Kekik Otu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Kekik Otu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kekik Otu

  Reklam  Kekik Otu

  Forum Alev
  KEKİK:
  kekik otu yapısında bulunan minerallerinden dolayı birçok sağlık probleminin çözümünde etkilidir. Baharat özelliğiyle de yemeklerde kullanılan kekik otu; kolesterol düşürülmesinden, sara krizini önlemeye ve ağrıların tedavisine kadar bir çok faydası mevcut.Halk arasında "tahtacı otu", "güvey otu" ve "pervane otu" olarak adlandırılan kekiğin; kolesterolü düşürdüğü, sara krizini önlediği, mide, karın ve başağrılarında etkili olduğu, ani spazmları çözdüğü ve ergenlik sivilcelerinin tedavisinde etkin rol oynadığı uzmanlarca belirtyimişti. Uzmanlar, kekik otunun ve kekik otundan yapılan çay ve yağların dikkatli ve ölçülü kullanılması halinde, birçok sağlık problemini kendiliğinden çözüldüğünü belirtmitir.


  KEKİK ÇAYI: Kekik çayı sindirim sistemi üzerinde son derece etkilidir. Sindirimi kolaylaştırma, mide rahatsızlıklarına iyi gelme, iştah açma özelliğiyle öne çıkan kekik çayı, ayrıca adet kanamalarını dengeler, kramplı adet ağrılarına iyi gelir, organizmayı güçlendirir ve ergenlik sivilcelerini engeller.

  KEKİK YAĞI: Sızma zeytinyağı ile birlikte kullanılan kekik yağı, ağrının olduğu bölgeye masajla birlikte uygulanırsa acıyı dindirir ve ağrının yayılmasını engeller.

  KEKİK SUYU: Bağırsaklardaki parazitlerin düşmesini sağlar. Yatıştırıcı özelliği vardır. Spazm çözücüdür, organizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Mide için son derece faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Böbrek ve kum taşlarında iyi sonuç verir. Ağız, diş ve boğaz iltihaplarında gargara yapılırsa iyileştirici etki sağlar. Sara krizini önler. Vücuttaki fazla yağların yakımında etkilidir. Mide, karın ve baş ağrılarında etkilidir.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Kekik Otu

  Reklam  Bağırsak parazitlerini gidermektedir.Aynı zamanda tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.Fakat hiper tansiyonu olanların dikkatle tüketmeleri gerekir.Gazların giderilmesi sindirim sisteminin çalışmasını sağlamaktadır. 3. 3
  niluferseral
  Yeni Üye
  Özellikle saf kekik yağı, hem koku olarak hem de etki itibari ile çok kuvvetlidir. Bedeninize uygun miktarlarda seyrelterek uygulamak en doğru kullanım şeklidir...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi