Kedi Yemek Eğitimi Nasıl Olmalı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kedi Yemek Eğitimi Nasıl Olmalı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  aybuke
  Usta Üye

  Cevap: Kedilerde Tuvalet Eğitimi  Bir kedinin ilk aldığı eğitim tuvalet eğitimidir. İç güdüsel olarak yattığı yere pislemeyi sevmeyen kedilere, tuvaletini yapacağı uygun yeri belirlemeniz ve bunu kedinize göstermeniz çoğunlukla yeterli olacaktır.

  İçine kolay girip çıkacağı ve eşelenmesine yetecek büyüklükte bir kum kabı seçmeniz, işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

  Nadiren de olsa bazen bu konuda çeşitli problemler yaşamanızda olasıdır. Kediniz kumunu beğenmeyebileceği gibi kendi istediği bir yere yapmayı da tercih edebilir. Özellikle işaret koymak amacı ile tuvalet yapma eğilimi olduğunda seçtiği bu bölgeleri iyice temizleyerek özel uzaklaştırıcı spreyler kullanabilirsiniz.

  Kediniz kuytu yerleri seçiyor ve buralara tuvaletini yapıyorsa onun mizacından kaynaklanan bu sorunu, ona kapalı bir kedi tuvaleti seçerek çözümleyebilirsiniz.

  Kedilerin tuvalet eğitiminde çoğunlukla size kalan düzenli olarak kakaları toplayıp atmaktır. Bu kumlar emici özelliğe sahip olduğu için belli bir süre ve miktar çişi ve kokuyu emecektir. Ne zaman koku yapmaya başladıysa o zaman kumun tamamını değiştirmelisiniz. Kum değiştirme süresi kedinin yediği yemeğe, içtiği suya, yavru veya yetişkin olmasına göre farklılık gösterir.
  Beslenme
  Erik, çilek, kavun, sigara böreği, ayva tatlısı, yer elması, badem, börülce... liste böyle uzayıp gidebilir. Kadınların aş erdiklerinde yemek için can attıkları yiyecekler saymakla bitmez. Hamilelikte beslenme hem annenin hem de bebeğin sağlığı için son derece önemlidir.
  Ya hamile kediler nasıl beslenmelidir? Onlar da aş erer mi? Hamile kedilerin aş erip ermediklerini bilemiyoruz. Ama beslenmelerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda söyleyecek şeylerimiz tabii ki var.
  Hamile kedinin beslenmesi içeriği açısından dengeli bir beslenme olmalıdır. Hamilelik mide ve bağırsaklar üzerinde baskı yapan bir fiziksel durum olması sebebi ile özellikle sindirimi kolay yiyecekler tercih edilmelidir. Kalori açısından ise 1700 kalori civarında bir beslenme yetişkin hamile kediler için yeterli olacaktır.  1700 kalorilik yemeğin % 30’u en azından sindirilmesi çok kolay olan yiyeceklerden oluşmalıdır. Kuru mamalar arasında hamile kedi beslenmesine yönelik özel ürünler bulabileceğiniz gbi ev yemekleri ile kedinizi besliyorsanız bu durumda süt gibi gaz yapıcı içecekleri sulandırarak vermeli, yağlı yiyeceklerden ziyade az yağla ve haşlanmış yiyecekleri tercih etmelisiniz. Balık böylesi bir beslenme küründe oldukça faydalı bir yiyecek olacaktır. Ama aşırıya kaçılmamalıdır. Aynı şekilde zaman zaman bitkisel yiyeceklerle hayvansal yiyecekleri de karıştırabilirsiniz. Havuç, bezelye ve patates kedilerin hayvansal gıdalarla karıştırıldığında rahatlıkla ve severek yedikleri yiyecekler arasındadır.
  Hamileliğin son üç haftasına dek kilo alma yavaş yavaş olacaktır. Bu dönem içinde dengeli beslenmeye dikkat edebilirsiniz ama hamileliğin son üç haftasında kilo alma hızlanacaktır. İşte bu aşamda kedinizin beslenmesine fazlaca karışmamalısınız ve ne yemek istiyorsa izin vermelisiniz.
  Su da hamile kedinin beslenme programında asla ihmal edilmemelidir. Taze olmasına özen göstermelisiniz. Doğuma yaklaşıldığında hamile kedilerde iştah kaybı olabilir. Verilen yiyecekleri eğer hamileliğin 9. haftasında reddetmeye başladı ise doğumun eli kulağındadır. Muhtemelen 24 ya da 48 saat içinde doğum başlayacaktır. Doğumdan 24 saat sonra ise kedinizin iştahı eski haline dönecektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi