Yunanistan kavalada mehmet paşa medresesi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yunanistan kavalada mehmet paşa medresesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Furkan
  Özel Üye

  Cevap: Mehmet Ali Paşa Külliyesi

  Mehmet Ali pasa kulliyesi.jpg

  Mehmet Ali Paşa Külliyesi, 1220-1226 (1800-1811) tarihleri arasında Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu külliye; cami, medrese, mektep, imaret mühendishane gibi tesisleri içerir. Yapıları, geç Osmanlı mimarisi ve Osmanlı baroku üslubundadır.

  Rıhtımın karşısındaki yamaçta uzanan bu külliyede, denize arka verilip durunca, en sağda yaslanmış 6 odalı, derinliği 25 metre kadar bir köşk bulunmaktadır. Sonra 40 metre derinliğinde Medrese-i Hayriye adı verilen ve üç tarafı ravaklı çevrili kısımda, bir köşede kütüphane, dipte altı büyük hücre kütüphane ile odalar arasında, daha içeride camiye geçiş yer almaktadır. Arka sokak istikametine uyarak bina derinliği meyilli olarak incelmekte ve 8 metreye inmektedir. Bu kısım medrese olup, sağ cephe tarafında, zeminde tek katlı 12, geride ve solda iki kat üzerine 12’şerden 24 oda bulunmaktadır. Cephenin en solunda da epeyce geniş bir imaret vardır. İmaret kapısının üzerinde ise, gayet güzel bir sülüs çelisiyle İmaret-i Hayriye Dairesi yazılıdır. Dolayısıyla bunlar geç Osmanlı Türk mimarisinin özelliklerini taşır.

  Mehmet Ali Paşa Mühendishane-i Hayriye isimli ilk ve orta dereceli okul ve Medrese-i Hayriye adlı okullar için vakıflar kurmuştur. Medrese-i Hayriye’nin her yıl beş yüzü aşkın öğrencisi ve yirmi kadar müderrisi (hocası) bulunduğu bildirilmektedir.

  Doğu Makedonya ve Trakya’nın her köşesinden buraya talebeler gelir, yurtlarında barınır, bilim tahsil ederlerdi. Vakıfları çok zengindi ve birçokları da şehrin karşısındaki Taşoz (Tasos) Adasında bulunuyordu. Talebeye her iki bayramda elbiseler verilir, başarılı olanlara ikramiyeler dağıtılırdı. Taşoz Adası’ndaki gelirlerin bir çoğu adı geçen bu iki medreseye bağlanmıştı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi