Simülasyon Ve Biyomekanik

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Simülasyon Ve Biyomekanik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Simülasyon Ve Biyomekanik

  Reklam  Simülasyon Ve Biyomekanik

  Forum Alev
  Simülasyon Ve Biyomekanik
  Yrd. Doç. Dr Semseddin Seçilmis

  Çok gelismis ve bilgisayar destekli oyuncaklarin, çocuklari hatta büyükleri dahi büyüledigi bir oyun yerine girdiginizde, önünüze konulan ve sizi mesgul eden öyle enteresan hadiselerle karsilasirsiniz ki, bunlarin gerçek mi, yoksa bir bilgisayar monitöründen canlandirilan bir model simülasyonu mu oldugunu ayirt etmede zorluk çekersiniz.

  Böyle bir oyun yerinde kendinizi bazen bir uçak kabininde yildizlar arasinda dolasirken bulur, bazen de yüreginizi hoplatan kazalar yasarsiniz.

  Iste bilgisayarlar, bizi bir yandan böylesine büyülü ve erisemedigimiz yerlerde dolastirirken, bir yandan da günlük hayatimizi paylastigimiz etrafimizdaki modellenebilen çesitli hadiselerin örneklerini tekrar tekrar incelememize imkan vermektedir. Mesela, bir hastane acil servisinin günlük veya haftalik hasta trafiginin modeli bazi istatistiki dagilislara bagli olarak simule edilip, doktor veya yatak sayisinin ayarlanmasina yardimci olunabildigi gibi, bir benzin istasyonundaki servis zamanlarinin koordine edilmesi de bu yolla mümkün olabilmektedir.

  Bütün bu kolayliklar, matematik modelleri kurulabilen etrafimizdaki hadiselerin bilgisayar destekli olarak defalarca tekrarlanmasi seklinde tarif edilen simülasyon (benzetim) tekniklerine dayanmaktadir. O halde simülasyonu çesitli parametrelere bagli model tabanli ve bilgisayar destekli davranis türü meydana getirme islemi olarak tarif edebiliriz. Buna göre, bir modelin simülasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta, modelin çok iyi kurulmasi ve parametrelerinin saglikli tahmin edilmesidir. Aksi halde, yanlis kurulan bir model ile yapilacak bir simülasyon, sonuçlan itibariyla gerçek yapiyi temsil etmekten uzak kalacaktir.

  Iste, simülasyon teknikleri sayesinde, ancak çok büyük maliyetlerle denenmesi mümkün olan uzay yolculuklari ve nükleer denemeler gibi gerçek hadiseler, bilgisayar vasitasiyla çok ucuz olarak monitörlerde canlandirilmakta ve uygulayicilara yüzlerce alternatif arasindan seçme imkani saglamaktadir. Bu alandaki çalismalar çok genis bir yelpazeye yayilmistir. Mesela bir ülkenin parametreleri ile modellenebilen makroekonomik yapisi, farkli seviyelerdeki girdilerle tekrar tekrar simule edilerek davranislar üretilmekte ve üst yöneticilere ekonomiyi nasil yönlendirebilecekleri konusunda karsilastirma imkânlari saglamaktadir.

  Simülasyon tekniklerinin uygulama alanlarindan biri de, biyomekanik’tir. Bilgisayar, matematik ve biyoloji destekli yapilan bu çalismalar, bitkilerin ömürleri boyunca geçirdikleri safhalarin monitör yardimiyla defalarca incelenmesine imkân saglamistir. Bu sahadaki çalismalar, 1968’lerde Lindenmayer’in bir hücreyi modellemesiyle baslamis ve daha sonra bitkilerin büyümelerine uygulanmistir. Lindenmayer’in çalismalarinda, modellenen bir bitkinin büyümesi, zaman faktörüne bagli olarak degistirilen parametrelerle simule edilmis ve simülasyon süresince bitkinin hayat safhalarini ekranda görüntülemek mümkün olmustur.

  Bu çalismalari temel alan Biyomekanik alanindaki gayretler, büyük islem hizina sahip bilgisayarlar ile simülasyona yeni uygulamalar kazandirmistir. Mesela, saniyede 3 milyon islem hizina sahip bir süper bilgisayar resimdeki zambak görüntüsü için 3 saatini harcamistir. Bu zaman süresi içinde, zambagin zamana bagli olarak gelisen fiziki büyüklükleri, geometrik yapisi da dikkate alinarak artirilmis, önce gövde daha sonra taç yapraklar olusturulmus ve en sonra da bir baska programla çiçege iç boyut kazandirilmistir.

  Matematigin yeni bir dali haline gelen biyomekanik uygulamalari ile bitkilerin bir mevsimlik veya yillar süren hayat serüvenlerini birkaç dakika ya da birkaç saatlik bir zaman dilimi içinde inceleme imkani dogmustur. Mesela, Resim-2’deki 500 yillik mese agacinin hayati, Przemyslaw Prusinkiewicz tarafindan birkaç dakika içinde simule edilmis ve bu görüntü ortaya çikmistir.

  Konuyla ilgili diger bir örnek de, 1990 yilinda Fowler, Fuller, Hanan ve Snider tarafindan simule edilen Resim-3’teki ayçiçegi bitkisidir. Prusinkiewicz ve Fowler tarafindan çok canli simule edilen elma agaci çiçekleri ise, Resim-4’ te görülmektedir.

  Bütün bunlardan anlasiliyor ki, modelleme destekli simülasyon teknikleri, Biyomekanik alaninda da basari ile uygulanarak, tabiattaki hayat akisini -olaganüstü hadiseler disinda- çok kisa bir süre içinde takip imkani saglamakta ve bilgisayarlarin ekranlarini laboratuar haline getirmektedir. Bu sayede, parametreleri tanimlanan bitki modellerinin, kendi tabiatlari içinde nasil davranis gösterecekleri gözlenmektedir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Simülasyon Ve Biyomekanik

  Reklam  Bitkilerin her zaman insanlar ve doğanın bir parçası olması onlarsız bir yaşamın olamayacağı bilinmektedir.Ağaçlar ve bitkilerin hayatımıza olan etkileri çok fazla olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi