Osmanlı devletinin balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra yapılan camiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Osmanlı devletinin balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra yapılan camiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Osmanlı devletinin balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra yapılan camiler

  Nusretiye Camii
  Ortaköy, Yıldız, Emirgan, Dolmabahçe ve Nusretiye Osmanlı döneminin son dönemine ışık tutan 'Selatin Camileri' olarak dikkat çekiyor. İstanbul'un sahilinde yer alan ve Barok uslupla inşa edilen Nusretiye Camii, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin canlı örneği olarak varlığını sürdürüyor.

  Yıldız Camii
  Ortaköy, Yıldız, Emirgan, Dolmabahçe ve Nusretiye Osmanlı döneminin son dönemine ışık tutan 'Selatin Camileri' olarak dikkat çekiyor. 'Hamidiye Camisi' olarak da bilinen Yıldız camisi Abdulhamid Sani Vakfına Kayıtlı. Cami 1885 yılında Sultan II. Abdulhamid tarafından yaptırıldı. boyuna Dikdörtgen planlıharım, hunkar mahfeli ve ve selamlık merasimi için kabul dairesinden oluşan yapı, eklektisist özellik göstermektedir. harımın üzeri yüksek kasnaklı fazla büyük olmayan tek kubbe ile örtülü ve diğer Selatin Camilerinden farklı olarak tek minareli.

  Ortaköy Camii
  Ortaköy, Yıldız, Emirgan, Dolmabahçe ve Nusretiye Osmanlı döneminin son dönemine ışık tutan 'Selatin Camileri' olarak dikkat çekiyor. 'ortaköy' Adıyla bilinen ve 1853 yılında Sultan Abdulmecit tarafından yaptırılan Büyük Mecidiye Camisi'nin mimarı Nikogos Balyan. Cami, Sultan mecit Han ve Mehmet Kethuda Vakfına Kayıtlı. Vaktiyle bu caminin yerinde Mahmut Ağanın yaptırdığı harap olan mabedin yerine 1721 yılında Sultan III. Ahmet zamanında İbrahim Paşa Kethudası Mehmet Ağa tarafından yeni bir mabed yaptırıldı. Buda harap olunca günümüzdeki Ortaköy Camisi inşa ettirildi.

  Emirgan Camii
  Ortaköy, Yıldız, Emirgan, Dolmabahçe ve Nusretiye Osmanlı döneminin son dönemine ışık tutan 'Selatin Camileri' olarak dikkat çekiyor. 'hamid-i Evvel Camisi' olarak da bilinen Emirgan Camisi, Emirgan İskelesi'nin karşısında yer alıyor. Cami Sultan I. Abdulhamid Tarafından 1781 yılında yaptırıldı. Önceleri Feridun Paşa Bahçesi adıyla anılan yeri Padişah IV. Murat, revan seferinden sonra Emiroğlu yusuf Paşa'ya verdi, o da buraya bir köşk inşa ettirdi. Köşk yıkılınca 1. Abdulhamid buraya günümüzdeki camiyi yaptırdı. Duvarları taş ve tuğla, çatısı ahşap, minaresi ise tek şerefeli olan caminin büyük bir hünkar dairesi ile muvakkıthanesi bulunuyor.

  Dolmabahçe Camii
  Ortaköy, Yıldız, Emirgan, Dolmabahçe ve Nusretiye Osmanlı döneminin son dönemine ışık tutan 'Selatin Camileri' olarak dikkat çekiyor. İstanbul'un sahilinde yer alan ve Barok uslupla inşa edilen Dolmabahçe Camii, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin canlı örneği olarak varlığını sürdürüyor.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel mimari eserler bunlar yapanlardan Allah razı olsun 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok Teşekkürler Allah Razı Olsun...

 5. 5
  Ziyaretçi
  Verdiğiniz bilgi için sağolun. Çok teşekkür ederim. ;)

 6. 6
  Ziyaretçi
  tskr ederim çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
osmanlı devletinin balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra meydana getirdiği mimari eserler,  osmanlı devletinin balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra meydana getirdiği eserler,  Osmanlı Devletinin Balkanlara hâkim olmaya başlamasından sonra burada meydana getirdiği mimari eserler,  osmanlının balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra meydana getirdiği mimari eserler,  osmanlı devletinin balkanlara hakim olmaya başlamasından sonra meydana getirdiği cami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 15 kişi