İsimleri çok tuhaf ama şifaları saymakla bitmiyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden İsimleri çok tuhaf ama şifaları saymakla bitmiyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Caney
  Üye
  Reklam

  İsimleri çok tuhaf ama şifaları saymakla bitmiyor

  Reklam  İsimleri çok tuhaf ama şifaları saymakla bitmiyor

  Forum Alev  Tavşan Memesi, Dulavrat Otu, Kısa Mahmut, Geyik Dili, Unutma Beni çiçeği, Fare Kulağı, Hava Cıva, Öküz Gözü... Saydığımız isimlerin hepsi 'şifalı bitkiler" listesinde. Yüzyıllardır hastalıklara şifa olan bitkiler ilginç isimleriyle de akılda kalıyor.
  Bizlere şifaları kadar isimleri ile de ilginç gelen bazı bitkiler ve özellikleri şöyle:
  Adam Otu: Mavimsi-mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir. Ağrı kesici ve yatıştırıcı etkileri bulunur.
  Ayı Üzümü: Fundagillerden, küçük taneler halinde kırmızı renkli yemişleri bulunan ve tüylü bitki, 1-3 metre yüksekliğindedir. Çiçekleri pembe salkımlar halindeki Ayı Üzümünün, ishal kesici, idrar yollarını temizleyici etkileri vardır.
  Abdestbozan Otu: Gülgillerden, siyah ve yeşil boya çıkartılan bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetreye ulaşır. Mide rahatsızlıklarında kullanılır.
  Baldırı Kara: Eğreltiotugillerden, nemli yerlerde yetişen bitkinin yaprakları at yelesini andırır. Grip ve soğuk algınlığında rahatlatıcıdır.
  Danabağırtan: Kışın yapraklarını dökmeyen, 50 santimetre boyunda, Mart-Eylül aylarında yeşilimsi beyaz çiçekler açan bir ottur. Bazı hayvan hastalıklarında, hayvanın derisi altına yerleştirilerek kullanılır.
  Darifülfül: 4-6 santimetre koni biçiminde, açık esmer renkli, yakıcı ve keskin lezzetli olan meyveleri taze veya kurutulmuş halde baharat veya ilaç olarak kullanılır.
  Dövülmüş Avrat Otu: Bahar aylarında yeşilimsi çiçekler açan, kırmızı meyvelere sahip bir bitkidir. Kök ve gövdesi taze olarak veya yıkanıp kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılır. Müshil, kusturucu ve idrar söktürücü olarak bilinir. Taze bitkinin kullanımı tehlikelidir.
  Dul Avrat Otu: 1 metre boyunda, büyük yapraklı bir bitkidir. Yapraklarından yapılan ilaçlar, romatizma ve nikris ağrılarını gidermede yardımcı olur.
  Ebu Cehil Karpuzu: Elma iriliğinde meyvesi bulunur. Zehirlidir ve 2 gramdan fazlası öldürebilir. Romatizma ağrılarını dindirir, kaşıntıları giderir.
  Farekulağı: Çuhaçiçeğigillerden, tohumları kuşyemi olarak kullanılan bitkilerin cins ismidir. Güzel kokan çiçekli bitki, beyazımtırak erguvan rengindedir.
  Geyikdili: 20-30 santimetre boylarında, otsu bir bitkidir. Çiçeksizdir. Kökleriyle yapraklarının idrar söktürücü, hafif ishal giderici ve yara iyileştirici etkileri vardır.
  Güzelavrat Otu: 180 santimetre boyundadır ve birkaç sene yaşayabilir. Meyveleri yuvarlak ve siyahtır. İçeriğindeki atropin zehirlidir. Kalbi yavaşlatan, tansiyonu yükselten etkisi vardır.
  Hüsnü Yusuf: 60 santimetre boyunda kırmızı çiçekli bir bitkidir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde hanımlar bu bitkiden hazırlanan merhemleri renk vermesi için özellikle yüzlerinde kullanırdı.
  Kadın Tuzluğu: 2 metre boyunda, Mayıs- Haziran ayları arasında parlak sarı renkli, güzel kokulu çiçekler açan dikenli bir çalıdır. Ateş düşürücü, arpacıklarda ise pansuman yapıcı olarak kullanılır.
  Kısa Mahmut: 10-50 santimetre boyunda, yaz aylarında türüne göre değişik renkli çiçekler açan bir bitkidir. Acı lezzetiyle mideyi uyararak, iştah açar.
  Köpek Dili: 20-90 santimetre uzunluğunda, ilkbahar sonunda kırmızı çiçekler açan bir ottur. Mikrop öldürücü özelliğiyle basit yaralar üzerine taze yapraklarıyla kompres yapılır.
  Sinirliot: 20-30 santimetre yüksekliğinde, sulak yerleri sever. Taze yaprakları kanamaları durdurmada kullanılır.
  Şeytanotu: 3 metreye kadar yükselebilen, sarı çiçekleri olan otsu bir bitkidir. İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve sindirim sistemi gazlarını gidericidir.
  Tavşan Memesi: Maki ormanlarında bulunan, kışın yapraklarını dökmeyen, 1 metre boyunda, nohut kadar kırmızı renkli meyveli ve çiçekler açan bir ağaççıktır. Acı lezzetiyle iştah açıcı, ayrıca idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür.
  Unutmabeni Çiçeği: Ballı baba familyasından, küçük yapraklı bir kır bitkisidir. Buna Aşkotu ve Güveyotu da denilir. Çiçekleri sinirlilik hali, yarım baş ağrısı ve adet düzensizliklerinin tedavisinde yardımcıdır.

 2. 2
  P.Alemdar
  Üye

  --->: İsimleri çok tuhaf ama şifaları saymakla bitmiyor

  Reklam  hmmmm gercekten ise yariyorlarmis+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi