Sindirim Aksaklıklarına İyi Gelen Bitkiler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Sindirim Aksaklıklarına İyi Gelen Bitkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Sindirim Aksaklıklarına İyi Gelen Bitkiler

  Reklam  Sindirim Aksaklıklarına İyi Gelen Bitkiler

  Forum Alev
  Sindirim aksaklıklarına iyi gelen bitkiler

  Sindirim aksaklıkları olarak tanımlanan belirtilerin büyük çoğunluğu, ölçüsüzce yemek alışkanlığından kaynaklanır. Sindirim aksaklıklarında genellikle ağrı, şişkinlik, mide yanması ve benzeri belirtiler görülür. Bu belirtilerin nedenleri genelde dört guruba ayrılabilir.
  Zamansız yemek

  Bedensel işlevler belirli ritimler tarafından belirlenir; mide ve tüm sindirim sistemi de bu konuda bir ayrıcalığa sahip değildir. Zamansız beslenmeyle bu ritmin bozulması durumunda, sindirim aksaklıkları oluşur. Örneğin, vardiyalı çalışan kişilerde bu tür rahatsızlıklar sıklıkla görülür.

  Ölçüsüz ve hızlı yemek

  Mideye çok fazla besin girdiğinde (bir kerede veya gün boyunca), kapasitesinin üstünde yüklenmiş olur ve görevini tam olarak yapamaz. Bu yüklenme ayrıca, tüm sistemi etkileyebilecek mide problemlerinin oluşmasına yol açabilir. Genellikle beden yağlarında artma görülür. Besinler çok az çiğnenerek kısa sürede yutulduğunda da problemler oluşur. Besinler tam olarak sindirilemez ve sistemi sindirilmemiş biçimde terk ederler.

  Yanlış beslenme

  Ortaya çıkan belirtiler yeterince açık olmasa bile, pek çok kişinin, belirli besinlere karşı alerjiye yatkınlıkları vardır. Problem oluşturabilecek tüm besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu tür besinlerin tipik örnekleri, yapışkan albümin gibi tahıl proteinleri içeren, bulgur veya rafine edilmemiş buğday unundan üretilen ekmektir. İnek sütü de çok etkili bir başka alerjendir.

  Sinirsel gerginlik

  Stres ve korku, mideyi ve tüm sindirim sistemini doğrudan etkiler.

  Tüm bu etkenleri göz önüne alarak, beslenmemizi ve yaşam biçimimizi gereğine göre değiştirebilirsek, sindirim aksaklıklarını tedavi edebiliriz.

  Sindirim aksaklıklarının şifalı bitkilerle tedavisi

  Ayrıca, iyileşmeyi destekleyebilecek şifalı bitkilerden de yararlanılabilir. Bu bitkiler, rahatsızlığın nedenlerine göre seçilmelidir.

  Keçisakalı, mideyi yatıştıran ve her tür asit fazlalığının önüne geçebilen en önemli bitkidir. Mukoza koruyucu bitkiler de çok etkilidir.

  Ebegümeci ve keten tohumu bu konuda güvenilebilecek bitkilerdir.

  Sindirim yetersizliğine karşı, acı maddeler içeren, centiyane kökü, eğir kökü ve pelinotu gibi bitkiler kullanılabilir.

  Gaz şişkinliklerine karşı, anason, rezene, frenk kimyonu, oğulotu ve nane gibi bitkiler etkilidir.

  Sinirsel gerginliklere karşı, sinir sistemini yatıştırıcı ama öncelikle gaz söktürücü etkileri de olan, kediotu kökü, şerbetçiotu, mayıs papatyası, lavanta ve biberiye anımsanmalıdır.

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Sindirim Aksaklıklarına İyi Gelen Bitkiler

  Reklam  Sindirim sisteminde sıkıntı olan insanların bol bol yeşillik yemekleri zeytinyağlı yemekleri tercih etmeleri gerekir.Lif yönünden zengin gıdaların ve spor yapmanın da etkileri büyük olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi