Zatürre Aşısı Koruyuculuğu Ne Olurne işe yarar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zatürre Aşısı Koruyuculuğu Ne Olurne işe yarar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zatürre Aşısı Koruyuculuğu Ne Olurne işe yarar
  Soru: 6 Yaşında Oğlum Var.zatürre Aşısı Henüz Olmadı.yaptırdığımda Koruyuculuğu Ne Olur.bu Konuda Geç Kalmışmıyım.teşekkürler. ? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Kimler zatürreye daha kolay yakalanır ve kimler zatürre aşısı olursa daha iyi olur?

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, 65 yaş üstü kişiler ile KOAH gibi kronik akciğer hastalığı olanlar, diyabet, kanser veya dalağı çıkarılmış kişilerin aşıyla zatürreden (pnömoni) korunabileceğini bildirdi.

  Yıldırım, Hyatt Regency Otel'de düzenlenen basın toplantısında, solunum yoluyla yayılan zatürrenin özellikle kış ve ilkbaharda sıkça görüldüğünü anlattı.

  Üst solunum yollarında yer alan pnömokok bakterisinin bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir durumda hastalığa neden olabildiğini belirten Yıldırım, hastalığın çok yaygın şikayetler yaptığını söyledi.

  Öksürük ve balgam çıkarmanın nezle, grip, bronşit ve zatürrenin ortak şikayetleri olduğunu belirten Yıldırım, ''Ancak zatürrede öksürük daha sert, kabadır. Günün her saati yeşil ve sarı renkli balgam çıkarılır. Buna göğüs ağrısı ve nefes darlığı eşlik eder'' diye konuştu.

  Tanı koymanın kolay, tedavinin ise zor olmadığını vurgulayan Yıldırım, ancak bilinçsiz antibiyotik kullanmanın zatürreyi iyileştirmek için kullanılan ilaçların etkisini azalttığını ifade etti.

  Bu nedenle aşının önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, ''65 yaş üstü kişiler ile KOAH gibi kronik akciğer hastalığı olanlar, diyabet, kanser veya dalağı çıkarılmış kişileri aşıyla zatürreden koruyabiliriz. Aşı hekim önerisiyle 5 yıl aralıkla 2 kere tekrarlanmalı. Yapılan araştırmalara göre, tek başına zatürre aşısı bu kişilerde hastaneye yatışları yüzde 43, ölümleri ise yüzde 29 oranında azaltıyor'' diye konuştu.

  Yıldırım, 2000'li yıllarda dünyada ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alan zatürrenin Türkiye'nin de önemli bir sağlık sorunu olduğunu bildirdi.

  Sanofi-Pasteur Medikal Direktörü Dr. Tamer Pehlivan da Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de risk grubundaki kişi sayısının 6-7 milyon olduğunu belirterek, geçen yıl 50 bin doz aşı yapıldığını bildirdi.

  alıntı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi