Rüzgarın oluşumu ve fizik bilimi kanunu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rüzgarın oluşumu ve fizik bilimi kanunu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüzgarın oluşumu ve fizik bilimi kanunu

 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:


  Doğada ki bazı fiziksel büyüklük ve değerler tek başına anlamlı olsalarda bütün haliyle bir olayın nedeni olabilirler.Aynı rüzgar oluşumunda ısı,sıcaklık,basınç etkenlerinin birleştikleri gibi.Rüzgar oluşumunun nedenlerinin başında gelen sıcaklık ve basınç farklılıklarının büyüklüğü rüzgarın büyüklüğünüde etkiler.Rüzgar,alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır.

  Her zaman bu hava akımı yüksek basınç bölgesinden alçak basınç bölgesine doğru hareket eder.Hava akımının büyüklüğü bu bölgelerinin arasındaki basınç farkının büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

  Peki fizik bilimi rüzgar oluşumu ile nasıl bir ilişki içindedir.Doğadaki olayların oluşumları özellikle coğrafi olayların nedenlerinin başında ısı,sıcaklık,basınç,atmosferdeki gazların hareketi,güneş ışınları ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi gelir.Bu sayılan nedenler fizik biliminin temellerini oluşturmaktadır.Daha doğrusu klasik fiziğin temellerini oluşturmaktadır.Bu temellerle etrafımızdaki çoğu olayı bir neden-sonuç ilişkisi içinde açıklayabiliriz.

  Rüzgarda en basitinden bir doğa olayı olarak bazı sonuçlar doğurmakta ise bunun nedenlerini ısı,sıcaklık,basınç olarak açıklamak yanlış olmaz.

  Benzer şekilde gezegenlerin oluşumunuda fizik bilimene dayandırabiliriz.Hatta gündemde olan olayların başında gelen Cern'de ki Büyük Patlama Deneyi dahi fizik biliminin açıklayabilecekleri arasındadır.


  Rüzgar oluşumunun nedeni,karalar,denizler ve atmosfer farklı sıcaklıklara sahiptirler.Yerkürenin sıcaklığı farklı bölgeleri,basınçla farklılığıyla beraber rüzgar oluşumunu tetikler.
  Isı sıcaklık ve basınç kavramları fiziksel değerlerdir.Bunların değişimi fiziksel olarak incelenebilir.
  Buda anlayacağınız gibi fizik ile rüzgar arasındaki ilişkiyi bağlı kılar.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi