Erdem Hakkında, Erdem Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Erdem Hakkında, Erdem Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Erdem Hakkında, Erdem Nedir

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Erdem

  isim
  1 .
  Ahlakın övdüğü iyi olma, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk vb. niteliklerin genel adı, fazilet:
  "Spor, alçak gönüllülük gibi bir erdem aşılar sporcuya."- N. Cumalı.
  2 . felsefe
  İnsanın ruhsal olgunluğu.


  Erdem
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Erdem kavramı, felsefe tarihinin başlangıcından beri yer alır. İnsanın ve yaşamın anlamı nedir sorularına verilen felsefi cevap başlangıçta "erdemli olmak" olarak belirtilmiştir. Örneğin mutluluk yaşamın temel amacıdır ve mutluluğa ulaşmanın yolu erdemli olmaktan geçer. Erdemli olmaksa ancak bilgi sahibi olmakla mümkündür bu düşünceye göre.

  Antik Çağ'da Erdem
  Sokrates, Platon, Aristotales felsefi etkinliklerinin önemli bir bölümünü erdem okonusu üzerine yürütürler. Mutluluk ve erdem birbirleriyle ilintili önemli iki kavram olarak ele alınır. Sokrates yaşamın ve dolayısıyla ahlaksal eylemlerin amacının mutluluk olduğunu belirtirken, bunun bilgi ile mümkün oduğunu ileri sürer. Dolayısıyla erdemli olmak bilgi sahibi olmakla olanaklıdır ve bu da mutluluk sağlayacaktır. Kıbrıslı Zenon, mutluluk için erdemli olmayı yeter şart olarak ileri sürdüğünde bu düşünceyi açıkca belirtir.Benzer şekilde yaşamın temeline acıdan sakınmayı ve mutlu olmayı koyan Epikurosculuk da, başka bir açıdan böyle bir temel ilkeye dayanır; "komşun farkına vardığında utanacağın bir şey yapma". Bu yaklaşım, erdemli olmayı, mutluluğun temeline bu şekilde yerleştirir.Bilgi insanı erdemli yapar buna göre, çünkü ahlaki anlamda doğru davranmayı sağlayacak olan şey bilgidir.
  Daha sonraları giderek ahlak felsefesinin kavramlarından biri olarak yer edinmiştir. Buna göre, erdem, hangi davranışların insanca ya da kabul edilir olduğunu belirten bir kavramdır. Ahlaki doğruluk erdemli olmakla bir anlamda tutulur bu anlamda. Bu genel tanımın ötesinde ahlak felsefeleri farklı şekillerde bir erdem anlayışı geliştirmişlerdir. İyi-kötü, doğru-yanlış kavramlarında görülen topluma, yere, zamana göre farklılıklar erdem kavramının da farklı şekillerde düşünülüp anlaşılmasını getirmiştir beraberinde. Bir çok filozof erdemi bu anlamda felsefenin merkezine yerleştirmiştir; buna istenc/ya da iradenin ahlaksal iyiye yönelmesidir erdem.


  alıntı 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Erdem Nedir? Erdem Tanımı, Erdem Hakkında


  [Alm. Tugend]
  [Fr. vertu ]
  [İng. virtue]
  [Lat. virtus]
  [Yun. arete]
  [es. t. fazilet]:


  1- İstencin ahlaksal iyiye yönelmesi.

  2- İnsanın tinsel ve ruh- sal yetkinliği.

  Felsefe tarihi boyunca erdem kavramına değişik anlamlar verilmiştir. Filozofların ahlak öğretileri, genellikle erdeme -ahlaksal iyiye-verdikleri anlamla birbirinden ayrılırlar.

  Platon'dan, beri temel erdemler olarak şunlar sayılır: bilgelik, yiğitlik, doğruluk, ölçülülük.

  alıntı+ Yorum Gönder
erdem tanımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi