz. Bunlar sivilce şeklinde kıl dönmesine bile yol açabilir. Bu yüzden bacaklarda kötü bir görüntü ortaya çıkar. Ancak bu sorunu çok kolay bir yöntemle ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle hamama gidin ve iyice kese olun. Kese olduktan sonra bacaklarınıza limon suyu ile susam yağından hazırladığınız karışımı sürün. Bu uygulamayı, hafta 1 kez mutlaka yapın. Göreceksiniz, sorun kısa sürede son bulacak.


  Kayısı yiyin sinirleriniz gevşesin
  Bol miktarda A, B ve C vitaminleri içeren kayısı, dünyanın en doğal sakinleştiricisi. Sinirleri gevşetip, rahatlatıyor.

  Kayısı sinirleri güçlendiriyor

  KAYISI; A, B, C vitaminleri, protein, bol miktarda şeker ve madensel tuzlar içeren bir meyve. İştah açıyor, kan yapıyor, bedensel ve ruhsal yorgunlukları alıyor. Ayrıca sinirleri güçlendirici, uyku verici özellikleri bulunuyor. Kabızlığa iyi gelen kayısı (aç karnına kuru, taze ya da kompostosu, reçeli, hoşafı), cilt güzelliği için de birebir. 5-6 kayısının çekirdeği dövülüp suyu içilirse, bağırsak kurtlarını öldürüyor.

  Ancak, karaciğer rahatsızlığı olanların kayısıyı çok fazla yememeleri gerekiyor. Ayrıca mide rahatsızlığı olanların ve fazla mide asidi salgılayanların ham kayısı yememesi ve olgun kayısıları tercih etmelerinde fayda var. Ani kan şekeri düşüşlerinde de büyük fayda sağlıyor.

  Kadının afrodizyağı bol bol çilek yemek
  ERKEKLERE, mutlu bir cinsel yaşam için bol bol fındık yemeleri önerilir. Peki kadınların cinsel hayatı nasıl hareketlendirilir. İşte bu sorunun yanıtı İngiltere'den geldi. İngiltere'de yapılan araştırmalar sonrasında kadının afrodizyağının çilek ve ahududu olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı yapan beslenme uzmanı Partick Holford'a göre, hem çilek hem de ahududunun çekirdekleri, yüksek oranda çinko içeriyor. Çoğu meyvenin aksine çilek ve ahududu, çekirdekleriyle birlikte yenildiği için vücutta çinko oranı atıyor. Doğal afrodizyak olarak bilinen çinko, kadınların cinsellik hayatına renk katıyor.

  Hepsinden günde birkere
  Bu besinler kanserden egzemaya kadar bir çok hastalığı önlüyor, hastalığın riskini azaltıyor

  İngiltere'nin ünlü gazetelerinden Daily Mail'de çıkan bir haberde birçok hastalığı önleyen besinlerin bir listesi açıklandı. Uzmanlar, 50 yaş üzerindeki herkesin özellikle kalp krizi ve kalp hastalıklarına karşı günde bir tane aspirin alması gerektiğine dikkat çekiyor. Fakat aspirini bir yana bırakacak olursak, sağlığımıza faydalı gelen birçok doğal besin bulunuyor. İşte günde sadece bir kez tükettiğimizde dahi, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltan besinler...

  Havuç

  Günde bir tane havuçyediğiniz takdirde havucuniçindeki bileşenler sayesindekansere karşı savunmanız ar-tıyor. Newcastle Üniversitesive Danimarkalı bilim adam-larının tavşanlar üzerindeyaptığı bir araştırmada, 18hafta boyunca her gün dü-zenli olarak havuçla besle-nen tavşanlarda, kanser ön-cesi tümörlerin görülme ora-nı üç kat azaldığı gözlendi.

  Aspirin

  Cardiff's Tıp Kolejiuzmanlarına göre, 50'liyaşlardan sonra her günbir aspirin almak kalp krizlerinin dörtte birini önlü-yor. Doktorlar, gelecek beşyıl içinde kalp krizi geçir-me riski yüzde üç ya da daha fazla olan hastalara düzenli olarak günde bir aspirin içmelerini öneriyor-lar. 25 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar, 50yaşından sonra düzenli as-pirin içen erkeklerin yüzdesekseninin kalp krizindenkurtulduğunu ortaya koyuyor. Düzenli aspirin kulla-nımı erkeklerde de, kadınlarda da faydalı.

  Salata

  İsveçli uzmanların yaptığı biraraştırmaya göre her gün yeşil salata ye-mek, böbrek kanseri riskini azaltıyor. Yaş-ları 40-75 arasında değişen 60 bin kadınlayapılan ve 13 yıl sü-ren araştırmalarda,her gün marul vesalatalık yiyenkişilerde kanserriskinin yüzde 40azaldığı saptandı.

  Yulaf

  Her gün yulaf yendiğinde kolesterol düşüyor ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinde ciddi düşüşler gözleniyor. Çünkü yulafta çözülebilir lif bulunuyor. Her gün düzenli olarak yenilen yulaftaki 3 gram çözülebilir lif, kandaki kolesterol miktarını düşürüyor.

  Yaban Mersini Suyu

  Yapılan araştırmalar, her gün düzenli olarak bir bardak yaban mersini suyu içmenin kalp hastalıklarını önlediğini gösteriyor. Kanadalı bilim adamları ise, yaptıkları araştırmada her gün yaban mersini suyu içildiği takdirde, kandaki iyi kolesterol miktarının arttığını saptadı. İyi kolesterol kandaki kötü kolesterolu azaltıyor ve damarlardaki tıkanıklıkları açıyor. Yaban mersini, içerdiği antioksidanlar dikkate alındığında da, sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahip. Londra'da bulunan St.Bartholomew's Hastanesi'nde yapılan araştırmada, yaban mersini suyunun hücre duvarlarına yapışan bakterilerin önüne geçtiği görüldü. Yaban mersini ayrıca kalp krizi riskini de azaltıyor.

  Domates Suyu

  Günde bir bardak domates suyu içmek, özellikle ikitip şeker hastalığından rahatsız olanlarda kalp hastalıklarıriskini azaltıyor. Bu hastalar yaşlandıkça vücutları yeterliinsülin üretmiyor. Avustralya'da bulunan NewcastleÜniversitesi'nde yürütülen bir araştırmada, üç haftaboyunca her gün düzenli olarak bir bardak domates suyuiçenlerde, kanın pıhtılaşma oranının önemli ölçüdeazaldığı ortaya çıktı. Tüm bu faydaları bir yana, domatessuyu ayrıca birçok kanser türüne ve yaşlanmaya karşı dakoruma sağlıyor.

  Ünlü güzellerin sırrı doğada saklı
  Madonna, yüzünü çilek ve süt ile koruyor... Victoria Beckham ise deniz yosunundan vazgeçmiyor.

  Biri müzik tarihinin gelmiş geçmiş en büyük sesi Madonna, diğeri de ünlü futbolcu David Beckham'ın kendisi kadar medyatik güzel eşi Victoria... İşte dünyaca ünlü bu iki ismin güzellik sırları... 31 yaşındaki 3 çocuk annesi Victoria Beckham, vücuduna adeta tapıyor. Bu nedenle kendisine özel bakım uyguluyor. Ancak bu bakım sandığınız gibi pahalı değil. Victoria Beckham, kesinlikle kırmızı et yemiyor. Balık ve buharda pişmiş sebze yemeye yönelik bir beslenme alışkanlığı edinen Victoria Beckham, bunun yanısıra bol bol spor yapıyor.

  BALLI MASKE SÜRÜYOR
  Victoria'nın güzel cildinin sırrı ise bal ve yoğurt. Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı bal ile bir karışım hazırlayan Victoria, bu maskeyi sabahları yüzüne sürüyor. Ünlü güzelin diğer bir sırrı ise yosun. Victoria, yüzü için ise deniz yosunları esanslı krem kullanıyor.

  Her gün E vitamini alıyor ve yarım saat yürüyor

  Bu kadının 46 yaşında olduğuna kim inanır! Hala genç kız gibi görünen Madonna, formunu doğal ürünlerle beslenmesine borçlu. Aynı zamanda yoga yapan seksi yıldız, mutlaka her gün E vitamini alıyor ve bu vitamini içeren yiyecekleri tüketmeye özen gösteriyor. Ünlü şarkıcı ayrıca her sabah cildine, süt ve çilek ile hazırladığı maskeyi sürüyor. Bu arada Madonna formda kalmak için de hergün mutlaka yarım saat yürüyüş yapıyor.


  Kakao yağı selüliti ortadan kaldırıyor
  SELÜLİT bir dert... Özellikle modern çağın kadını, selülit yüzünden büyük sıkıntı çekiyor. Ne kadar doğal beslenilirse beslenilsin modern kadında mutlaka selülit çıkıyor. Bunun nedeni hiç kuşkusuz hareketsizlik. Bilim dünyası tarafından geliştirilen kremler ve ilaçlar da selülite çözüm olmuyor. Peki muhteşem bacaklar için ne yapmalı? Fransa'da yapılan bir araştırmada, kakao yağının kadınların bacaklarını muhteşem yaptığı ortaya çıktı. Fransız bilimadamlarına göre ise, vücudu haftada 1 kez kakao yağı ile ovmak cildin sıkılaşmasına ve selülitin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

  Hem yiyin,Hemde sürün
  Formsante dergisi ağustos sayısında tropik meyveleri yediğinizde ya da sürdüğünüzde sizin için neler yapabileceklerini anlatıyor...

  ANANAS: Çok sulu, etli ve lezzetli bir meyve olan ananas tam bir C vitamini deposu. Ayrıca ananastaki enzimler, yağ yakmayı da kolaylaştırıyor. Ananas özleriyle hazırlanan ürünler C vitaminiyle cilde ışıltı katıyor.

  AVOKADO: Avokado, çok özel bir meyve çünkü bu meyvenin yüzde 30’u yağ ve bu özelliğiyle en yağı çıkarılan meyve. Yağın özelliği bol enzim içermesi ve bu nedenle sindiriminin çok kolay olması. Bu meyvenin yağıyla hazırlanmış kremler de cildi erken yaşlanmadan koruyor.

  AŞK MEYVESİ: Bol miktarda A ve C vitamini demir, kalsiyum içeren aşk meyvesiyle hazırlanmış ürünler saçlarınızı beslemek için ideal.

  KİVİ: Tam bir C vitamini deposu olan kivi ayrıca potasyum, folik asit ve kalsiyum da içeriyor. Formülünde kivi özü olan kremler, cildinizin üst tabakasının yenilenmesini ve sağlıkla parlamasını sağlıyor.

  MANGO: Mango, sindirime yardımcı olan pek çok enzim ve vitamin içeriyor. Eğer fazla yerseniz sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Ama mangolu kremleri fazla kullanmanızda sakınca yok.

  HİNDİSTAN CEVİZİ: Yeniyor, içiliyor, kabuklarından eşya, liflerinden de iç bile yapılıyor. Yağı ise tam bir sağlık deposu. En önemli özelliğiyse anti-bakteriyel olması.

  PAPAYA: Papaya cildin ölü derilerden arınmasını kolaylaştırıyor, peeling etkisi yapıyor.

  KARAMBOLA (YILDIZ): Mükemmel bir potasyum kaynağı olan bu meyvenin sadece bir adedinde 207 mg. potasyum ve 29 mg. C vitamini bulunuyor.

  Kendi kremini kendin yap

  Piyasada satılan tropik meyvelerin bazılarını kullanarak, cildiniz için son derece pratik, çeşitli karışımlar ve maskeler hazırlayabilirsiniz. İşte sizin için birkaç reçete:

  Mango maskesi

  Malzemeler: 1 kase yoğurt, yarım mangonun suyu.

  Uygulama: Yoğurdu ve mango suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayın. Cildinizin yumuşak ve ipeksi bir hal aldığını fark edeceksiniz.

  Avokado yüz kremi

  Malzemeler: 1 çay kaşığı gliserin, yarım tatlı kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı avokado yağı, yarım çay kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi) 2 çorba kaşığı damıtılmış saf su.

  Uygulama: Tüm malzemeyi mikserde birkaç dakika karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra bir kavanozda, buzdolabında saklayın. Sabah-akşam nemlendirici olarak yüzünüze uygulayın.

  Hindistan cevizi kremi

  Malzemeler: 15 gr. hindistan cevizi yağı, 7.5 gr.vazelin, 15 gr. bal

  Uygulama: Tüm malzemeyi iyice birbirine karıştırın. Malzemelerin iyice karışması için, bu işlemi kabı sıcak suya oturtarak yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı, saklamak için kavanoza aktarın ve el kremi olarak ihtiyaç duyduğunuz zaman kullanın. 2. 2
  ZEYCANSU
  Emekli

  --->: Şifalı bitkiler yararları ve kullanış yöntemleri

  Reklam  Evinizde güzelleşin.!!

  Kendi toniğinizi kendiniz yapın... 1 çay bardağı suyun içine 2 damla lavanta esansı damlatın ve bir süre buzdolabında soğutun. Ardından bir tutam pamukla yüzünüze sürün. Cildinizdeki canlanmayı hemen fark edeceksiniz.

  * Gözlerinizi hafifletin! 2 çay kaşığı küçük doğranmış salatalığı, 1 çay kaşığı süttozu ile karıştırın ve göz çevrenize ve göz kapağınıza sürün. 10 dakika kadar bekleyip, yıkayın. Gözlerinizdeki ağırlığın uçup gittiğini hissedeceksiniz.

  Midedeki şişlikten kurtulmanın yolu
  Ağır kaçan yemeklerin sonunda yaşanan mide şikayetleri çoğu zaman oldukça tatsız anlar yaşatabiliyor. Midede ve karındaki şişlik hissinin sebebi yutulan hava veya hazmederken bağırsaklarda oluşan gazlar olduğunu belirten uzmanlar, ayrıca hızlı yemek, hareketsizlik, stres ve endişe ile mide veya bağırsaklardaki rahatsızlıkların buna neden olabileceğini söylüyor. Bu durumdan şikayetçi olanların, lahana, baklagiller, kola, limonata, kebap ve pastadan kaçınması gerektiğini belirten doktorlar, şu önerilerde bulunuyor: Antibakteriyel etkisi bulunun rezene veya anason tüketerek, bağırsakta bulunan fazla gazları temizlenmesini sağlarsınız. Papatya çayı ile mideyi dinlendirir ve rahatlatırsınız. Bol nane tüketerek, şişkinliğinizi alır, hazmınızı kolaylaştırır ve ayrıca gaz çıkarmanızı önlersiniz. En etkili yolu ise, rezene, nane, anason ve papatya karışımla çaylar tüketmektir.


  Prostata karşı bezelye
  ARAŞTIRMALARA göre, haftada 10 porsiyon domatesli bezelye yemeği yiyen bir erkeğin, yemeyene oranla prostat kanserine yakalanma riski yüzde 35 daha az. B vitamini ve protein deposu olan bezelye, kalp için de önemli etkiye sahip. Salatalığın da kalbi güçlendirdiği, ancak kabuğunun soyulmaması gerektiği belirtiliyor. Günde 2 bardak çay, 4 elma, 5 soğan, 7 portakal yerine geçiyor. Bu şekilde kalp dostu antioksidan madde alındığını belirten uzmanlar, özellikle çocukların haftada en az 6 bardak sütlü çay içmesini öneriyor. Yapılan 40 araştırma, havuç tüketimi arttıkça kanser riskinin azaldığını ortaya koydu. Eski çağlarda kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılan incir ise, modern tıp tarafından da kansere karşı koruyucu olarak öneriliyor. Her gün yenilen bir avuç fındık ise, kansere ve kırışıklıklara karşı koruyucu özelliğe sahip.


  Ayva mideyi güçlendiriyor
  BOL vitamin içeren ayvanın, çiğ yenilmesi tavsiye edilmiyor. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pişirildikten sonra yenmesi uygun görülüyor. Ayva, ishal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını ve basurun doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir.

  Yoğurdun mucizeleri
  HER mutfakta çokça var olan ve sık tüketilen yoğurtlar, güzellik konusunda da hanımlara oldukça yardımcı oluyor. Bu sefer yemeklerinizin yanında yemek için değil, sürmek için. 3 tatlı kaşığı yoğurdu ve 3 büyük çileği çırpın, püre haline getirin, yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Yoğurt cildinizi temizleyecek ve besleyecek, çilek ise cildinizin üzerindeki ölü tabakanın pul pul dökülmesine yardımcı olacaktır.
  Portakal-Yoğurt Maskesi Malzemeler: 1 çay kaşığı yoğurt, 1 orta boy portakalın suyu Bu karışımı çırpın ve parmaklarınızı karışımın içine batırın ve yumuşak hareketlerle yüzünüze sürün. Size serinlik ve rahatlık hissi uyandıracak. Beş dakika kadar cildinizde kalsın sonra yıkayın.


  Sinirliot şurubu kanı temziliyor
  TAZE sinirliot yapraklarıyla hazırlanan şurup kan temizleyici etkiye sahiptir ve her öğünden önce kullanılmalıdır. Yetişkinler 1 yemek kaşığı alırken, çocuklar yarım tatlı kaşığı alabilir. Sinirliot şurubu 2 ayrı reçeteye göre hazırlanabilir: 1- İki avuç dolusu iyice yıkanmış taze sinirliot yaprağı, kıyma makinesinden geçirilir. Bu yaprak lapası biraz su eklenerek sulandırılır. 250 gr çiçek balı ve 300 gr ham şeker eklenir. Çok düşük ısıda sürekli karıştırılarak kaynama derecesine geldiğinde ocaktan indirilir. Yaprak, bal ve ham şekerden oluşan ağdalı şurup, kavanozlara aktarılır ve buzdolabında saklanır. 2- Yıkanmış sinirliot yaprakları bir çömleğin veya cam kabın dibine bir kat dizilir ve üstüne bir kat ham toz şeker serpildikten sonra yine bir kat yaprak dizilir. Kap dolana kadar bu işlem sürdürülür. Kap dolduktan sonra, besinlerin korunmasında kullanılan ince plastik folyolarla, hava almayacak biçimde ağzı iyice örtülür ve bahçeye gömülür. Üstü toprakla örtülmeden önce, kap bir tahta parçasıyla koruma altına alınır. Toprağın altındaki değişmeyen ısıda sinirliot-şeker karışımı mayalanmaya başlar. 8 hafta sonra kap topraktan çıkarılır, oluşan şurup kısaca kaynatılır ve soğuduktan sonra şişelere aktarılır.


  Cildinize kivi tazeliği
  Bilmem kivi sever misiniz? Bu tropikal meyve birkaç yıl öncesine kadar sadece bazı manavlarda satılıyordu. Artık pazarlarda, marketlerde rahatça bulunuyor. Kivi çok özel bir meyve. Tüm meyvelerde olduğu gibi onun da içinde asitler ve birçoğundan fazla C vitamini var. Kivinin bir başka özelliği de sindiriminin çok kolay olması. Genelde yemekten hemen sonra meyve, mideyi şişirir ve yediklerimizin yağa dönüşmesini kolaylaştırır. Bu konuda istisna olan iki meyve vardır, biri çilek diğeri de bugün konumuz olan

  kivi. Asitler cildinizi yeniler: Meyve asitleri cildimizin yüzeyindeki ölü deri tabakasını hafifçe soyarlar. Yani "peeling" yaparlar. Böylece cildin rengi canlanır, yumuşar ve hafif lekeler, siyah noktalar azalır. Ölü deri atıldığı için cilt yenilenir, kolajen sentezi canlanır, içten dışa doğru dolgunluğu ve esnekliği artar. Meyve asitlerinde mikrop üremesi zordur. Tümünün anti bakteriyel özelliği vardır. Bu nedenle sivilcelere de çok iyi gelirler.

  Vitaminler besler:
  C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri kividir. C Vitamini ise kolajenin en iyi besinlerinden biridir. Ayrıca kivi, bir miktar B vitamini ve zengin minerallerle doludur. Örneğin kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi. Tümü de cildimize yararlıdır.

  Kivi maskeleri:
  Sizin için hazırlanması en basit olan maskelerden birkaç örnek vereceğim. Esasında harika kivi kremleri de yapılabilir ama onlar biraz daha fazla malzeme ve özen isterler. Aşağıdaki yöntemleri ise kolayca uygulayabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, ardından yüzünüzü ılık ve soğuk suyla dönüşümlü olarak çalkalayıp, yumuşak bir havluyla ovalamadan kurulayın. Sonra nemlendiricinizi sürün.

  Dilimlenmiş kivi halkaları:
  Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyun, sonra keskin bir bıçakla, mümkün olduğu kadar ince dilimlere ayırın. Ardından rahatça uzanıp, hatta bir de müzik eşliğinde bu halkaları yüzünüze yerleştirin. Cilt tipinize bağlı olarak 5-15 dakika kadar bu şekilde dinlenin.

  Kivi suyu ile kompres:
  Kiviyi önce presle veya blender ile sıvı hale getirin. Sonra steril bir sargı bezini hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze kompres yapın. Bu işlemi 10 dakika kadar sürdürebilirsiniz.

  Kivi suyu + kil
  Kivi suyuna bir miktar kil ilave edip, temiz ve küçük bir tahta kaşıkla krem kıvamına getirin. Bu karışımı maske şeklinde yüzünüze sürün. Sırt üstü uzanıp veya koltuğa yaslanıp 10 dakika dinlenin. Bu maske özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için çok yararlıdır.

  Her cilt özeldir:
  Herkesin cildinin kendine has özellikleri vardır. Örneğin vitamin ve mineralleri emebilme kapasitesi aynı değildir. Kalın ve yağlı ciltlerde emilim daha zordur ve ölü tabakalar daha fazladır. Bu nedenle daha güçlü ürünlere ihtiyaç duyarlar. Kişinin yaşı da önemlidir. Zamanla cildin emme gücü azalır. Dolayısıyla ya daha güçlü ürünler seçmek ya da kullanma sıklığını artırmak gerekir.

  Kalın ve yağlı cilt:
  Cildiniz kalın ve yağlı ise, kivi maskeleri sizin için idealdir. Cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır ve yağlanmayı dengeler. Mümkünse olgunlaşmamış kivi kullanmaya çalışın. Haftada iki kere 15 dakikalık maske uygulayabilirsiniz. Eğer sivilceleriniz varsa, killi maskeyi tercih edin.

  Yağlı ve ince ciltler:
  Bu tip ciltler kadınlara özgüdür. Erkeklerin cildi genelde daha yağlı ve kalındır. Ne yazık ki ince ciltler kolayca sarkabilir. Kivi maskesi bu tip cilt için çok uygundur. Bol miktarda C vitamini sayesinde kolajen sentezi artar ve cilt gerilir. Haftada 2 kez 5'er dakikalık maskeler sizin için yeterlidir.

  İnce ve kuru cilt:
  En hassas cilt tipidir. Şevkat ve bakıma ihtiyacı çoktur. Kivinin özellikle kabuk kısmındaki C vitamini bu tip ciltlerin yenilenmesine yardımcı olur. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Cildin tahriş olmaması için maskeyi 5 dakikadan fazla tutmayın.

  Normal Cilt:
  Kivi maskesi bu tip ciltleri daha da berraklaştırır ve rengini açar. Maske için önereceğim sıklık ve süre, haftada 2 kez, 10 dakikadır.

  Kivi maskesini uygularken...

  Kivi maskesini uygulamadan önce cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Mümkünse banyodan sonra yapın. Özellikle 25 yaşından sonra kivinin çok yararını görürsünüz. Malum bu yaştan itibaren cildin kendi kendini yenileme hızı azalmaya başlar. Kivi maskeleri ile hücreler yenilenir, gözenekler açılır, cildin rengi ve dolgunluğu gelişir, lekeleri hafifler, siyah noktalarla sivilceler azalır.
  Yorulmadan incelin
  LİSTEDEKİLERİ 3-4 yemek kaşığı aloe vera taşıyıcı yağı (30 ml) ile karıştırıp masajla vücudunuza yedirin.

  * 2 damla rezene aromatik yağı
  * 2 damla fenol yağı
  * 2 damla greyfrut yağı


  Çatlak oluşumunu gidermenin yolu

  ÇATLAKLARIN oluşması, kolejen elastin liflerinin zayıflaması sonucu meydana gelir. C vitamin kullanılması önerilir. Aşağıda verilenleri karıştırıp, çatlakların olduğu bölgeye sürün, iyi gelecektir.

  * 2 damla selvi aromatik yağı
  * 2 damla neroli yağı
  * 2 damla sandal ağacı yağı
  * 4 yemek kaşığı bergamot yağı


  Genel vücut bakımı vegüzellik için peeling kremi
  EVDE aromatik yağlarla kolaylıkla hem yüz ve hem de vücut için bakım ürünleri yapabilirsiniz. Selülit incelme ve vücut bakımı öncesi cildi hazırlamak için peeling kremi...

  * 1 bardak deniz tuzu
  * 2 yemek kaşığı badem yağı
  * 1 yemek kaşığı su
  * 3 damla lavanta aromatik yağı
  * 3 damla papatya aromatik yağı veya 3 damla biberiye (rezene) yağı. Peeling uygulamak için tercihen önce kuru bir fırça veya sert bir kese ile cildinizi ıslatmadan sadece aşağıdan yukarı doğru çok fazla zarar vermemeye çalışarak keseleyin. Peelingten sonra, sorunlu bölgeye aromatik yağlarla masaj yapın.


 3. 3
  ZEYCANSU
  Emekli
  Yaşlanmaya karşı yiyecekleriniz
  Yaşlanmayı domates ve elma ile durdurun

  Ünlü Anti-Aging uzmanı Dr. Nicolas Perricone, 'Kırışıklık Kürü' isimli kitabında yaşlanmayı durdurmak için mucize bilgiler veriyor. Perricone'ye göre, evde doğru besinler kullanıp kırışıklık kürü yapılabilir. Kırışıklığı ve yaşlanmayı önlemek için elma, ıspanak, domates, kavunu bol miktarda tüketmeli.

  Dr. Perricone'a göre; evde doğru besinler alınıp, kırışıklık kürü yapılabilir. Bunun için vücutta insülini artırmayan, domates, soğan, brokoli, ıspanak, tavuk, elma, kavun gibi besinler tüketilmelidir.

  Sağlıklı yaşam programı Anti-Aging konusunda yaptığı başarılı çalışmalarla tüm dünyada tanınan Dr. Nicholas Perricone, Prestij Yayınları'ndan çıkan 'Kırışıklık Kürü' adlı kitabında yaşlanmaya karşı örnek mönüler veriyor:
  Aşağıdaki mönüler, başlangıç yapmanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde tümüyle yeni bir yol yaratana kadar, her birkaç günde bir normal diyetinize yeni bir yiyecek ekleyerek başlayın.
  Her öğünde gerekli besin maddelerinin belli bir miktarını alacak şekilde diyetinizi dengeleyin. Örneğin proteini, kalvaltıda 20 gr, öğle yemeğinde 20 gr ve akşam yemeğinde 25 gr şeklinde bölebilirsiniz.

  Kahvaltı

  * Yumurta beyazı ve taze sebzeli omlet (Seçtiğiniz sebzeleri karıştırın ve zeytinyağında pişirin) ya da ızgara somon
  * Yanında portakal, kavun dilimleri ile bitki çayı
  * Taze elma ve kimyon ile birlikte yavaş pişmiş (hazır değil) yulaf ezmesi (Tazeliğini ve tadını kaybetmemesi için favori meyvelerinizi, pişme süresinin son birkaç dakikasında karıştı rın)
  * Bitki çayı
  * Izgara somon
  * Zeytinyağı ve sirke serpilmiş domates ve kırmızı (ya da diğer tatlı) soğan salatası
  * Küçük bir kase çay üzümü, çilek, ahududu gibi karışık küçük taneli meyve
  * Bitki çayı
  * Vanilyalı az yoğurt ile dilimlenmiş taze meyve (Birini seçin ya da küçük taneli meyveler, erik, şeftali ya da armudu karıştırın)
  * Yakut kırmızısı üzüm ile başlayın.

  Öğle yemeği

  * Dilimlenmiş domates, ince dilimlenmiş soğan ve siyah zeytin ile birlikte, taze ızgara ton balığı. Salatayı zeytinyağı, kırmızı üzüm sirkesi ve bir parça taze sarımsak ile soslayın. Yemeğin üstüne dilimlenmiş golden elması

  * Taze mercimek ve sebze çorbası (Hafif ateşte, az yağlı tavuk suyunda, sarımsak, ince doğranmış havuç, soğan, domates, bir çorba kaşığı zeytinyağı eklenerek pişirilmiş. Tuz, biber, taze maydanoz ve damak zevkinize uygun diğer otları katabilirsiniz) Siyah firenk üzümü yağı ve limon suyu ile soslanmış yeşilliklerle servis yapın.

  * Taze ıspanak salatası, ince dilimlenmiş tavuk ya da hindinin beyaz eti. Kırmızı biber, taze mantar ve taze soğan ekleyebilirsiniz. Salatanın üzerine ayıklanmış ayçiçeği çekirdeği serpin. Hardalla karıştırın.

  * Portakal ya da taze şeftali dilimleri ile birlikte servis yapılmış marul üstünde az yağlı süzme peynir

  Akşam yemeği

  * Beyaz etli tavuk ve taze sarımsak, soya sosu ve brokoli, zeytinyağı ile soslanmış elma

  * Rende havuç ile süslenmiş, zeytinyağı ve sirke karıştırılmış dilimlenmiş salatalık ve su teresi salatası

  * Hindi burger (ekmeksiz) Pişirmeden önce çekilmiş hindi ile az miktarda çok ince doğranmış soğan ve kırmızı biberi karıştırın.

  * Izgara sakız kabağı, patlıcan ve soğan dilimleri ile servis yapın.

  * Yemekten sonrası için taze çilek ve çay üzümünü karıştırın. Bu yemek, hem öğle hem de akşam için mükemmeldir.

  * Taze sarımsak ve taze çekilmiş biber ile çeşnilendirilmiş ızgara ton balığı

  * Buharda pişmiş, zeytinyağı ile karıştırılmış taze sebzeler (brokoli, karnabahar, kırmızı biber)

  * Ardından taze böğürtlen ve ahududu

  * Fırında pişmiş beyaz etli hindi

  * Sarımsak ve zeytinyağı ile sotelenmiş kara lahana

  * Tatlı olarak fırında pişmiş, ceviz ile doldurulmuş, tarçın serpilmiş elma

  * Hafif ateşte pişmiş domates ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile haşlanmış kuru fasulye (tuz eklemeden)

  * Taze sarımsak ve zeytinyağı ile birlikte sotelenmiş yeşillik ve dilimlenmiş soğan

  * Meyve olarak dilimlenmiş şeftali

  Ara öğünler

  * Hedefiniz günde 4-5 kez yemek olduğundan, sağlıklı yiyecekleri atıştırarak, küçük öğün ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  * Yarım fincan taze, tuzsuz kabuklu kuru yemiş

  * 1 elma, portakal ya da armut

  * 6 adet siyah ve yeşil zeytin ile kereviz dalları

  * Parmak şeklinde kesilerek sirke, soya sosu ve zeytinyağı ile karıştırılmış taze sebzeler

  * Şişte, sarımsak ile birlikte ızgara karidesi (6 adet kadar), soya sosuna batırın.  Bu güzelliği neye borçlu
  Dünyaca ünlü yıldızların güzellik sırlarını açıkladığı yazı dizimizde bugün Claudia Schiffer var. Barbie lakaplı Alman top modelin uyguladığı güzelleşme yöntemleri

  ***

  Barbie'nin önerisi

  'Barbie' lakaplı Claudia Schiffer, kadınlara; kabak, elma, maydanoz, havuç ve kereviz suyu karışımından günde 1 kez içerek form tutmalarını tavsiye ediyor.

  Manken denilince akla ilk gelen isimlerden biri, Claudia Schiffer... Sarı saçları, uzun bacakları ve mavi gözleri ile Barbie Bebekler'i hatırlatan Alman model, formu ve güzelliği ile yıllara meydan okuyor. 2 çocuk annesi Claudia, güzelliğini mutlu ailesine ve çocuklarına bağlıyor. Kadınların kendilerine güven ve saygı duymadıkları takdirde ne yaparlarsa yapsın çirkin görüneceğini savunan güzel yıldız, "Mutlu olun ve daima güzel kalın" felsefesini benimsiyor.

  'Sigara içmeyin'
  Hamilelik döneminin en güzel zamanları olduğuna inanan Schiffer, bu dönemde alkolü bırakmış, bu da güzelliği ve formu için yararlı olmuş. Alkolün kadınları çirkinleştirdiğini düşünen seksi model, çocuklarını kucakladıktan sadece 2 hafta sonra, eski formuna kavuşmuş. Hamilelik sonrasında kilo vermenin riskli olduğunu düşünen Claudia'nın bu dönemde zayıflamasını en kolaylaştıran şey, sigara içmemesi olmuş.

  'Spor yapmaya çalışın'
  Kadınların formda kalmaları için sporu tavsiye eden seksi yıldız, vakit bulamayan kadınlara ise, "Asansörü unutun, arabanızı bırakın, çocuklarınızın peşinden ayrılmayın" gibi şeyler öneriyor. Saçlarının rengiyle oynamayan Schiffer, bu konuda oldukça takıntılı. Sarı saçın her zaman çekici olduğunu düşünen seksi mankene göre; sarışınlar, ne yaparlarsa yapsın yakışıyor. Güzel yıldız, sarışın bayanları makyaj konusunda uyarıyor, "Canlı tonlarda makyaj yaparken ruj yerine parlatıcı sürsün. Göz makyajı ile çok koyu renk ruj, sarışınları solgun gösterir" diyor.

  Cilt temizliği...

  CİLDİN, kadının güzelliğini gösteren en büyük anahtar olduğunu savunan Claudia Schiffer, pürüzsüz bir cilt için kozmetiklerden çok iyi bir cilt temizliğinin önemini savunuyor. Yatmadan makyajını çıkartan seksi manken, yüz maskesi yapmıyor. Cilt temizliği için doğal ürünler kullanan Claudia, iş nemlendiriciye geldiğinde, içerisinde jojoba esansı olan kaliteli kozmetik ürünlerinden vazgeçmiyor.

  Pirinç suyu ile beyazlık
  Hassas olduğu için cildenin temizliğini badem yağı ile yapan seksi yıldız, ilginç bir yöntemle cildini beyazlatıyor. Pirinci haşlandığı suyu soğuduktan sonra yüzüne süren ve kuruduktan sonra silen Claudia, böylece cildini sıkılaştırıyor. Musluk suyu ile cildini yıkamayan Schiffer, bunun için ya yağmur ya da arı suyu tercih ediyor. Melisa bitkisinin mucizesinden faydalanan güzel yıldız, melisayı demlendirip, ya kompres ya da buğu banyosu olarak uyguluyor. Bu yöntem, güzel yıldızın cildinin tazelenmesini ve yaşlanmamasını sağlıyor.

  Mucize içecek!

  CLAUDIA'nın vazgeçilmezi, sebze, meyve ve su. Sabah meyve, çay veya portakal suyu, öğlen tavuk göğüs, yumurta ve salata yiyen Schiffer, öğleden sonra ise domates suyu, üzüm ve bitki çayıyla besleniyor. Akşamları, salata ve sebze yemeği yiyor. Güzel yıldız, hamilelikten sonra kilo verirken ise, öğlene kadar meyve yemiş. Öğlen salata tüketen Claudia, akşam balık ya da tavuk yiyor. Öğün arasında ballı çay içen Claudia'nın formunun sırrı, "Mucize içecek" dediği bir karışım. Kabak, elma, maydanoz, havuç ve kerevizi karıştıran yıldız, bu içecekten günde 1 defa içerek formunu, cildini ve sağlığını koruyor.


  Cildine ballı maske
  Güzelliğinin en önemli anahtarı dişleri olan Catherine, bunu çileğe borçlu. Ezilmiş çileklerle dişlerini haftada bir ovan Jones, bu sayede dişlerini beyazlatıyor. Çileği sütle karıştırıp bu maskeyi cildine süren ve kurur kurumaz çıkartan Catherine Jones, bu sayede kırışıklıklarını azaltıyor, cildini sıkılaştırıyor. Seksi yıldız, saçlarına Hint yağı sürerek onları canlı ve parlak tutuyor. 1 fincan balla yarım fincan tuzu karıştıran güzel yıldız, bu karışımı haftada bir yüzüne sürerek, hem peeling yapıyor hem de cildini canlı tutuyor. Fesleğeni yemeklerinde de kullanan Catherine, fesleğeni badem yağında birkaç gün bekleterek bir losyon elde ediyor. Bu losyonla yüzüne ve boynuna masaj yapan Jones, cildinin lekelenmesini ve sivilceyi önlüyor.


  Kırışıklık önleyici yiyecekler
  TAZE yiyeceklerin tercih edilmesini, konservelerden ve kurutulmuş meyvelerden kaçınılmasını öneren Dr. Perricone, kırışık önleyici yiyeceklerin kiraz, vişne, greyfurt, armut, erik, şeftali ve portakal olduğunu belirtiyor.


  Cildinizi limonla güzelleştirin
  Limon, güzelliğine düşkün olan kadınların özellikle tüketmesi gereken sebzeler arasında yer almalı. Cildiniz için canlandırıcı bir etki yapan limonu ayrıca peeling, temizleme losyonu ve yüz maskesi yapımında da kullanabilirsiniz.

  CİLDİNİZ İÇİN SERİNLETİCİ VE CANLANDIRICI BİR ETKİ YAPAR
  Altı adet limonu, kabukları ile birlikte halka şeklinde dilimleyin. Derin bir kaba soğuk su doldurun ve içine dilimlediğiniz limonları atın. Limonların kabukları yumuşayana kadar en az bir-iki saat bekletin. Süre tamamlandıktan sonra limonları elinizle sıkın ve banyo suyunun içine limonları ve hazırlanan suyu ilave edin. Eğer limonların suda bekletilme süresi sizin için çok uzun ise, o zaman limonların suyunu sıkın ve limonlarla birlikte banyo suyuna katın. Hazırladığınız limon banyosunun içinde 20 dakika kalmanız yeterli olacaktır. Bu özel banyo için kan dolaşımınızı hızlandırırken, iç açıcı limon kokusu da güne dinamik başlamanıza yardımcı olacaktır.

  CİLT İÇİN LİMON PEELİNGİ
  Limonun içerdiği asitler cilde aynı zamanda peeling görevi yapabilir. Dirsek, diz ve tabanlarda oluşan sert derileri size şimdi verecek olduğumuz limon reçetesi ile yumuşatarak, pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı limon suyu ile iki çorba kaşığı balı kısık ateşte hafifçe ısıtın. Ocaktan alındıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra kuruyan ve çatlayan cildin üstüne sürün. 20 dakika beklettikten sonra peeling yaptığınız bölgeyi su ile temizleyin. Son olarak temizlediğiniz bu bölgeyi limon kabuklarıyla ovalıyın. Bu işlem sonunda derinizin taze görünüşü sizi bile şaşırtacaktır.

  LİMONLU YÜZ TEMİZLE LOSYONU
  Limon yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir. Çünkü limonun sıkılaştırıcı bir etkisi vardır. Tarifini verdiğimiz yüz losyonu, yüzdeki siyah nokta ve sivilcelere karşı en ideal losyondur. Bunun için 30 ml. limon suyunu 30 gr. bal ve 200 ml. damıtılmış suyla karıştırın ve bu karışımı bir cam şişesinin içine koyun. Hazırladığınız bu losyonu sabahları ve akşamları, bir pamuğa damlatarak yüzünüze sürün. Böylece hem temiz hem de canlı bir cilde sahip olacaksınız.
  Ancak yüzünüze bu karışı sürdükten sonra en az iki saat güneşe çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde lekeler oluşur.

  LİMONLA DEĞİŞİK YÜZ MASKELERİ
  Az yağlı yoğurda 5 damla limon suyu katın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu maskeyi sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın.
  Avokado”nun yarısını püre haline getirin, içine bir çay kaşığı limon suyu katın ve bir yumurta akını iyice çırptıktan sonra ekleyin. Cildiniz kuru ise birkaç damla badem yağı da koyun. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra su ile temizleyin.
  100 gr. yulaf ezmesi, 1 limon suyu ve bir yumurta akını karıştırdıktan sonra ortaya çıkan karışımı, maske halinde yüzünüze yayın. 10 dakika bekleyin. Bu maske cildinizi gerginleştirecektir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi