Akıllı... Daha akıllı... Daha daha akıllı...

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Akıllı... Daha akıllı... Daha daha akıllı... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: " Akıllı Kraliçenin Kendini Bulma ve Yaşamı Anlama Süreci..."
  Tür: Çocuk Tiyatrosu
  AKILLI.. DAHA AKILLI... DAHA DAHA AKILLI...
  KLOG… MERE KLOG… ..MERE MERE KLOG...
  Yazan - Yöneten: Jacques Matthiessen
  Oynayanlar: Berk Türk, Ertuğrul Kılınçkaya, Akdora Akalın, Pelin Şafak
  İngilizce tercüme:Ian Burns
  Türkçe Tercüme: Şirin Aktemur - Umut Toprak
  Müzik: Kemal Günüç
  Dekor - Kostüm Tasarım: Pia Manssen
  Işık Kumanda: Ümit Koyuncu
  Yaş Grubu: 7-77
  Süre: 55 dakika
  Danimarka ve Türkiye ASSITEJ merkezlerinin işbirliği yapmasını ve bu projenin gerçekleşmesini sağlayan ilk adım, Batıda tiyatro topluluğu nun , Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivaline katıldığı 1996 yılında atıldı. 1997 Danimarka ve 1999 Norveçte geliştirilen ve olgunlaştırılan proje, 2001 de, oyunun yönetmeni ve tasarımcısının Ankaraya gelip provalara başlamasıyla start aldı. Ankarada ki bir aylık çalışmanın ardından provalar, Kopenhagda devam etti. Danimarka prömiyerinden sonra oyun, Aralık ayı içinde Kopenhag ve Roskilde de 11 Ocak 2002, Türkiye prömiyeri sonrasında, Danimarka Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali ve Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivaline de katılmış ve o günden bugüne kadar öteki tiyatronun projesi olarak oynamaktadır.
  ÖYKÜ:
  Akıllı Kraliçe adlı masaldan uyarlanan bu oyun, genç ve akıllı bir prensin kendisine bir eş arama serüvenini anlatmaktadır. Prensin, kendisi gibi akıllı ve güzel olmasını istediği eşini, arama bulma süreci aynı zamanda kendisini bulma - tanıma ve yaşamı anlama sürecidir.
  M.E.B.
  Talim Terbiye Kurulunca ilköğretim okullarının her iki kademesinde de öğrenim gören öğrenciler için sahnelenmesi B.08.0.TTK.0.01.04.06./611 sayılı yazısıyla, uygun bulunmuştur.
  Klog… Mere Klog… Mere Mere Klog Öteki Tiyatro Ne mutlu ki Tiyatro yapılacaksa onu da biz yaparız diyen üniversitelerden bilim araştırma merkezlerine kadar hiçbir organizasyondan ıstampasını, mührünü esirgemeyen bir devletimiz var. Böylece bilim adamları, sanatçılar ya da akademisyenler yeni şeyler üretmek için yorulmak zorunda kalmıyor ve çok değerli zamanlarını devletimize daha çok hizmet etmek için harcama fırsatı buluyorlar. Durum böyleyken, haftada beş vakit ant içerek büyümemize rağmen hala akıllanmayıp birey olmaya çabalayan bizler de (bizler derken kimi kastettiğimi tam olarak bilmiyorum) son kullanma tarihi geçmiş ders kitaplarına, bilim kuramlarına, ya da sanat anlayışlarına mahkum ediliyoruz. Gazetemizin Fuaye - ODTÜ köşesinde şu ana kadar biri hariç bütün eleştirilerinin devlet tiyatroları oyunlarına ait olması da devlet babanın bize ne kadar kol kanat gerdiğinin bir göstergesi olsa gerek. Tamamen bağımsız bir grup olan ve kısıtlı sponsor desteğiyle ayakta durmaya çalışan Öteki Tiyatronun her Cumartesi sergilediği Akıllı... Daha Akıllı... Daha Daha Akıllı... isimli çocuk oyununun bu açıdan oldukça farklı bir deneyim olacağını düşünüyorum.
  Öncelikle bu oyunu yönetmenliğini üstlendiğim Fırtına oyununun dekor hazırlıkları için gittiğim Öteki Tiyatroda tamamen tesadüf eseri izlediğimi ve oyun boyunca arkadaşlarımla birlikte attığım aralıksız kahkahalarla oyunu izlemeye gelen minikleri biraz şaşırttığımı itiraf etmeliyim. Çocuk oyunu denilince aklına tavşan ya da ağaç kostümü içine girmiş oyuncular gelenleri hem zekice tasarlanmış sahne plastiği hem de takdir edilmesi gereken oyuncu samimiyetiyle etkileyen bir oyun Akıllı. Başlıca oyun kişileri; tek isteği oğlunu evlendirmek olan bir kral, kendisine eş olarak dünyanın en akıllı ve en güzel kızını arayan yakışıklı ve kendini beğenmiş bir prens ile tabii ki zekasıyla ukala prense gereken dersi veren fakir kız. Yalnız bu oyun kişilerinin çocuk masallarında görmeye alışık olduğumuz tiplemelerden biraz farklı olduklarını belirtmekte fayda var. Özellikle oğlu bir an önce evlensin diye hiçbir zahmetten kaçınmayıp genç prens için geniş bir gelin adayı yelpazesi sunan kral oldukça renkli bir kişi olarak karşımıza çıkıyor.
  Oyun kişilerinin metine yapılan zekice müdahaleler ve başarılı oyunculuklarla masal klişesi olmaktan kurtarılması oyunu çocuklar için hazırlanmış sıkıcı bir öğreti oyunu olmaktan çıkarıp her yaştan seyirci için oldukça eğlenceli bir performans haline getiriyor. Hatta çocuklarına eşlik eden anne-babaların ne için orada olduklarını unutup oyuna kendilerini kaptırmaları da ilginç bir tablo oluşturuyor. Birkaç tane sandık, bir elbise askısı, bir kapı ve iki tane halıdan oluşan dekor ve gitarla darbuka eşliğinde canlı olarak icra edilen müzikler; oyuncuların samimi ve eğlenceli anlatımına başarılı bir şekilde katılıyor. Rejisörlüğünü Jacques Matthiessenin yaptığı, ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği)in Türkiye ve Danimarka şubelerinin ortak yapımı olan Akıllı... Daha Akıllı... Daha Daha Akıllı... yıllar boyunca dershanelerde ya da okullarda aklını yitirmeye zorlanmış ve biraz yaramazlık yapmak isteyen herkes için oldukça eğlenceli bir altmış dakika vadediyor. DENİZ AKSOY
  AKIL VE SEVGİ DENGESİ:Türkiyede ancak ilgili çevrelerce tanınıp bilinen, ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği), dünyanın 70 ülkesinin üye olduğu bir kuruluş. ASSITEJ Türkiye Merkezi 1990dan bu yana Ankarada çalışmalarını sürdürüyor. Daha doğrusu sürdürmeye çalışıyor. Akademisyenlerden ve sanatçılardan oluşan yönetim kurulu üyeleri..Türkiye ASSITEJini yaşatmaya çalışıyor, çocuk ve gençlik tiyatrosu çalışmalarının yurt çapında yaygınlaşması için festivaller, etkinlikler düzenliyor, değerlendirmeler yapıyor, uluslararası ilişkiler kuruyor. Jacques Matthiesen, Sven Grundvigin Akıllı Kraliçe masalını oyunlaştırmakla başlamış işe. Yaşlı kral, yakışıklılığına, aklına sonsuz güvenen kibirli prens oğul ve sonradan kraliçe olarak genç kralı aklıyla alt eden güzel, yoksul genç kız arketipsel üçgeninde kurmuş oyunu. Oldukça yalın, sevimli, hızlı geçişli bir öyküleme gerçekleştirmiş. Bu öyküleme içinde yaşamdaki mutluluğun gizinin, ancak akıl ve sevgi dengesinin kuruluşunda saklı olduğunu vurgulamış, üstelik kadından yana, feminen bir yaklaşım ortaya koyarak. Akıllı, Daha Akıllı, Daha Daha Akıllı Türkiye ve Danimarka ASSITEJlerinin ortak projesi. Seyirci kitlesi başlangıçta Danimarkada yaşayan Türk çocukları olarak belirlenmiş. Ama oyun, Küçüklere ve Büyüklere Masallar sloganı ile sunulabilecek kadar, her yaştan seyirciyi ortak bir seyir keyfinde buluşturuyor. TÜREL EZİCİ


  alıntı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi