Oğul Otu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Oğul Otu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Oğul Otu

  Reklam



  Oğul Otu

  Forum Alev

  Halk dilinde limon nanesi, melisa otu, kovan otu olarak da bilinen oğul otu, yaprakları oval, saplı ve kenarları dişlidir.
  Limonu andıran, iç açıcı bir kokusu vardır. Kokulu olmayan türler, tedavi amaçlı kullanılmaz. Bitkinin Ana yurdu Akdeniz Bölgesi'dir, ancak Avrupada da, tedavi amaçlı kullanılmak üzere yetiştirilir.

  Oğul Otunun İçerdiği Maddeler:

  Citral içerikli uçucu yağ,
  Citronellal,
  Linalool,
  14 mineraller,
  acı madde ve tanen içerir.

  Saklama Şekli

  Yapraklar çiçeklenmeden önce toplanır.

  Çünki, kendine özgü limon kokusunun önemli bölümünü çiçeklenmeden sonra yitirir. Gölgede kurutulur ve ince ince kıyılarak saklanır. Oğul otu yaprağının başlıca özelliği yatıştırıcı etkisidir.

  Oğul Otunun Faydaları:

  Oğulotu, öncelikle uykuya dalma zorluklarında, huzursuzluk ve sinirlilik hallerinde, işlevsel kalp rahatsızlıklarında kullanılabilir. Aynı doğrultuda, sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da faydalıdır.

  Hazırlanışı:

  Uykusuzluğa karşı hazırlanan çay, balla tatlandırılır ve yatmadan önce, sıcak içilir.

  Bitki çayının, soğuk algınlığına ve gribe karşı önlem olarakta kullanılabilir. Çünki oğul otu, organizmayı dengeler ve savunma gücünü artırır.

  Oğul otu ayrıca, mikrobik hastalıklara karşı da kullanılır.

  2 ya da 3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış oğulotu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Bitki kesinlikle kaynatılmamalıdır! İsterseniz bal ile tatlandırarak, günde 3 ya da 4 bardak çay gibi içebilirsiniz.

  Şeker hastalığınız varsa, tatlandırmadan içmelisiniz.

  Yan etkileri:

  Oğul otunun bilinen bir yan etkisine henüz rastlanmamış.




 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Oğul Otu

  Reklam



  En çok kalp hastaları kullanmaktadır.Bu bitkinin çayı basit şekilde hazırlanarak içilmektedir..Sinirlerin yatışmasında ve kalp çarpıntılarında iyi gelmektedir.Sindirim sitemini rahatlatan etkisi de bulunmaktadır.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi