Pekmezin faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Pekmezin faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Pekmezin faydaları

  Reklam  Pekmezin faydaları

  Forum Alev
  Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.
  Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur. Ve insülün kullanımı ile glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Pekmezin faydaları

  Reklam  Sağlıklı insanlara faydası çok olan pekmez önemli bir enerji kaynağı olmaktadır.Pekmezin çeşitleri arasında üzüm keçiboynuzu dut bulunmaktadır.En çok üzüm pekmezi tüketilmektedir.Kışa yalarında bol tüketilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi