Kurtluş savaşın kullanılan limon suyuyla yazı tekniği nasıl yapılır ve okunur...

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kurtluş savaşın kullanılan limon suyuyla yazı tekniği nasıl yapılır ve okunur... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kurtluş savaşın kullanılan limon suyuyla yazı tekniği nasıl yapılır ve okunur...

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: limon suyunu bir şey yardımı ile boş bi kağıda yaz.ardından kağıdı yakmayacak şekilde ısıt. 3. 3
  Ziyaretçi
  kağıt yanar ve bende ısıtmak işe yaramadı... başka bir çare? 4. 4
  Ziyaretçi
  fikrin işe yaramadı :( kağıt yanar vede yani... fakat yazılışı şöyle:
  limonu sık daha sonra bi kulak temzleyicisi al ve limon suyuna batır kağıda onla istediğini yaz ama nasıl okuyacağımızı hala bulmamadım

 5. 5
  Ziyaretçi
  Arkadaşlar işe yaramadı demişsiniz ama biraz dikkatli olmak gerekiyor ısıtırken. Kağıda limon suyuyla yazı yazdıktan sonra (ilk denemenizde biraz kalın birşey ile yazın) kağıdı kurumaya bırakın. Tamamen kurusun, kağıt kurumadan yaptıysanız sonuç alamamış olabilirsiniz. Kurutmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

  Kuruyan kağıdı dörtlü ocağın çay demlediğimiz en küçük bölümünde aleve yaklaştırın. Burda önemli olan limon suyu olan kısımların hafif yanık rengini alması ancak kağıdın tamamen yanmamasıdır. Böylelikle limon suyu olan kısımların üzerinden geçin. Eğer dikkatli olursanız göreceksiniz temiz kısımlar yanmazken yazdığımız kısımlar sarı-kahverengi renk alacaklar.

  Limon suyunu çok kullanırsanız ilk seferde sonuç alma imkanınız olur, yani ilk seferde yazım belli olmasın ince yazayım diye uğraşmayın (savaş taktiği vermiyorsanız :) ). Birkaç denemede ustalaşırsınız ancak şunu söyleyeyim mucize beklemeyin. Mutlaka limon suyu değdirilmiş alanlar şeffaflaştığı için biraz olsun belli olacaktır. Zaten benim anladığım kadarıyla bu yöntem, Kurtuluş Savaşı döneminde de yazı tamamen görünmez olmasa da, düşman askerleri haberciyi (bu kişi halktan birisi yani üzerinde haberci yazmıyor) diğer insanlarla beraber aradığında birçok sayfa içine saklanmış (defter vs içine konmuş) bu yazılı sayfayı farkedemeyeceği (tek tek sayfalara bakmak rutin aramalar için pek mümkün değil) mantığıyla kullanılmış ve çok işe yaramış. Eğer siz de yazıyı kullanmak istiyorsanız başka sayfaların içine gizlemeniz mantıklı olur.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi