Çitanın saatteki hızı nedir ?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çitanın saatteki hızı nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çitanın saatteki hızı nedir ?

 2. 2
  seco00006
  Usta Üye

  Cevap:
  çitanın saatteki hızı nedir ?

  Çitalarını kelime anlamı benekli dir.Bu hayvan bir kedi cinsidir.Genelikle tek avlanır.Saateki hızı 120 km. dir. Fakat çitalar çok hızlı koşmalarına rağme vücüt ısıları hızlıca artar ve hemen yorulurlar.Bu yüzden kısa mesafede yakalyabilecek avları tercih ederler.Vücut ısılarının 46 dereceye kadar yükselmesi beyinlerine zarar verebilir.Genelikle tavşan ceylan vb. küçük hayvanları avlarlar.
  Bu hayvanların omurları diğer hayvanların omurlarına göre daha fazla esneye bilir.Bu sayede çok keskin dönüşler yapabilmektedirler.Ve koşma sırasında omurları ileri geri esneyen bir yay gibi esneyebilir.Çitaların doğal düşmanları kendisinden daha büyük kediler ve sırtlanlardır.
  Çitaların ömrü ortalama 20 yıldır.Fakat çoğu bu yaştan önce ölür.Çünkü çitalar yaşlandıklarında kısamesafede koşma yetenklerini kaybeder ve avlanmakta zorlanırlar.Çita yavrularının çoğu yetişkinliğe ulaşmadan aslan kartal vb. hayvanlar tarafından öldürülür.Yaniçok azı hayata kalır.Çitalar yavrularının eğitimene ayrı bir önem verir.Yakaladıkları küçük hayvanları öldürmmden yavrularına getirirve onların eğitiminde kulanır.
  Çitaların göslerinin etrafında siyah bir halka vardır.Bu halka onların daha iyi görmesini sağlar.Çitaların diğer bir özeliği ise beneklerinin parmak izimiz gibi emsalsiz olmasıdır.Araştırmacılar bu sayede çitaları bir birinden ayırt eder.Çitalar yeryüzünde yaşayanhayvanlar arasında kısamesafe koşu rekorunu elerinde tutmaktadırlar. 3.1 de hızları 120 km/saate ulaşmaktadır.
  Çitaların ana vatanı afrika dır.Çitaların dişileri 2 erkekleri1 yaşında cinsel olgunluğa erişir.Ancak çiftleşme 3 yaşından önce pekgörülmez.Çitalar ağaçlarada tırmana bilirler.Bazan korktuklarında bazanda avlarını korumak için bu tırmanmaişiniyaparlar.
  Çitalar hava serinlediğinde genelikle yüksek tepeliklerin üstüne oturular ve çevrelerini gözetleyerek hem yeni av ararlar hemde tehlikeleri görmeye çalışırlar.Çitalar yavrularını ağaçkve kaya kovuklarında doğrurular.Yavruları avlanma yeteneğini kazanıncaya kadarda yanlarında tutarlar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Vay be bu kadar hızlı koşabiliyorlar mı bunu bilmiyordum ya+ Yorum Gönder
çitanın saatteki hızı,  çitaların saatteki hızı,  citanin hizi,  çitalar saatte kaç km hız yapar,  çitanın hızı kaçtır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi