Dikkat edin sonra keleğe gelmeyin (Karpuz nasıl seçilir)

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Sohbet - Muhabbet Bölümünden Dikkat edin sonra keleğe gelmeyin (Karpuz nasıl seçilir) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  alize
  Üye
  Reklam

  Dikkat edin sonra keleğe gelmeyin (Karpuz nasıl seçilir)

  Reklam  Dikkat edin sonra keleğe gelmeyin (Karpuz nasıl seçilir)

  Forum Alev
  Aman iyi okuyun sonra keleğe gelmeyin!

  Sevgili arkadaşlarım malum mevsimi geldi birçoğumuz karpuza bayılırız. Ama hiçbirimiz olgunlaşmamış karpuzu yemeyide sevmeyiz.

  İşte bunları düşünerek bugün gittinm sadece forumalev üyeleri için araştırma yaptım iyi karpuz nasıl anlaşılır ve alınır.


  1. Karpuz alırken ilk dikkat edilecek nokta yeterli büyüklüğe ulaşmış olması ve ortalama Kg 6-10 arasında olması olgun olmasının ilk adımıdır.

  2.Alacağınız karpuzun üzerine bastırdığınızda esneme yapması bu onun içerisini tam doldurmadığını ve ağzınıza layık olmadığını gösterir.

  3. Karpuza vurduğunuzda tok tok diye değilde daha sert hissi veren tiz sesin gelmesi canlı taze olgun ve şekerli olduğunun göstergesidir.

  4. karpuzu iki elinizin arasına alıp kuvvetlice sıktığınızda hadr diye bir lses duyarsanız işte bu kaşırılmayacak karpuzdur.


  5. Karpuzun üzerindeki beyaz ve yeşil cizgilerin yeterince net renklere kavuşması iyi olduğuna işaret eder.

  6.Karpuzda üsten alta doğru dilim şeklindeki içe doğru çizgilerin olması yiyebileceğiniz en iyi karpuzlardan biri olduğunun bir göstergesidir.

  işte olgunlaşmış karpuza bir örnek

  buda olglunlaşmış ama tam şekerlenmemiş karpuza örnek

  Buda olgunlaşmamış karpuzun göörüntüsü bundan uzak durun

  Yaptığım araştırmada elde ettiğim sonuçlar bunlar. Eğer daha fazla bilgisi olan arkadaşlarımız varsa paylaşabilir.


  Görüşlerinizi bekliyorum!!!! 2. 2
  PLatOOn
  Yeni Üye

  --->: Dikkat edin sonra keleğe gelmeyin (Karpuz nasıl seçilir)

  Reklam  Eğer kesmece karpuz alacaksanız içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edin. Çekirdeksiz karpuz alıyorsanız dikkat edin. Çünkü çok fazla beyaz çekirdek karpuzun olgunlaşmadan toplandığını gösterir.+ Yorum Gönder
olgun karpuz nasıl anlaşılır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi