Üzümde Bulunan Vitaminler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Üzümde Bulunan Vitaminler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Üzümde Bulunan Vitaminler

  Reklam  Üzümde Bulunan Vitaminler

  Forum Alev
  Üzümde sodyum, potasyum, magnezyum ve kükürt bulunur. 100 gr. kuru üzüm için başka bir literatür de kalori: 340, protein 3 gr. yağ: 1 gr. karbonhidrat: 77 gr. olarak belirtilmiştir.

  Üzüm büyük bir enerji kaynağıdır. Araba için benzin ne ise insan hareketinde de enerji odur. Üzüm kalorisi yüksek olan bir gıdadır. Bu cihetle üzüm insana canlılık, zindelik verir.

  Üzümde önemli bir vitamin C vitaminidir. C vitaminin kimyevî adı askorbik asittir. Skorbüt hastalığını da önleyen bu vitamindir. Bu hastalık diş etlerinde kanama iltihap, dişlerin düşmesi ve kanamalarla kendini gösterir. Ağır şekilleri olmakla beraber hafif şekilleri oldukça sık görülür. Hücreleri birbirine bağlayan yapışkan madde, C vitamini yokluğunda erimeye yüz tutar. Bu bakımdan C vitamini bir binanın yapı taşları arasına konan harca benzetilmiştir. C vitamini eksikliklerinde eklemlerde küçük kanamalar olur. Bundan başka ciltte solgunluk, umumî dermansızlık sinirlilik görülür. Üzümün yorgunluğa iyi gelmesi kalorisinin yanı sıra içindeki C vitaminin-dendir. Zindeliği veren başka bir madde üzümün içindeki A vitaminidir. Sinirliliğin giderilmesinde C vitaminin rolü olduğu gibi yine üzümün içinde olan B ve B6 vitamininin yanısıra kalsiyum ve fosforun da mühim yeri vardır. Üzüm yemekle birinci husus olarak (vitaminler sayesinde) solgunluk olmayacaktır. İkinci husus, C vitamini sayesinde kanama odakları bulunmayacak, üçüncü husus olarak A ve C vitaminleri sayesinde mikrobik hastalıklara ve bunların vücutta yapacağı menfî görüntülere rastlanmayacaktır.

  Üzümde bulunan bir vitamin de A vitaminidir. Gece körlüğünü önlemekte mühim rolü vardır. Hakikaten gece kaza yapanların çoğunda A vitamini eksikliği tesbit edilmiştir. Mesela, bir vak’ada çok mahir bir şoförün geceleri üst üste kaza yapması üzerine yapılan araştırmada, bu adamın bir zayıflama kürü yapmakta olduğu ve kfi A vitaminini almadığı tesbit edilmiştir. Büyük bir nakliyat müessesesi, şoförlerine bol A vitamini vermek suretiyle kazaların miktarını önemli surette azaltmaya muvaffak olmuştur.

  A vitamini, fotoğraf klişelerinin developmanına yarayan maddelere benzer. Göz erguvanı denen ve retina tabakasında bulunan maddenin mütemadiyen yeniden yapılıp yıkılmasına A vitamini yardım eder.

  A vitamininin insanlara karşı koruyucu tesiri kabul edilmektedir. Bu vitamin cildin ve mukoza zarlarının sıhhati için lüzumludur. Bu uzuvların mikroplardan korunması, dolayısıyla mikropların yerleşmesinden masum kalması için A vitamini lazımdır. Bu sebeple A vitamini hava yollan ve hava ihtiva eden boşlukların bazı intanlarına karşı iyi gelir. Zindelik verme bakımından A vitamininin göze olan faydasını söyleyebiliriz.

  Kalsiyum ve fosforun nöro-müsküler (sinir-kas fonksiyon rolü olduğu için yukarıda arz edilen zindeliğin meydana gelmesinde rolleri vardır.

  Üzümde B vitamini (Tiamin) vardır. Tiamin noksanlığında sinir fonksiyonları bozulur. Nitekim sinirleri kuvvetlendirmesi B2 vitamini ve B vitamini ile olur. İnsanlarda tiamin kifayetsizliği sonucu beriberi denilen hastalık olur. Burada kalb-damar sistemiyle ilgili bozukluk, sinir sistemiyle ilgili arazlar, bazı vakalarda su toplama gibi belirtiler olur. Şahısta çarpıntı, solunum güçlüğü, kalb büyüme ve yetersizliği, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, yorgunluk, kaşıntı, felçler görülür.

  B vitamini de üzümün Önemli vitaminlerindendir. Eksikliğinde; dilde, dudakta, ağız kenarlarında iltihap, deri ve göz hastalıkları olur.

  Bu mütalaanın sonunda ebediyen canlılığını ve gençliğini koruyacak olan şu ölümsüz sözlere dikkatinizi rica ediyoruz.

  “Üzüm yeyin yorgunluğu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Öfkeyi durdurur. Bir kimse günde 21 tane kuru siyah üzüm yerse, cesedinde hoşlanmayacağı bir şeye rastlanmaz.”

  Dr. Polat HAS 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Üzümde Bulunan Vitaminler

  Reklam  Üzüm bir çok vitamini içinde bulundurur. Özellikle zinde kalma için bol bol üzüm tüketmek gerekir. Üzüm tercih ederken çekirdekli üzüm olmasına dikkat edilmesi gerekir. Üzüm çekirdeği vücuttaki toksinlerin atılmasında oldukça faydalıdır.+ Yorum Gönder
üzümde hangi vitamin var,  üzümdeki vitaminler nelerdir,  üzümdeki vitaminler,  üzümün vitaminleri,  üzümde hangi vitaminler var
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi