Alternatif Bitki:Bambu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Alternatif Bitki:Bambu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Alternatif Bitki:Bambu

  Reklam  Alternatif Bitki:Bambu

  Forum Alev
  Alternatif Bitki:Bambu
  Ziya AYDIN

  2000’li yillarin hem ekonomik hem de her alanda rahatlikla kullanilabilen gelecegin bitkisi bambu, Poaceae familyasinin Bambusoideae alt familyasindan uzun, agacimsi otlarin ortak adidir. Avrupalilarin “geri kalmis insanlar” adini taktiklari Asya’nin yerlileri bu çok yönlü bitkiye “agaçlasan ot” adini veriyorlar. Tropik ve subtropik bölgelerden iliman iklim kusagina kadar yayilmis olan bambularin sayica ve tür zenginligi açisindan en bol bulundugu yerler Asya’nin güneydogusu ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanustaki adalardir. Deniz seviyesinden baslayarak 5000 metreye (And daglari) kadar rastlanir. Güney Avrupa iklimine de uyum gösterir.

  Bitkinin, içinde hava boslugu bulunan odunsu gövdeleri (saplari), kalin bir toprakalti gövdesinden (rizom) çikan dallanmis demetler halinde büyür. Bu saplar genellikle topragin üstünde yayilip geliserek, yogun bir örtü olusturur. Saplarin uzunlugu 10-15 cm’den baslayip 40 metrenin üstüne kadar çikabilir. Bambularin gövdeleri kabarik dügümlüdür. Her dügümde digerine uzanan bir kin vardir. Seritsi yapraklari saplidir ve dallardan çikar. Her ne kadar bati dünyasi bu harika bitkiyi yeni taniyip, gelecegin bitkisi diyorsa da bu, Asyalilar için hiç de yeni olmayip, onlar için yüzyillardir degerini koruyan essiz bir nimettir.

  Hafif, esnek ve dayanikli oldugu için mobilya ve ev esyalarinin, balik oltasinin yapiminda, ayrica yapi malzemesi ve bitki destegi olarak çok kullanilan bambular, süs bitkisi olarak ve toprak kaymalarini önlemek için de yetistirilmekle beraber gida sanayii, saglik alani, kimya sanayii, ilaç sanayii, insaat sektörü ve mühendislik alanlarinda da önemli yararlar saglamaktadir. Özellikle mikroplari, bakterileri yok edici, ates düsürücü ve astimi hafifletici ve giderici ilaçlarin yapiminda kullanilan kimyevî bilesikler bunlardan temin ediliyor. Ev, mabet, köprü, tekne diregi ve birçok yapi iskeletlerinde kullanilan bambu, bu çok yönlülügü ve dayanikliligini saplarin iç kismindaki lif demetlerinin birbirlerine paralel ve estetik bir sekilde yerlestirilerek, kendisine stabil olma özelliginin bahsedilmesine borçludur. O derece stabil bir sekilde teskil edilmis ki, bu lif demetleri neredeyse büyük bir beton direginin tasidigi agirligin iki kati bir agirlik tasiyabilir. Bundan dolayidir ki, özellikle Asya’da en çok ev ve köprü yapiminda kullanilmaktadir.

  Bambu bitkisi, malzeme bilimi ile ugrasanlar için ideal bir örnek teskil etmektedir. Bilhassa son yilarda üzerinde büyük arastirmalar yapilan kompozit malzemeler sinifina girmektedir. Kompozit malzemelerdeki ana prensip olan hafiflik ve dayanikliligin birlestirilmesi esasi bambuda mükemmel bir sekilde sergilenmistir. Bambunun içinin boru seklinde bos olmasi kullanilan malzemeyi iyice hafiflestirmis, buna karsilik ideal bir dis yariçap/iç yariçap orani seçilerek mukavemetinin de, kullanilan malzeme miktarina göre en ideal seviyede olmasi saglanmistir. Malzemenin esnek olmasi, darbeler karsisinda enerji depolayabilmesine ve kolay kolay kirilmamasina yol açmaktadir.

  Yillardir arastirmalarda bulunan ve bu bitkiyi “zevkli ve hikmetli” diye nitelendiren Dr. Wolfgang Volkrodt, bunun dayanikliligindan ve hafifliginden istifade ederek, üç tekerlekli otomobil imal eder. Iskelet çatisi tamamen bambu saplarindan olusan bu küçük otomobilin alt kenarlari sert ve kalin lastik levhalarla ve üst kismi da polietilen maddesinden üretilen seffaf pencerelerle kaplanmistir. Otomobile binmek için önde kama seklindeki kapagi kaldirmak yeterlidir. Hareket ve dümen tertibati da gayet hafif ve kolaydir. Elektrikle isleyen ve bu yüzden çevre kirliligi meydana getirmeyen bu otomobilin motoru arka taraftadir. Sürücü mahallinin sol tarafina monte edilen kol tertibati ile sevk edilmekte, hiz artirilip, düsürülmekte ve frenlenebilmektedir. Hafifligi, dayanikliligi ve küçüklügü yönüyle sehir içi trafiginde tercih edilebilecegini söyleyen Dr. Volkrodt, diger araçlardan çok daha ucuz oldugunu belirtiyor.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Alternatif Bitki:Bambu

  Reklam  Çevre dostu olan bu ağaçların ekimleri son yıllarda artmış durumdadır.Bu ağaçların bataklıkları kurutması ve havayı temizlemesi şehir hayatında mutlaka her yere dikilmesini gerektirmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi