Ayak tirnaklarim içe doğru büyüyor

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ayak tirnaklarim içe doğru büyüyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ayak tirnaklarim içe doğru büyüyor
  Soru: Merhaba!
  Benim ayak tirnaklarim parmak etinin icine dogru buyuyor.
  son zamanlarda ciddi agirilara neden oluyor.
  bir defasinda tirnaklarimin icine osen kismini kestirdim.
  ama bununla bitmedi. tekrar osmeye bashladi.
  bunu bir tedavisi yokmudur.
  varsa yardim etseniz cok memnun olurdum.
  ilgileriniz icin teshekkurler.
  ? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Tırnak Batması
  Genel Bakış
  Ayak tırnağının içe batması, ayak tırnaklarından birinin köşe veya kenarlarından, ayak parmaklarının yumuşak dokusuna battığı sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun sonucunda ağrı, kızarıklık, şişme ve bazen da enfeksiyon meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık genellikle ayak başparmağını etkilemektedir..
  Vakaların çoğunda, tırnak batmasına kendiniz müdahale edebilirsiniz. Ancak, eğer ağrı şiddetliyse ve yayılıyorsa, doktorunuz rahatsızlığınızı gidermek için adımlar atabilir ve komplikasyonlara mani olmak için size yardımcı olabilir.
  Eğer diyabetiniz veya ayaklarınızda kötü dolaşıma neden olan başka bir rahatsızlığınız varsa, daha büyük riskler altındasınız demektir.

  Bulgu ve Belirtiler
  Tırnak batmasının bulgu ve belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:
  • Tırnağın bir ya da iki tarafında ağrı ve hassasiyet
  • Ayak tırnağınızın etrafında kızarıklık
  • Tırnağınızın etrafında şişme
  • Ayak tırnağınızın etrafındaki dokuda enfeksiyon

  Nedenleri
  Tırnak batması, ayak parmağınızın, genellikle de başparmağınızın dokusuna tırnağın batması sonucunda meydana gelmektedir. En sık nedenler arasında şunlar bulunmaktadır:
  • Ayak tırnaklarınızı birbiri üstüne bindiren ayakkabılar giymek
  • Ayak tırnaklarınızı çok kısa kesmek ya da düz kesmemek
  • Ayak tırnağınızda zedelenme
  • Normalin dışında kıvrık ayak tırnakları
  • Ayak tırnaklarınızın kalınlaşması

  Risk Faktörleri
  Herkeste tırnak batması olabilir. Ancak çok kıvrık ayak tırnaklarınız varsa ya da tırnaklarınızın kenarları orta kısmına nazaran daha çabuk uzuyorsa daha çok meyillisinizdir.
  Ayak tırnaklarında batma, yaş ilerledikçe tırnaklar kalınlaştığından, yaşlılarda daha sık görülmektedir. Bu kalınlaşma veya tırnak kıvrımındaki değişiklikler tırnak batmasına neden olabilir.


  Komplikasyonlar
  Tedavi edilmediğinde veya fark edilmediğinde, batan tırnak alttaki kemiği enfekte ederek ciddi bir kemik enfeksiyonuna yol açabilir.
  Komplikasyonlar, ayaklarınızda kan dolaşımı ve sinir desteği bozulmuş olduğundan, özellikle diyabetiniz de varsa şiddetli olabilir. Dolayısıyla, kesi, sıyrılma, nasır, deri sertleşmesi veya tırnak batması gibi ayağınızda meydana gelen nispeten ufak boyutlarda bir hasar, daha ciddi bir komplikasyona yol açabilir.
  Nadir vakalarda, tırnak batması, sonunda cerrahi müdahale gerektirecek olan iyileşmesi güç açık yaralara (ayak ülseri) neden olabilmektedir. Tedavi edilmemiş ayak ülserleri enfekte olabilir ve hatta sonunda kangrenleşebilir. Bazen ampütasyon tek çaredir.

  Önlem
  Ayakta tırnak batmasına engel olmak için;
  • Tırnaklarınızı küt kesin. Tırnaklarınızı ayak parmağınızın ön tarafının şekline benzeyecek şekilde kesmeyin. Eğer ayak tırnaklarınızı bir güzellik salonunda yaptırıyorsanız, pedikürcünüze tırnaklarınızı düz kesmesini söyleyin. Eğer diyabet veya periferal vasküler hastalık gibi rahatsızlıklar nedeniyle ayaklarınızda dolaşım problemleriniz varsa tırnaklarınızın profesyonel olarak kesilmesi için düzenli olarak bir podiyatriste görünün.
  • Ayak tırnaklarınızı orta uzunlukta tutun. Ayak tırnaklarınızı ayak parmaklarınızla bir boyda olacak şekilde kesin. Eğer ayak tırnaklarınızı çok kısa keserseniz, ayakkabılarınızın ayak parmaklarınıza yaptığı baskı, tırnaklarınızın yumuşak doku içine girmesine neden olabilir.
  • Ayaklarınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Ayak parmaklarınıza aşırı derecede baskı yapan ya da sıkıştıran ayakkabılar tırnaklarınızın çevredeki dokulara girmesine neden olabilir. Eğer ayaklarınızda sinir rahatsızlığı varsa, ayakkabılarınızın çok sıkı olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Tercihen ayak problemleri olan kimselere uyan ayakkabılar satan özel ayakkabı dükkânlarından olmak üzere, ayağınıza iyi uyan ayakkabılar almaya ve giymeye özen gösterin.
  • Koruyucu ayak malzemeleri kullanın. Eğer işiniz ayaklarınıza zarar veriyorsa, ayak parmaklarınızı koruyan çelik uçlu ayakkabılar gibi ayakkabılar satın alın


  Doktora Başvurma Zamanı
  Ayak parmağınızda yayılır gibi gözüken şiddetli bir rahatsızlık, cerahat, kızarıklık varsa, doktorunuza görünün. Diyabet veya alt ekstremitelerde dolaşım bozukluğu varsa, tırnak batmasının uygun bakımı için bir ayak doktorunun (podiyatrist) önerisine başvurun. Ayrıca, ayakta herhangi bir yara ya da enfeksiyon için uygun tedaviye başvurun.

  Kişisel Bakım
  İçe batan ayak tırnaklarının çoğunu evde tedavi edebilirsiniz:
  • Ayaklarınızı suya sokun. Bunu, sıcak tuzlu su (yarım litre suya 1 çay kaşığı tuz) veya sıcak sabunlu su kullanarak günde iki kez 15-20 dakika yapın Suya sokmak şişmeyi azaltır ve hassasiyeti giderir.
  • Tırnaklarınıza biraz yardımcı olun. Her suya batırmadan sonra batık kenarın altına yeni pamuk parçalarlı koyun. Bu, tırnağın nihayet cilt kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olacaktır.
  • Bir topikal antibiyotik kullanın. Bir topikal antibiyotikli merhem kullanın ve hassa alanı bandajlayın.
  • Hassas ayakkabılar seçin. Ayak parmaklarınız daha iyi hissedene kadar burnu açık ayakkabılar veya sandaletler giymeyi düşünün.
  • Ağrı kesici alın. Eğer şiddetli ağrınız varsa, bir podiyatrist veya dermatologdan randevu alana kadar ağrıyı gidermek için asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin, IB, diğerleri) gibi reçetesiz satılan ilaçlar alın.
  • Ayaklarınızı kontrol edin. Eğer diyabetiniz varsa, ayaklarınızı tırnak batması veya diğer ayak problemleri belirtileri için günlük olarak kontrol edin.

  alıntı
 3. 3
  Ziyaretçi
  Kro Nejmiler Nsılsınız?+ Yorum Gönder
kıvrık tırnak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi