Kartalın görüş mesafesi ne kadardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kartalın görüş mesafesi ne kadardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kartalın görüş mesafesi ne kadardır

 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:
  Amerika'da yaşayan bir kartal 2,5 km uzaklıktan avını rahatlıkla görür. Kartalın retinasında meydana gelen avın görüntüsü milimetrekareden de azdır. Avlarını kilometrelerce uzaklıktan görebilmelerinin sebebi, gözlerinde milimetrekareye düşen hassas alıcı sayısının üçbin kadar olmasıdır.

  Bazı kartallar, havada inanılmaz bir sürat yaparak aşağıya doğru inişe geçerler. Bu dalış esnasında saatte yaklaşık 322 km. hız yaparlar. Büyük kartallar avlarına çok hızlı çarparlar. Kel kartalın avına vuruşu, yivli tüfek mermisine kıyasla iki kat daha güçlüdür.

  ‘Hayvanlar âleminin en keskin gözlüsü kim?’ dendiğinde, herkes bizi göstermelidir. Meselâ, kaya kartalı (Aquila chrysaetos), iki km’den tavşanın kıpırdanmalarını hisseder, üzerine doğru süzülüp dalışa geçer. Göz keskinliğimizin bize verilmiş önemli bir nimet olduğunu takdir edersiniz. Yoksa nasıl avlanabilirdik! Gözümüz bu şekilde olmasaydı, parçalarından birisi eksik olduğu için, çalışmayan bir makine gibi olurduk. Pençe, kanat ve gagamın ihtişamını ancak böyle bir görme hususiyeti tamamlayabilirdi. Bu güzel gözlerimi korumak için göz kapaklarımdan başka, zar şeklinde görüntüyü engellemeyen özel bir kapak da verilmiştir. Bu şeffaf kapak ileri geri hareket ettirilerek, gözümün kapanmadan temizlenmesi temin edilir. Ayrıca gözlerimde hipnoza benzer bir güç vardır. Avımı yemeden önce onun gözüne baktığımda avımın eli ayağı tutmaz olur. Sizden sekiz misli daha iyi gördüğüm halde, beynimin nispî ağırlığı çok azdır. Eğer görme fonksiyonunu beyne verecek olsaydık, sizin çok daha iyi görmeniz gerekirdi; çünkü beyniniz, vücudunuzun % 2-2,5 kadarı olduğu halde, benim beynim vücudumun ancak % 0,6’sı kadardır. Demek ki, beyinler sadece Allah’ın (cc) icraatına perdedir.
 3. 3
  Kullanıcı
  Usta Üye
  iki buçuk km dir+ Yorum Gönder
kartalın görüş mesafesi,  kartalların görüş mesafesi,  kartal görüş mesafesi,  kartalın görme mesafesi,  kartallarin gorus mesafesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi