Filip flop devresi çalışma prensibi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Filip flop devresi çalışma prensibi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Filip flop devresi çalışma prensibi

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: açıklama


  tabii anlatalım, umarım yeterli olur.

  devremiz sıradan bir FF devresidir, yalnız burada "en basit" devreden farkı frekansın sabit değil, ayarlanabilir olması için ek olarak bir ayarlı direnç (pot veya trimpot) konmuş olmasıdır.

  besleme verildiğinde transistörleri iletime sokacak bir gerilim olmadığından transistörler kesimde, ledler sönüktür. beslemeyle birlikte kondansatörler normalde boş olduğundan ilk anda kısadevre denebilecek kadar çok akım çekerler (RV1 ve R3 veya R4 dirençlerinden sonra). yalnız, bu iki kondansatörden biri (bu yapıda hangisi olacağını kimse bilemez) mutlaka diğerinden daha önce dolacağından, üzerindeki gerilim (bu nokta aynı zamanda transistörün bazı olduğundan) bağlı bulunduğu transistörü iletime sokacak kadar bir gerilime (Vbe eşik gerilimi ki Si transistörler için yaklaşık 0.6 volttur, Ge için 0.2V. burada BC237 transitör Si olduğu için 0.6V olacak) ulaştığında 1. transistör (mesela Q1 diyelim) iletime geçer, baz akımından dolayı bağlı olduğu C2'yi boşaltır, D2 ledi R2 üzerinden kollektörün çektiği akımla ışıldar. bu ledin ışıldama süresi RV1'in o anki değerine, R3'e ve C2'ye bağlıdır. zaman sabitimiz bunların çarpımıyla bulunur. süre bitiminde bu kez C1, R4 üzerinden (+RV1) Q2'yi iletime sokar ve olaylar tekrarlanır.

  sonuç olarak D2 ledinin ışıldama süresi
  T1=C2x(R3+RV1) ve D1 ledinin ışıldama süresi (aynı zamanda D2'nin sönük kalma süresi):
  T2=C1x(R4+RV1)'dir. toplam peryodun tersi frekansı verir, o da:
  f=1/(T1+T2) olur.

  transistör tam iletime geçmişse Vce üzerinde düşen yaklaşık 0.2V ihmal edilir ve ledin akımı hesaplanırsa:
  I=V/R=>Iled=(B1-D1)/R1=(9-1.8 )/470=15mA bulunur (diğeri de aynı şekilde).

  trimpotun ortada bir yerde durduğunu varsaysak yani RV1=5k ohm alsak,
  T1=T2=0.705 saniye, toplam peryot T=1.41s ve frekans için de
  f=0.71 Hz bulunur.

  yeterli mi?

  düzeltme/ek: D1 ve D2 led gerilimlerini 1.8V olarak aldım, şimdilerde yaygınlaşan yüksek verimli ledlerden kullandığını varsaydım, bunların kırmızı renkli olanlarının 15-20mA civarında akım çekerken üzerinde düşen gerilim değeri budur. mavi veya beyaz kullanacaksanız bu gerilimi 3-3.2V civarında almalısınız. yeşil içinse 2.8V kadar. bunlar malzemeden malzeme değişiklik gösterebilir, en iyisi ölçüp belirlemek.
  alıntıdır+ Yorum Gönder
flip flop devresi çalışma prensibi,  flip flop devresi nasıl çalışır,  flip flop çalışma prensibi,  flip flop calisma prensibi,  flip flop devresinin çalışma prensibi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi