Rene descartesin yaptığı çalışmalar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rene descartesin yaptığı çalışmalar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rene descartesin yaptığı çalışmalar
  Soru: Rene descartesin yaptığı çalışmalar nelerdir bunun çalışmalarını bilen varmı??? :S:S:S ? 2. 2
  AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Rene descartesin yaptığı çalışmalar nelerdir


  Descartes bilime ve matematiğe önemli katkılarda bulunmuştur. Optikte yansımanın temel kanununu bulmuştur; geliş açısı gidiş açısına eşittir. Matematiğe olan en büyük katkısı ise analitik geometri üzerine olmuştur. Cebirin geometriye uygulanması üzerine çalışmıştır. Kartezyen Geometri ifadesini ortaya atmıştır. Eğrileri onları üreten denklemlere göre sınıflandırmıştır. Alfabenin son harflerini bilinmeyen çokluklar için, ilk harflerini de bilinen çokluklar için kullanmıştır.

  Descartes'ın felsefe tarihindeki önemi, kilise odaklı orta çağ felsefesini içinde bulunduğu darboğazdan çıkarıp Yeni Çağ'a taşımasından kaynaklanmaktadır. Descartes'ın çalışmaları "Akılcılık" akımının doğmasına yol açmıştır.

  Başta Spinoza ve Leibniz olmak üzere eserleri pek çok önemli filozofu etkilemiştir.

  Filozofun görüşleri, başta "Düşünüyorum öyleyse varım" (Cogito ergo sum) çıkarımı olmak üzere, günümüzde de halen pek çok eserde alıntı olarak bulunabilmektedir.

  Düşünceleri kendinden sonraki bütün filozofları etkilemiştir. 17 ve 18. yüzyıllarda Descartes'ın etkisi kolayca görülebilir. Locke, Hume, Leibniz ve Kant; Descartes'ın düşüncesine yanıt vermeye çalışmışlardır.

  Bu bakımdan modern felsefenin babası sayılmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Insan biraz daha ayrıntılı yazar 4. 4
  Ziyaretçi
  Çalışmaları için saolun ödevimi yaptım

+ Yorum Gönder
rene descartes yaptığı çalışmalar,  descartesin yaptığı çalışmalar,  rene descartes çalışmaları,  Descartesin kısaca yaptığı çalışmalar,  rene descartesin matematik çalışmaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi